menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Buna da şükür sevindik...

Şenel GÜNGÖR
Şenel GÜNGÖR
25 Ağustos 2020, Salı

Önceki iki gün boyunca merakla beklenen "müjde",

21 Ağustos 2020'de Sn. Cumhurbaşkanımız tarafından açıklandı. Öncelikle, bu buluşta emeği geçen herkesi kutluyorum.Vatanımıza, milletimize hayır ve bereket getirsin inşallah.

Hem millet olarak çoğunluğumuzun tahmin ettiği, hem de iletişim hatası olsa gerek, Sn.Cumhurbaşkanı tarafından daha "müjde" açıklanmadan önce, yabancı ajanslara her ne hikmetse bulunduğu idafe edilen miktardan 2.5 kat fazla, yani 800 milyar metreküp "doğalgaz" rezervinin keşfi bilgisinin sızmış/verilmiş olması nedeniyle, aslında bilinmezlik ile ilgili merakımız azalsa da doğrusu rezerv miktarı heyecan verici olmuştu.

Ayrıca "aşı icadı, emeklilere ilave pirim, emeklilikte yaşa takılanlara çözüm" vb. hayal dünyasından süzülen farklı iddialar, 2-3 gün boyunca sürümde dolaşsa da çoğunluğumuzun tahmini  olan "doğalgaz" doğru çıktı.

Rezev miktarı, her ne kadar yabancı  ajansların ilk verdiğinin çok altında olsa da, Karadeniz’de doğalgaz bulunduğuna  sevindik, buna da şükür dedik.

Kimbilir, yine bu bölgede devamı da gelir inşaallah.

Darısı Akdeniz'deki sondajlardan gelecek güzel haberlere diyelim.

Zaten, enerji kaynağı fukarası bir ülke olmamız sonucu ithal enerjiye bağımlıyız.

Ayrıca, üretimde kullanılan teknoloji, katma değeri düşük üretim, üretimindeki ara mamül  ve hammadde ithalatı yüksekliği, insan kaynağımızın etkin, verimli kullanılamaması, eğitim sektöründeki  sıkıntılar, sektörel bazda günümüz ihtiyaçları çerçevesinde envanter çalışmalarının yetersizliği/yokluğu/güncel olmaması, ürünlerde küresel düzeyde markalaşamama, ihracat pazarlarında ve üretimdeki daha farklı sorunlar gibi yıllardır hal edilemeyen birçok etken nedeni ile ihracatta hedeflediğimiz düzeyin çok altında kalıyoruz.

Hal böyle olunca da hem dış borç yükümüz yüksek, hem de bunun yanısıra her yıl ciddi bir cari açık veriyoruz.

Yani, ihracatımız ithlatımızı karşılamıyor.
Ülke kasamız açık veriyor.

Bütün bunlarla bağlantılı olarak da döviz ihtiyacımız, açık posizyon riskimiz, döviz kurlarındaki yukarı doğru tırmanış, döviz krizi/darboğazı vs. sonuçta döviz rezevlerimizin güvensiz seviyelere gelmesi, 1990'lı yıllarda  ve 2001'deki finansal krizde olduğu gibi son yıllarda da ekonomimizin hep yumuşak karnı oluyor.

Netice de ülke olarak dış piyasalarda riskli bulunuyoruz. 

Para/finans/sermaye piyasalarında, güvensizlikle bağlantılı borçlanma maliyetlerimiz de artıyor.

Dolayısı ile kim sevinmez bu ülkede doğalgaz keşfine...
Hepimizi ilgilendiriyor.

Hatırlarsınız, Reuters'a konuşan Türk yetkili, "Bu rezerv Türkiye'nin 20 yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılayacak büyüklükte" demisti. Herhalde 800 milyar metreküp hesabından dolayıdır.

Ancak, Türkiye'de ortalama yılda yaklaşık 45-50 milyar metreküp doğalgaz tüketildiğine göre, bulunan 320 milyar metreküp brüt rezerv 5-6 yıllık ihtiyacı karşılar diyor, uzmanlar. O da çok iyi bence.

Ancak, aynı uzmanlar  Romanya'nın Karadeniz'de bulduğu 750 milyar metreküp doğalgaz rezervini 8 yıldır çıkaramadığını ilave edip, fazla gaza gelmemek gerektiği konusunda da uyarıda bulunuyorlar.

İran,Türkmenistan, Nijerya, Cezayir gibi ülkeler trilyonlarca metreküp doğalgaz rezervine sahipler.
Ama çok da özenilecek ülkeler değil bence.

Rusya tirilyonlarca  metreküp rezerv ile dünyanın bir numarası doğalgazda. Onu ayrı tutuyorum zaten.

Suudi Arabistan başta olmak üzere, petrol zengini müslüman ülkeleri ve Afrika'da muhteşem yeraltı zenginliğine sahip ülkelerin halklarının halini, liderlerinin ülke yönetimlerindeki başarısızlıklarını, emperyal güçlerin kuklası konumundaki durumlarını anımsatmak isterim .
Ama  yanlış anlaşılmaktan da  imtina ederim doğrusu.


Ne zaman kullanılabilir ?

Uzmanların cevabı, 5-10 yıl sonra...
Sn.Cumhurbaşkanımız  2023'ü işaret etti.
Neyse "2023 Türkiye Vizyonu" hedefleri tutmasa da
doğalgaz kullanıma girer umarım.

Fakat, açıklanan "müjde" para ve sermaye  piyasalarında beklenen ilgiyi görmedi. Aksine döviz, altın kısa süreli aşağı doğru hareketten sonra, tekrar yukarı doğru ivme kazanırken, Borsa İstanbul(BİST)'da aşağı doğru hareket etti. Oysaki tam tersi olması bekleniyordu. 
 
Neden böyle oldu ? 
 
Bu konuda farklı görüşler var: 
 
Bazı kesimler "para ve  sermaye piyasaları tarafından haber önceden satın alınmış olabilir. Belki açıklanan  rezervin, Reuters'de geçen miktardan çok düşük olması etken olmuş olabilir," derken; diğer bir kesim tarafından,  "daha önce Ak Parti iktidarları döneminde bu tür haberler birkaç kez  yapılıp, sonuç çıkmadığı için inandırıcı olmadı, tamamen iç politikada taban konsolidasyonuna yönelik, belki erken/baskın yapılacak bir seçim yatırımı" şeklinde yorumlar yapılmaktadır.
 
Temennim; para ve sermaye piyasaları başta olmak üzere,  tüm piyasalarda ve ekonomik aktörlerde  önümüzdeki günlerde olumlu etki yaratmaya  destek olacak, daha farklı açıklamaların ilgililerce yapılıp, bu müjde her derdimize deva olmasa da, en azından dövizin ateşinin bir miktar düşmesine katkı sağlanmasıdır.

Müjdenin görünmeyen faydası ise ;  2-3 günlük gibi kısa süreli de olsa, ironik bir şekilde, Covid-19 pandemisi, işsizlik, enflasyon, pahalılık, borçlar, döviz hareketleri  vb. sorunların, bazı kesimlerde algı dünyası eşliğinde zihinlerde molaya çıkıp, afaki  hayallere dalınmış olmasıdır. Olsun oda ruh sağlığı için kısa süreli nefes demektir. 
 
Demek ki;  son yıllarda millet olarak  birçok sorun nedeni ile yorgun, bıkkın iken, bir de Mart 2020'den beri  Covid-19 eklenince daha da ağırlaşan yaşam mücadelesi, hastalık korkusu müjdeli haberlere çok ihtiyacımızı arttırmış.
 
Ancak realitede, müjdeye rağmen her türlü sorun, malesef azimli bir şekilde mesaisine devam ediyor.
 
Sağlık için;  #Maske #Mesafe #Hijyen

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
İktidarın Londra Seferi Hoş ! Sonuç BOŞ Bakan Pakdemirli Konuşuyor Çiftçi Geriliyor ! Türkiye Dünya Ekonomi Liginden Düştü Fahiş Fiyatların Nedeni Kötü Yönetimdir Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı ? İktidardan çiftçimize yine öldürücü bir darbe ..! Turizmi Teşvik Kanunu Tek Adam Rejimine Uyarlandı! Vatandaşa yine mi IBAN numarası! Türkiye Ekonomide Tıkandı! İktidar sahaya inip vatandaşa derdini soramıyor Türkiye’nin Beka Sorunu Var! Denmişti Değil mi? Biz Kadınlar Üzgünüz Sn. Cumhurbaşkanı'mıza Kırgınız! Nerede Ak Parti'nin O Eski Reform Paketleri ! 8 Mart'ın Ardından ! Bu Plan İktidarı da Bağlayacak mı? İktidar İçin 50+1 Ayak Bağı Oldu ! Ay sonunu getirmek mi? Aya gitmek mi? "Gara Operasyonu"nun Ardından ! Yine mi Kadınlar ! Boğaziçi Üniversitesi ve Yeni Anayasa Taahhüdü! Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar - 6 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar -5 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 4 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 3 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 2 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 1 Dedim; Ya Adalet? 'Dedi kalmadı'... Dış Politika ve Diplomasi Sanatı Mesele Katar sevdası ve/ya nefreti mi ? Yoksa şeffaflık ve güven mi ? Tek kanatla kuş uçmaz ! Şeffaflık ve güven aynı zamanda itibardır İktidar faiz lobisi ile barıştı ! İktidar rota mı değiştiriyor? Ekonomide asıl sorun neydi? TC Merkez Bankası Başkanları ne yapsa iktidara yaranamıyor! Ne Biden’cıyım ne de Trump’cı! Benim tarafım güçlü Türkiye Faiz ve döviz baskıya baş eğmez... Döviz son iki yılda yüzde 75’in üzerinde arttı En Çok Kazandıran Yatırım Araçları... Bankalar Kredi Musluklarını Kısabilir... Ekonominin Yol Haritası TC MERKEZ BANKASI FAİZ SINAVI Gençlik S.O.S Veriyor... Ekonomide tek haneli daralma... Kayseri Süper Ligde Buna da şükür sevindik... Nedir Bu İstanbul Sözleşmesi ? Ne Olacak Bu Dövizin Hali ? Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 5 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 4 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 3 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 2 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye Kim Bu Z Kuşağı?
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır