menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Bakan Pakdemirli Konuşuyor Çiftçi Geriliyor !

Şenel GÜNGÖR
Şenel GÜNGÖR
09 Kasım 2021, Salı

Hatırlanacağı üzere, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, geçtiğimiz günlerde Orman Genel Müdürlüğü'nde tarımsal desteklere yer verdiği basın toplantısında, pandemide ilk vaka görülmeden bir ay önce sektör temsilcileri ile oturup, gıda arzında oluşabilecek tehlikelere karşı önlem çalışmaları yaptıklarını belirterek, bu süreçte hazine arazilerini ve nadas alanlarını üretime kazandırdıklarını, hatta birim alanda buğdayda yüzde 41, şeker pancarında yüzde 54, ayçiçeğinde yüzde 84 ve mısırda yüzde 124 verim artışı gerçekleştiğini ifade ederek, bu verim artışlarına ilişkin 10 dekarlık bir alanda buğday üreten bir çiftçinin sanki 14 dekar alanı varmış gibi hasat yaptığını belirtmişti.

 

Aynı toplantıda, iktidar olarak çiftçilerin korunması ve üretimin sürdürebilirliği sağlamak amacıyla bu yıl hasat edilen buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için gübre desteğini yüzde 25 artırdıklarını, 2022 üretim yılı için hububat dahil tüm ürünlerde gübre desteklerini yüzde 100 artırarak ödeyeceklerini ve çiftçilere üretim maliyetlerindeki artıştan endişe etmemeleri gerektiğini, çiftçilerin gönül rahatlığı içinde ekip biçmeleri tavsiyesinde bulunmuştu...

 

Peki ; madem pandemide ilk vaka görülmeden bir ay öncesinden bu kadar önlem alınmış, belirtilen verimlilik artışı  da sağlanmış ise fiyatlar hala neden fahiş, gıda enflasyonu neden dizginlenemiyor ?

 

Yani, arz yükselmiş, verimlilik artmış ise söz konusu ürünlerde bolluk, bereket, uygun fiyat olur ve  hem çiftçi hem de vatandaş memnun olurdu.

 

Lakin, çiftci ailesi mensubu bir birey olarak birebir görüştüğüm çiftçiler, Bakan Pakdemirli'nin gerçeklikten kopuk, evlere şenlik misali açıklamaları nedeni gerildiklerini, iktidarın kendilerini anlamadığını, dinlemediğini, sorunları  kabul edip, çözüm üretmek yerine, popilist yaklaşımlarına ve propaganda makinaları kanalı ile algı yaratma peşinde olduklarını teyit etmekte, öyle gönül  rahatlığı ile ekip biçmelerinin imkansızlığından bahsetmektedir.

 

Dolayısıyla da insan, Bakan Pakdemirli  ile aynı ülkede, hatta aynı gezegende mi yaşıyoruz , tarım sektörü ile ilgili böyle güllük-gülüstanlık açıklamalar yaptığına göre, çiftçi vatandaşlarımızın birkaç yıldır esnaf, emekçi ve emekliler ile birlikte perişan ve kaybedenler safında yer aldığından haberi olmasa gerek diye de düşünüyorum.

 

Evet, COVID-19 salgınının etkisiyle dünyada bir miktar artan gıda fiyatlarına paralel olarak, 2020 yılının başından itibaren küresel gübre fiyatlarında tarihi oranlarda artışlar oldu. "Üre, amonyak, nitrik asit" gibi ara ürünlerde karaborsa oluşmuş durumda...

 

Ülkemizde ise gübre sanayisinin hammadde ihtiyacı %95 oranında ithal girdiye bağımlı ve dövız kuru istikrarı pandemi öncesinden itibaren tamamen ortadan kalktığı için, çiftçimiz dünyada yaşanan bu sıkıntıyı malesef katmerli bir şekilde hissetmektedir.

 

Gübre ve tohum, mazot fiyatlarındaki aşırı artış, Bakan Pakdemirli'nin söylediğinin aksine, çiftçinin gübreyi daha az atmasına, hatta atamamasına, eski tohum kullanmasına, verim kaybına, tarlaları nadasa bırakmasına sebep olmakta ve böyle giderse olmaya da devam edeceği ifade edilmektedir.

 

Kayseri Uzunyayla yöresi için 1 dekar buoğday ekim  maliyeti ile ilgili spontan yaptığım araştırmam neticesinde  ulaştığım ortalama rakamlar şöyle :

 

25 Kg Dap gübre  x 6.40 = 160 TL

30 Kg sertifikalı tohum x 4.70 =141 TL

6 Lt Mazot x 8.40=50,4TL

20 KG Üre Gübre x 9Tl=180 TL

Ot ilacı sıvı gübre vs = 40 TL

Biçer Döver = 30 TL

İcar = 60 TL

 

Toplam Maliyet :160+141+50,4+180+40+30+60=661,4 TL...

 

Dekar başına buğday ekim maliyeti  toplam 661.4 TL olan ve bu toplam maliyet içinde gübre maliyeti yüzde

50'ye varan çiftçiye,  Bakan Pakdemirli'nin gübre desteğini yüzde 100 artırdık deyip, toplam 20 TL'ye çıkarılan gübre desteğinin,  dekar başı toplam maliyete katkısı sadece yüzde 5 olunca, çiftçi  haliyle

geriliyor tabii.

 

Diğer yandan teminat sorunu yaşayan, istenen yeterli ipotek ettirecek gayrimenkulü olmayan çiftçilerimiz, kredi limit yetersizliği de yaşamakta, gübre, mazot, tohum  alamaz hale gelmiş bulunmaktadır.

 

Yine çiftçilerimiz, 2-3 sene önce 50-60 bin TL'ye aldığı bir makina ekipmanı, bu yıl 100-150 bin TL'ye alamayan, her sene keşke geçen sene alsaydım diye hayıflanan, fakat aldığı zamanda borcunu ödeyemeyen ve tarlası, traktörü  haczdilen, sürekli borca çalışan, fırından ekmeği pahalı alan, ama ektiği buğdayı ucuza satan, kasaptan kıymayı pahalı alan, ama beslediği danayı ucuza kestiren,

saraylarda yaşayan, halktan, gerçeklikten kopuk mutlu azınlığın asla anlayamayacağı kadar dertli olan ve DEVA arayan emektarlar kulübünün asli üyeleri arasındadır...

 

Bakan Pakdemirli'ye naçizane tavsiyem ve çiftçi kardeşlerimizin mesajı, en kısa zamanda kendisine yanlış veri -bilgi aktaran danışmanları dinlemek yerine, sahaya inip derdine DEVA arayan çiftcilerimizi dinlemesidir...

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
İktidarın Londra Seferi Hoş ! Sonuç BOŞ Bakan Pakdemirli Konuşuyor Çiftçi Geriliyor ! Türkiye Dünya Ekonomi Liginden Düştü Fahiş Fiyatların Nedeni Kötü Yönetimdir Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı ? İktidardan çiftçimize yine öldürücü bir darbe ..! Turizmi Teşvik Kanunu Tek Adam Rejimine Uyarlandı! Vatandaşa yine mi IBAN numarası! Türkiye Ekonomide Tıkandı! İktidar sahaya inip vatandaşa derdini soramıyor Türkiye’nin Beka Sorunu Var! Denmişti Değil mi? Biz Kadınlar Üzgünüz Sn. Cumhurbaşkanı'mıza Kırgınız! Nerede Ak Parti'nin O Eski Reform Paketleri ! 8 Mart'ın Ardından ! Bu Plan İktidarı da Bağlayacak mı? İktidar İçin 50+1 Ayak Bağı Oldu ! Ay sonunu getirmek mi? Aya gitmek mi? "Gara Operasyonu"nun Ardından ! Yine mi Kadınlar ! Boğaziçi Üniversitesi ve Yeni Anayasa Taahhüdü! Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar - 6 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar -5 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 4 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 3 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 2 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 1 Dedim; Ya Adalet? 'Dedi kalmadı'... Dış Politika ve Diplomasi Sanatı Mesele Katar sevdası ve/ya nefreti mi ? Yoksa şeffaflık ve güven mi ? Tek kanatla kuş uçmaz ! Şeffaflık ve güven aynı zamanda itibardır İktidar faiz lobisi ile barıştı ! İktidar rota mı değiştiriyor? Ekonomide asıl sorun neydi? TC Merkez Bankası Başkanları ne yapsa iktidara yaranamıyor! Ne Biden’cıyım ne de Trump’cı! Benim tarafım güçlü Türkiye Faiz ve döviz baskıya baş eğmez... Döviz son iki yılda yüzde 75’in üzerinde arttı En Çok Kazandıran Yatırım Araçları... Bankalar Kredi Musluklarını Kısabilir... Ekonominin Yol Haritası TC MERKEZ BANKASI FAİZ SINAVI Gençlik S.O.S Veriyor... Ekonomide tek haneli daralma... Kayseri Süper Ligde Buna da şükür sevindik... Nedir Bu İstanbul Sözleşmesi ? Ne Olacak Bu Dövizin Hali ? Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 5 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 4 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 3 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 2 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye Kim Bu Z Kuşağı?
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır