menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

BİRLİKTE KAZANALIM

Şenel GÜNGÖR
Şenel GÜNGÖR
24 Kasım 2017, Cuma
Bu günlerde döviz kurları üzerinde yaşadığımız "psikolojik harekat" ile iş dünyamız, sanki acil bir döviz talebine zorlanıyor. Sürekli yüksek dolar kuru öngörüleri paylaşılıyor, iş dünyası döviz toplaması için speküle ediliyor. Bu durum ise döviz kurunu yukarı çekiyor. Bunun doğal sonucu, reel sektör için "kredi maliyet" artışı, Türkiye'nin, gelişmiş Batı ülkeleri ve G20 ülkeleri ile "kredi faiz maliyeti" arasının  açılmas.Sonrası yatırım ve  üretim düşüşü ve son raddede ise  ekonomik alanda "küresel algı bozukluğu" haberlerinin servis edilmesi. 
 
Bankacılık sektöründe yirmi yıl çalışmış biri olarak, bu tür filimleri defalarca izlediğimi gayet net hatırlıyorum. Gezegenimizdeki  birçok ülkede ve tabi ki  kendi ülkemizde de gerçek ve acil ihtiyaca dayanmayan, bu tür meşhur spekületif kur hareketlerinin köpüğü, iş dünyasının, vatandaşların sakin kalması, psikolojik harekatın farkına varması ile belli bir süre sonra  söndürülmüştür. 
 
Müflis bakkal hikayesini bilirsiniz. Birileri içeriden veya dışarıdanTürkiye üzerine oynanan oyunlarda, çekilen operasyonlarda başarı sağlayamadıkça,  eski defterleri habire açıyorlar. Siyasi, hukuki, ekonomik açıdan bir şekilde saldırı için pozisyon almaya çalışıyorlar.
 
Aklı selim, rasyonel her TC vatandaşı gayet iyi bilir ki;  Türkiye'nin 2008' de “IMF ile anlaşmayarak, kendine biçilen deli gömleğinden kurtulmak istemesi, ekonomik dinamiklerini yeniden yapılandırılması, 2023 Vizyonunu belirlemesi, bu hedef doğrultusunda mesafe kat etmesi birilerini pek memnun etmedi. 
 
2008'lerden sonra  
 
faizlerin %10'ların altına çekilmesi, siyasi istikrar sayesindev14 yıl içinde 3 kat büyüyen  ekonomi, hep birilerini çok rahatsız  etmistir.Hele hele son 3-4 yılda neler yaşadığımızı, bizleri nelerle test ettiklerini hepimiz gayet iyi biliyoruz.
 
Onun için artık yeni bir dünya düzeni var diyorsak, bu düzenin içinde de "Yeni Türkiye" her zamankinden daha güçlü  olarak yerini alacaktır. 
Dolayısı ile küresel dünyada olup biteni  Türkiye' nin eski kodları ile okumak, eski alışkanlıklar ile hareket etmek, bizi yeni dünya düzenin dışına iter.15 yıldır üzerimizden atmaya çalıştığımız eski deli gömleğini tekrar üzerimizde buluruz.
 
Onun için; spekülatif volatilitelere/dalgalanmalara değil, orta ve uzun vadeli analiz ve hedeflere kitlenmemiz bizim milli çıkarımızdır. Bu böyle biline.
 
Daha önceki yazımda da belirttiğim  üzere;  NATO'daki kriz de, ABD'deki Zarrab davası da, faiz lobisinin orerasyonları da, döviz spekülasyonları da hepsi bir stratejinin parçaları. Onun için kimi küresel  aktörlerin ve içerideki isbirlikcilerinin bu  "kur harekatı durmaz" safsatasına, aklımızı kullanalım ve lütfen itibar etmeyelim ki; hepimiz birlikte kazanalım.

En Çok Okunan Yazıları

Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır