menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 2

Şenel GÜNGÖR
Şenel GÜNGÖR
29 Temmuz 2020, Çarşamba

Değerli okurlarım hatırlanacağı üzere, 24 Temmuz 2020'de yayımlanan"Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye" başlıklı yazı dizimin ilk bölümünde, yazılarımı toplamda beş bölüm olarak tasarladığımı ifade etmiş, ikinci ve üçüncü  bölümde salgın süreci ve sonrasında dünyadaki değişim /dönüşüm sancılarından bahsedeciğimi belirtmiştim. Bu minvalde ikinci bölümdeyiz.

Evet, Her anlamda doymak bilmeyen, doğayı tahrip ve talan eden, gözü dönmüş, adeta insanlığı yok etmeye programlanmış,genlere dahi müdahale eden, hoyrat, kapitalist zihniyetli azınlık, aslında insan ve ekosistemin aleyhine yaptığı suni müdahalelerle, küresel ısınmayı da tetiklemiş,yaşamı/dünyayı adeta ciddi bir alarma geçirmiştir.
  
Alarmın kısa tarihsel sürecine baktığımızda ; 
Bilindiği üzere, "ll.Dünya Savaşı"sonrası 1950'lerden beri dünya hakimiyetini elinde bulunduran ABD,1990 sonrası "Soğuk Savaş Dönemi"nin güya bitmesiyle adeta dünyada küresel tahta oturdu. Bununla birlikte, neredeyse her 10-15 yılda ciddi değişim ve dönüşümlere sahne olan gezegenimiz; 11 Eylül 2001'de Amerika'da ikiz kulelere saldırı (Şubat 2001'de ülke olarak bizde ciddi bir ekonomik krize girmiştik)sonrası,özellikle ABD'deki küreselciler tarafından, müslüman ülkelere yaşatılmaya başlayan kıyamet ve islamafobi, halen olanca hızıyla devam ediyor.Bunun sonucu olarak, ABD başta olmak üzere, hegemonik güçler tarafından dünyanın  ateş topuna döndürülen birçok bölgesinde yürütülen "vekalet savaşları"nda kullanışlı maşalar olan terör örgütleri de malesef, son 15-20 yılda çok palazlanmış durumda.

Diğer bir realite ise, ABD, dünyadaki kraliyet koltuğunu kimseyle paylaşmak istemediği için, büyük rakip olarak gördüğü Çin ile salgın öncesinde de "ticaret-güç savaşları" merkezli ciddi kapışma içerisindeydi. Tabii, Çin'in büyümesinde Avrupa'nın ve Amerika'nın ürün ve hizmeti "ucuza mal edeceğiz" mantalitesinin çok büyük etkisi var. Ama gel gör ki; boynuz kulağı geçsin istenmiyor.ABD, Çin'i belki bölgesel güç olarak kabul edebilir. Ama küresel tahtını Çin'e vermeye henüz niyeti yok. Gerçi, ABD ile kapışan, taht-güç kavgası yapan dünyadaki tek ülke Çin değil. Birkaç ülke daha var. Ama işleri zor. Çünkü, ABD dünyadaki  başkomutanlık makamını başka ülke/lere vermeyi bırakın, hiç bir ülke ile paylaşmak dahi istemiyor. Sonuçta ABD, neredeyse 70 yılı aşkın bir süredir yerkürede sürdürdüğü ideolojik, ekonomik ve pek tabii askeri üstünlüğünü kimseye delege etmek düşüncesinde değil.

Kısaca dünyada çarpıklık, haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik, açlık, sefalet, ikircikli halet'i ruhiye had safhada, insanlık kıyıya vurmuş, insanlığın kaderi neredeyse mutlu, küçük bir azınlığın insafına  terk edilmiş iken; pandemik bir hastalık olan ve dünyayı esir alan Corona Covid-19 geldi, çattı.

Dünyaca uğraştığımız bu lanet virüsün laboratuvar kaçkını mı? özel üretim mi? ne olduğunu insanlığın büyük çoğunluğu bilmiyor henüz. Buna karşın, çok fazla komplo teorileri de var.Belki bunların bir kısmı  ileride kanıtlanacak. Çünkü gerçeklerin er ya da geç ortaya çıkma gibi güzel bir özelliği var.

Aslında içinde bulunduğumuz süreçde, cana kast eden bir sağlık sorunu olan salgın ile uğraşırken, çözümün de devletler tarafından ortak akıl ile  bulunması gerektiğini arzu ederiz değil mi? Ancak, bu küresel soruna  bırakın ortak akılla çözüm aramayı, bilindiği üzere geçtiğimiz yüzyılda dünyayı etkisi altına alan ve milyonlarca cana mal olan İspanyol gribi sonrası kurulan "Dünya Sağlık Örgütü"(DSÖ) ile ABD, daha doğrusu Sn.Trump, bu pandemi sürecinde bile resmen kavga etti. Sn.Trump, DSÖ ve Çin'i salgın konusunda şeffaf olmamak ve dünyayı riske etmekle suçlayarak, ABD olarak katılım payını kesmekle DSÖ'nü tehdit etti. Çin yönetimi  ise salgının ilk olarak ABD askerleri tarafından Çin'e bulaştırıldığı şeklinde karşılık verdi.Gündem böyle ilerlerken, laboratuvarlara kapanan bilim insanları ise canla başla aşı ve ilaç konusunda çalışmalarını  sürdürüyor.
 

Peki ne olacak bundan sonra ?
(Haftaya kaldığımız yerden devam ediyor olacağım)

Hayırlı Bayramlar.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
İktidarın Londra Seferi Hoş ! Sonuç BOŞ Bakan Pakdemirli Konuşuyor Çiftçi Geriliyor ! Türkiye Dünya Ekonomi Liginden Düştü Fahiş Fiyatların Nedeni Kötü Yönetimdir Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı ? İktidardan çiftçimize yine öldürücü bir darbe ..! Turizmi Teşvik Kanunu Tek Adam Rejimine Uyarlandı! Vatandaşa yine mi IBAN numarası! Türkiye Ekonomide Tıkandı! İktidar sahaya inip vatandaşa derdini soramıyor Türkiye’nin Beka Sorunu Var! Denmişti Değil mi? Biz Kadınlar Üzgünüz Sn. Cumhurbaşkanı'mıza Kırgınız! Nerede Ak Parti'nin O Eski Reform Paketleri ! 8 Mart'ın Ardından ! Bu Plan İktidarı da Bağlayacak mı? İktidar İçin 50+1 Ayak Bağı Oldu ! Ay sonunu getirmek mi? Aya gitmek mi? "Gara Operasyonu"nun Ardından ! Yine mi Kadınlar ! Boğaziçi Üniversitesi ve Yeni Anayasa Taahhüdü! Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar - 6 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar -5 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 4 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 3 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 2 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 1 Dedim; Ya Adalet? 'Dedi kalmadı'... Dış Politika ve Diplomasi Sanatı Mesele Katar sevdası ve/ya nefreti mi ? Yoksa şeffaflık ve güven mi ? Tek kanatla kuş uçmaz ! Şeffaflık ve güven aynı zamanda itibardır İktidar faiz lobisi ile barıştı ! İktidar rota mı değiştiriyor? Ekonomide asıl sorun neydi? TC Merkez Bankası Başkanları ne yapsa iktidara yaranamıyor! Ne Biden’cıyım ne de Trump’cı! Benim tarafım güçlü Türkiye Faiz ve döviz baskıya baş eğmez... Döviz son iki yılda yüzde 75’in üzerinde arttı En Çok Kazandıran Yatırım Araçları... Bankalar Kredi Musluklarını Kısabilir... Ekonominin Yol Haritası TC MERKEZ BANKASI FAİZ SINAVI Gençlik S.O.S Veriyor... Ekonomide tek haneli daralma... Kayseri Süper Ligde Buna da şükür sevindik... Nedir Bu İstanbul Sözleşmesi ? Ne Olacak Bu Dövizin Hali ? Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 5 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 4 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 3 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 2 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye Kim Bu Z Kuşağı?
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır