menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye

Şenel GÜNGÖR
Şenel GÜNGÖR
24 Temmuz 2020, Cuma

Aralık 2019'dan itibaren Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya gündemine bomba gibi düşen, Corana Covid-19 salgın hastalığı realitesi, yerkürede etkisini göstermeye devam ediyor.Yaşamsal rutinlerimizi de  bozmasının sonucu, yılın birinci yarısının nasıl geçtiğini hiç bilemediğimiz 2020'nin, ikinci yarısında da  halen  bilinmeyen yönleri ile gizemini koruyan lanet salgının pençesindeyiz. Bakalım dünya ve ülke olarak  nereye varacağız!

Bilindiği üzere, "Dünya Sağlık Örgütü"(DSÖ) tarafından, Corona virüsü kaynaklı Covid-19 hastalığı, 11 Mart 2020 tarihinde pandemi/salgın olarak ilan edildi.
DSÖ,11 Mart 2020'de yaptığı açıklamada; Dünyada Corona virüs salgını sebebiyle 114 ülkede, 118 bin vakaya rastlandığı, 4 binin üzerinde insanın ise hayatını kaybettiği ve bu bağlamda Covid-19’un pandemik, yani salgın hastalıklar grubuna dahil edildiğini duyurdu.
Yine 11 Mart 2020 günü(kötü bir tesadüf  diyelim), Sağlık Bakanı Sn.Fahrettin Koca,Türkiye'de ilk Corona Covid-19 virüsü vakasının tespit edildiğini açıkladı.


Mevcut durumda birkaç ülke dışında dünyayı alarma geçiren salgının, toplamda dünya genelinde 14 milyon kişiye bulaştığı, 600 bin civarında insanın hayatını kaybettiği, 8 milyonun üzerinde hastanın hastanelerden taburcu edildiği bildirilmektedir. Ülkemizdeki verilerle ilgili de Sağlık Bakanlığımız tarafından günlük tablolar yayımlanmaktadır.
Geldiğimiz aşamada,  hakkında çok fazla şey yazılıp  çizilmesine rağmen, halen bilim dünyası, salgının bundan sonraki süreci ve seyri ile ilgili bizleri malesef net bir şekilde aydınlatamamaktadır. Ayrıca bildiğimiz kadarı ile aşı ve ilaç icadı konusunda da  henüz kesin sonuçlar yok. Şimdilik bireysel olarak bize düşen sorumluluk/görev, hatta sadece görev değil salgın hastalığı ile ilgili tek ilacımız/devamız/çaremiz;  "maske+mesafe+temizlik" kuralı üçlüsüne eksiksiz uyarak, mümkünse hasta olmamak, salgının bulaş hızını düşürmek, can kayıplarını önlemek ve pek tabii aşırı yığılma sonucunda birçok gelişmiş ülkede dahi gördüğümüz üzere, sağlık sistemimizin çökmesini engellemek.

Ülke olarak, pandemi sürecindeki performansımız, sağlık ordumuzun tecrübesi, fedakarlığı ve de sağlık sistemimizin birçok gelişmiş ülkeden daha insani olması nedeni ile iyi görünüyor.Her ne kadar vaka sayıları ve kaybettiğimiz vatandaşlarımızın sayılarının gerçeği yansıtmadığı konusunda farklı spekülasyonlar olsa da, hatta birçok AB ülkesi için Türkiye, gidilmesi önerilmeyen riskli ülkeler listesinde yer alsa da, bence  performansımız iyi seviyede.Umarım devamı da gelir. Bu vesile ile başta Sağlık Bakanımız Sn. Fahrettin Koca olmak üzere, sağlık ordumuzun her kademedeki fedakar fertlerine minnettarlığımı belirttikten sonra, bu süreçte kaybettiğimiz çok değerli doktorlarımıza, sağlık çalışmalarımıza ve vatandaşlarımıza Allah"tan rahmet, sevenlerine sabır diliyorum.
 

Geldiğimiz süreçte, 2020 yılı başından beri  dünyayı pençesine alan ve Corona-Covid-19 olarak adlandırılan salgın, ülke gündemlerinde altı ayı, bizde de dört ayı aşkın bir süredir öncelik sıralamasında ilklerde yer alıyor.

Peki Covid-19 ne gösterdi bize? 
 
Bu salgından benim çıkarımım şudur: "Dünyada hepimiz iyi değilsek, aslında hiçbirimiz iyi olamıyoruz". 

Nasıl mı? 
 
Bize göre dünyanın öbür ucu dediğimiz Çin'den çıkan bir virüs, bugün dünyayı pençesine aldı ve sürüklüyor resmen. Doğru değil mi?

Peki ne olacak bundan sonra ?

Bu soruya iki açıdan cevap vermenin doğru olduğunu düşünüyorum.Birincisi, dünyadaki dengeler, ikincisi de ülkemiz  açısından olmak üzere.

Öyle görünüyor ki; salgının sonunda devletler, önceliklerinde farklı ve yeni tercihler yapmak zorunda kalabilecek.Yani dünya ekosistemi, güç dengeleri muhtemelen süreç içinde değişecek.Çünkü tarihe baktığımızda dünyada savaş, salgın, ekonomik kriz gibi büyük olaylar sonrası hep köklü değişiklikler olmuş, dünya genelini kapsayan ve/ya bölgesel yeni çatı örgütler kurulmuştur.

Ülke olarak ise ekonomik açıdan malesef ki; 2018 hatta daha öncesinden gelip, 2019’dan 2020 yılına devreden ciddi bir takım sorunlara çözüm beklerken, dünyayı etkisi altına alan ve bizimle birlikte  birçok ekonomiyi de sarsan pandemi/salgın şokuyla karşılaştık.

Değerli okuyucular, bu yazı dizimi toplamda beş bölüm olarak tasarlamış olup, bundan sonraki iki bölümde salgın süreci ve sonrasında dünyadaki dengeler, değişim/dönüşüm sancıları, son iki bölümde de bu süreçte ülkemizi bekleyen tehditler ve firsatlara yer vermeyi hedefledim.

Sağlık dileklerimle.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Ekonomik Kurtuluş Savaşı mı ? Yoksa Geçim Savaşı mı ? Bakan Pakdemirli Konuşuyor Çiftçi Geriliyor ! Türkiye Dünya Ekonomi Liginden Düştü Fahiş Fiyatların Nedeni Kötü Yönetimdir Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı ? İktidardan çiftçimize yine öldürücü bir darbe ..! Turizmi Teşvik Kanunu Tek Adam Rejimine Uyarlandı! Vatandaşa yine mi IBAN numarası! Türkiye Ekonomide Tıkandı! İktidar sahaya inip vatandaşa derdini soramıyor Türkiye’nin Beka Sorunu Var! Denmişti Değil mi? Biz Kadınlar Üzgünüz Sn. Cumhurbaşkanı'mıza Kırgınız! Nerede Ak Parti'nin O Eski Reform Paketleri ! 8 Mart'ın Ardından ! Bu Plan İktidarı da Bağlayacak mı? İktidar İçin 50+1 Ayak Bağı Oldu ! Ay sonunu getirmek mi? Aya gitmek mi? "Gara Operasyonu"nun Ardından ! Yine mi Kadınlar ! Boğaziçi Üniversitesi ve Yeni Anayasa Taahhüdü! Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar - 6 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar -5 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 4 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 3 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 2 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 1 Dış Politika ve Diplomasi Sanatı Mesele Katar sevdası ve/ya nefreti mi ? Yoksa şeffaflık ve güven mi ? Tek kanatla kuş uçmaz ! Şeffaflık ve güven aynı zamanda itibardır İktidar faiz lobisi ile barıştı ! İktidar rota mı değiştiriyor? Ekonomide asıl sorun neydi? TC Merkez Bankası Başkanları ne yapsa iktidara yaranamıyor! Ne Biden’cıyım ne de Trump’cı! Benim tarafım güçlü Türkiye Faiz ve döviz baskıya baş eğmez... Döviz son iki yılda yüzde 75’in üzerinde arttı En Çok Kazandıran Yatırım Araçları... Bankalar Kredi Musluklarını Kısabilir... Ekonominin Yol Haritası TC MERKEZ BANKASI FAİZ SINAVI Gençlik S.O.S Veriyor... Ekonomide tek haneli daralma... Kayseri Süper Ligde Buna da şükür sevindik... Nedir Bu İstanbul Sözleşmesi ? Ne Olacak Bu Dövizin Hali ? Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 5 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 4 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 3 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 2 Kim Bu Z Kuşağı?
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır