menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Ay sonunu getirmek mi? Aya gitmek mi?

Şenel GÜNGÖR
Şenel GÜNGÖR
23 Şubat 2021, Salı

Hatırlarsınız, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen "Haksız Fiyat Artış (HFA)Bildirimi" adlı bir uygulama/aplikasyon var. Akıllı telefonlara indirilebiliyor. Ayrıca ALO 175 hattı da var.

Tüketici tarafından, bu iki kanal kullanılarak yapılacak HFA konusundaki bildirimler/şikayetler ilgili bakanlık ve taşra teşkilatı olan il müdürlüğüne iletilmektedir.

Ayrıca, vatandaşın/tüketicinin bu tarz şikayeti/ihbarı konusunda "ispat yükümlülüğü" de yoktur. Fakat özellikle aplikasyon /uygulama kullanılacaksa, fatura /foto /fiyat etiketi vb belgeler de eklenebiliyor.

Zaman zaman ilgili bakan ve ilgili STK yöneticileri,  fahiş/haksız fiyatlar ve zamlar nedeni ile vatandaşın ihtiyacı olan ürünlere ulaşamaması durumunda, esnafi/işletmeleri alışveriş sırasında, ya da o anda alıcı olmasa da söz konusu kanalları kullanarak, konu ile ilgili kurumlara şikâyette bulabilecekleri konusunda hatırlatmada bulunmaktadır.(Akıllı telefon kullananan emekli hanımefendi ve beyefendiler bu konuda iktidara destek verebilirler.Tabii, sokağa çıkabilirlerse ! )

Mesela ; Türkiye'nin gündeminde şu an yüzde100'ün üzerinde fiyatı artan yumurta, ay çiçeği yağı ve daha birçok ürün var. Vatandaş, mahallesinde bu vb ürünlerin fahiş fiyatla satıldığını düşünüyorsa, ilgili esnafı ALO 175 veya HFA uygulamasını kullanarak, Ticaret Bakanlığı/ilgili il müdürlüğüne şikayet edebilir. Söz konusu şikayet/ bildirim doğrultusunda yetkililer harekete geçiyor...

Peki, bütün bu pahalılığın, geçim sıkıntısının, yoksulluğun tek müsebbibi sizce esnaf mıdır ? Çiftçi midir ? Hayvancılık yapan vatandaş mıdır ? Genel ifade ile halkımız mıdır ? 

Esnaf diyor ki ; Borcum sürekli artıyor, pandemi bitse bile yüzde 35 esnaf işyerini geri açamayacak, çalısıyor gözüken personelimizin yarısını işe alamayacağız. 2020'de kapandığı ifade edilen 100 bini aşkın işyerine onbinlercesi daha eklenecek.

Çiftçi diyor ki ; üretim yaptıkça zarar ediyorum, ne olacak benim bu halim ?

Hayvancılık yapan vatandaşımız da aynı şekilde devletinden destek bekliyor, "ben masumum/suçsuzum hakim bey" devlet bana el uzatsın" diyor...

Diğer bir ifadeyle ; Bir taraf "ekonomi uçuyor", diğer taraf "açız/evimize ekmek dahi götürmekte zorlanıyoruz" diyor...

Bir taraf, "kapanan dükkan yok" diğer taraf, "dükkanlar kapalı, millet işsiz", diyor...

Bir taraf, "müjde size Ay'a gideceğiz", diğer taraf, "ne Ay'a gitmesi, sağ selamet ay sonunu getirsek, evimize ay çiçeği yağı alabilsek yeter bize" diyor...

Bir taraf, "pandemi sürecinde bile, lebalep salonlar dolu ve çoşkulu kongreler yapabiliyoruz" diyor, diğer taraf ise "pandemide bulaş merkezi sadece biz miyiz, nedir bu çifte stand ? "diyor... Ve daha nice haykırışlar, çaresizliker...

Peki, sade bir vatandaş olarak ben bu konularda ne düşünüyorum ve  endişelerim neler diye soruyorsanız, anlatayım : 

Sabit gelirliler/emekliler için maaşlardaki artış ortada.

Gelen ve gelmeye devam edecek olan zam furyası da  malum.

Bu vatandaşlar bu ortamda nasıl geçinecek ?

Bilinen/tavsiye edilebilecek mucize bir çözüm var mı?

Kısa Çalışma Ödeneği(KÇÖ)1ay daha, yani 31 Mart 2021'e uzatıldı. Sonrasında ne olacak ?

Pandemi süresince, giderleri yüzde 100 devam eden, lakin kısıtlamalar nedeni ile tam kapalı olan, ya da çok düşük  kapasite ile çalışan, devletten bekledikleri destekleri alamayan, borçları/ticari riskleri artan binlerce işletmenin, işten çıkarma yasağının kalkması ile yollarını ayıracağı tahmin edilen 1milyonun üzerindeki yeni işsizlerle birlikte, geniş tanımlı işsiz ve atıl işgücü sayısının toplam 12 milyona ulaşacağı ve geniş işsizlik  oranın yüzde 30'ları aşacağı tahmin edildiğine göre, bu rekor düzeydeki işsizler ordusu ile ilgili çalışmalar var mı? Varsa neden kamuoyuna açıklanmıyor ?

Ucunda ölüm olan ve dünyayı pençesine alan pandemiye rağmen, halkın en önemli/gerçek gündemi olan pahalılık, işsizlik, yoksulluk gibi sorunları örtmeye iktidar bloku daha ne kadar devam etmeyi düşünüyor ?

Fahiş fiyatların tek sorumlusu sanki esnaf ya da pazarcıymış gibi onlara baskı yapıp, ayar vermek yerine, iktidar bloku neredeyse 1yıldır hem iş hem de ciddi oranda gelir kaybı yaşayan vatandaşlarının, saldığı ilave vergiler ve zam furyaları ne hale geldiklerini görmeye, umutsuzluklarını gidermeye yönelik saha çalışmaları ortaya koysa, projeler üretse, kamuoyu ile bunlar tartışılsa, milletimiz için daha hayırlı olmaz mı ?

Yaşamak için zaruri olan ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlanan vatandaşlarımızı, daha kötüsü ile korkutmak yerine, adil gelir paylaşımı içinde, insan onuruna yaraşır, daha iyi bir standarda ulaştıracak bir gelir sağlamakla yükümlü olan iktidarın, eylem planları ve uygulama hedeflerini halkımız duymayı hak etmiyor mu ?

18 yıldır iktidara her türlü desteği veren miletimize reva görülen şey, hep ölümü düşünüp, sürekli hastalığa razı olmak mı ?

İktidar bloku ; siyasi tabanları konsolide etmeye yönelik duyguları ateşlemeyi, kutuplaştırma endeksli her daim ısıtılan siyasi ortam yaratmayı, gündemi ülkeye hiç bir faydası olmayan çercöp ile doldurmayı, "Yeni Anayasa" değişikliği muhabbetini bir kenera bırakıp, bari mevcut Anayasayı uygulamaya, aklın/mantığın/ruhun/zihnin ve pek tabii,  bizi bu büyük ve zorlu ekonomik krizden çıkaracak entelektüel kapasitesini harekete geçirecek, çalışmalar yapmayı denese ülkemiz, milletimiz için daha iyi olmaz mı ?

Ülkemiz, milli gelir ve kişi başı düşen gelirde, iktidar tarafından 2015'lerden itibaren artan popülizm ve nepotizm sarmalına hapsolunarak yapılan yönetimsel hataların, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi(CBS)ne geçiş ile daha da derinleşmesi ve pandeminin de tuz biber olması ile neredeyse 10 yıl geriye gitmiştir.

Merkez Bankası rezervlerimiz, tarihte ilk kez eksi 45-50 milyar Amerikan dolarına düşmüş, 130 milyar ABD doları karşılığı rezerv buharlaşmız, ülkemiz ekonomik olarak dış şoklara karşı ilk defa bu kadar açık hale gelmiştir.

Gençlerimiz, yani geleceğimiz dediğimiz çocuklarımız, ülkesinde gelecek arama umudunu yitirmiş ve yüzde 70'lerin üzerinde başka ülkelere gidip iş bulma, hatta mümkünse gelişmiş ülke vatandaşlığı alabilme hayali ile yaşar hale gelmiştir.

Ülke olarak işsizlikte, yüksek faizde tarihi rekorlar kırarken, insan hakları, eşitlikler, özgürlükler, adalet, hukukun üstünlüğü, demokrasi, medya/basın özgürlüğü/tutuklu gazeteciler vb birçok konuda, uluslararası arenada yapılan endekslerde ülke sıralamalarında yerlerde sürünüyor, sondan ilk 3.-5. sıraları kimselere vermiyor, hatta bu alanlarda üçüncü dünya ülkeleri ile yarışmaya son hızla devam etmekteyiz...

Velhasıl, 84 milyonluk bu koca ülkemizde belki yüzde 5'lik bir azınlık, hadi oranı birazda daha geniş tutalım, yüzde 10'luk bir mutlu azınlık dışında halinden memnun/mutlu olan vatandaş yok neredeyse...

O halde yukarıda sorduğum soruyu bir kez daha soruyorum :

Peki, bütün bu pahalılığın, geçim sıkıntısının, yoksulluğun tek müsebbibi esnaf mıdır ? Çiftçi midir ? Hayvancılık yapan vatandaş mıdır ? Sanayici midir ? Genel ifade ile halkımız mıdır ? 

Kim haklı, kim haksız ? Vatandaş ne yapmalı ? İktidara derdini daha nasıl anlatmalı ?

Salim kafayla düşünüp, siz karar verin !

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
İktidarın Londra Seferi Hoş ! Sonuç BOŞ Bakan Pakdemirli Konuşuyor Çiftçi Geriliyor ! Türkiye Dünya Ekonomi Liginden Düştü Fahiş Fiyatların Nedeni Kötü Yönetimdir Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı ? İktidardan çiftçimize yine öldürücü bir darbe ..! Turizmi Teşvik Kanunu Tek Adam Rejimine Uyarlandı! Vatandaşa yine mi IBAN numarası! Türkiye Ekonomide Tıkandı! İktidar sahaya inip vatandaşa derdini soramıyor Türkiye’nin Beka Sorunu Var! Denmişti Değil mi? Biz Kadınlar Üzgünüz Sn. Cumhurbaşkanı'mıza Kırgınız! Nerede Ak Parti'nin O Eski Reform Paketleri ! 8 Mart'ın Ardından ! Bu Plan İktidarı da Bağlayacak mı? İktidar İçin 50+1 Ayak Bağı Oldu ! Ay sonunu getirmek mi? Aya gitmek mi? "Gara Operasyonu"nun Ardından ! Yine mi Kadınlar ! Boğaziçi Üniversitesi ve Yeni Anayasa Taahhüdü! Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar - 6 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar -5 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 4 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 3 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 2 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 1 Dedim; Ya Adalet? 'Dedi kalmadı'... Dış Politika ve Diplomasi Sanatı Mesele Katar sevdası ve/ya nefreti mi ? Yoksa şeffaflık ve güven mi ? Tek kanatla kuş uçmaz ! Şeffaflık ve güven aynı zamanda itibardır İktidar faiz lobisi ile barıştı ! İktidar rota mı değiştiriyor? Ekonomide asıl sorun neydi? TC Merkez Bankası Başkanları ne yapsa iktidara yaranamıyor! Ne Biden’cıyım ne de Trump’cı! Benim tarafım güçlü Türkiye Faiz ve döviz baskıya baş eğmez... Döviz son iki yılda yüzde 75’in üzerinde arttı En Çok Kazandıran Yatırım Araçları... Bankalar Kredi Musluklarını Kısabilir... Ekonominin Yol Haritası TC MERKEZ BANKASI FAİZ SINAVI Gençlik S.O.S Veriyor... Ekonomide tek haneli daralma... Kayseri Süper Ligde Buna da şükür sevindik... Nedir Bu İstanbul Sözleşmesi ? Ne Olacak Bu Dövizin Hali ? Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 5 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 4 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 3 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 2 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye Kim Bu Z Kuşağı?
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır