menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

ASIRLIK SORUN "KUDÜS"

Şenel GÜNGÖR
Şenel GÜNGÖR
14 Aralık 2017, Perşembe
ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail'in başkenti olarak tanıması, çok kötü ve de tehlikeli bir provokasyon ve aynı  zamanda ahlaksız bir populizmdir. Evet bildiğimiz üzere Trump'ın seçim vaadi idi. Ancak bu kadar da olmaz ki dedirten cinsten son derece akılsızca alınmış bir karar.
 
Neden derseniz ? 
 
Çünkü bir kere İslam dünyasında radikalleşmeyi arttırarak; Boko Haram, DAEŞ, El Kaide vb terör örgütlerinin deyirmenine su taşıyacak. Zaten yıllardır kan ve gözyaşı üreten, parçalanan bölgeyi daha da fazla dinamitleyecektir.
 
Yani bir yandan Ortadoğu'yu silahlandırılıyorlar, bölgeye binlerce tır ağır silah sevk ediliyor, diğer taraftan Kudüs’ü İsrail'in başkenti olarak tanıyarak, bölgeye adeta bir saatli bomba bırakılıyor.
 
Trump söylemlerinde ise "iki tarafın kabul edeceği barış” ve “iki devletli çözüm” safsatasından bahsediyor. Doğrudur, İsrail devleti ve milleti elbette bir realitedir. Filistin meselesinde de  doğru formül “iki devletli çözüm”dür. Ancak; Trump'ın lafları tam bir yalandır.
 
Peki bu vahim sonuç bilinmesine rağmen, ABD'de senato ve temsilciler meclisinden 1995'de dönemin Başkanı Bill Clinton tarafından kabul ettirilen, 22 yıldır hiçbir başkan  tarafından Kudüs'ü başkent olarak "tanıma" cesareti gösterilemezken; neden şimdi Trump tarafından aniden raftan indirildi? 
 
Çünkü; Trump'ın ABD'de başkanlığı sorgulanıyor, muhtemelen de Yahudi  lobisinin daha çok desteğini almak istiyor. Malum, seçilme süreci ile ilgili sorunlar, yakın çalışma arkadaşı Flynn üzerinden yürütülen  soruşturma vb. ciddi sıkıntıları olan bir Başkan var sahnede.
 
Biraz geriye gidecek olursak; Kudüs sorunu tam 1 asırlık bir sorun.  İngilizlerin 1917 yılında Kudüs'ü  işgali ile başladı.Daha sonra bilindiği üzere Ürdün’ün kontrolündeki Doğu Kudüs, 1967’deki 6 gün savaşında İsrail tarafından işgal edilmişti. İsrail 50 yıldır da Kudüs'ü, Müslümanların ilk kıblesinin bulunduğu Mescidi Aksa'yı malesef işgal altında tutuyor.
 
Ayrıca, İsrail 1980'de Kudüs'ü tek taraflı başkent ilan etti. Kamusal binalarını oraya taşıdı. Ancak BM bu kararı tanımadı, hukuksuz, gayrımeşru ilan etti.Tanıyan devlette olmadı.Son 50 yıldır defalarca Israil hamleler yaptı, Filistinlilerin Kudüs'teki varlıklarına el koydu,Yahudi nüfusu arttırdı. Filistinliler, adeta İsrail belediyesi, İsrail askerleri, İsrail polisi tarafından cenderede, ağır şartlar altında yaşatılıyor.Her gün Filistinliler ölüyor. 
 
BM, defalarca İsrail'in bu hukuksuzluğun, ahlaksızlığın durdurulması konusunda girişimlerde bulunmuşsa da fayda etmedi.Israil hep öldürmeye, işgale devam etti.
 
En son, yaklaşık 1 yıl önce, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi( BMGK) 23 Aralık 2016’da aldığı bir karar ile İsrail'in işgali altındaki Doğu Kudüs ve diğer Filistin topraklarında yasa dışı tüm yerleşim faaliyetlerini "derhal ve tamamen" durdurmasını talep etmişti.
 
Yine 18 Ekim 2016’da Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), aldığı kararla Kudüs’teki Mescid-i Aksa’nın Yahudilikle bir bağının olmadığını ilan etti. 
Ancak ne fayda. Aslında danışıklı olarak operasyonlara devam ediliyor desek doğru bir tespit olur.
 
Sonuçta, 3 semavi din için de kutsal kabul edilen Kudüs, Miraç Mucizesinin yaşandığı yer, Hazreti Peygamberin mirasıdır.İslam dünyası tarafından Mekke ve Medine’den sonra 3.kutsal şehir olarak kabul edilmektedir. 400 yıl Osmanlı toprağı olan,  öncesinde de yüzyıllarca Müslümanların hakim olduğu bu şehir, kutsal Kudüs ile ilgili, ABD Başkanı Donald Trump'ın  ahlaksız, hukuksuz hamlesine Cumhurbaşkanımız  Sn.Erdoğan'ın tepkisi beklendiği üzere çok sert oldu.
 
Dönem Başkanı olarak Türkiye, İslam İşbirliği  Teşkilatı'nı (İİT) toplantıya çağırdı. 
Türkiye, Kudüs’ün İsrail'in  başkenti yapılmasına itirazında sonuna kadar haklıdır. Ancak; Türkiye dışında kalan  İİT üyesi 56 ülkenin bu konuda ne derece eylem-söylem birliği  içinde olabileceği ve Türkiye'yi “yalnız” bırakmayacağı kocaman bir soru işareti hak ediyor.
 
Dolayısıyla; Sn Erdoğan'ın diplomasi trafiği oldukça kıymetlidir.Umulur ki; sağduyulu olan ABD'liler, Avrupalılar, Araplar, Türkiye ile Sn.Erdoğan ile bu konuda koordineli hareket eder.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Ekonomik Kurtuluş Savaşı mı ? Yoksa Geçim Savaşı mı ? Bakan Pakdemirli Konuşuyor Çiftçi Geriliyor ! Türkiye Dünya Ekonomi Liginden Düştü Fahiş Fiyatların Nedeni Kötü Yönetimdir Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı ? İktidardan çiftçimize yine öldürücü bir darbe ..! Turizmi Teşvik Kanunu Tek Adam Rejimine Uyarlandı! Vatandaşa yine mi IBAN numarası! Türkiye Ekonomide Tıkandı! İktidar sahaya inip vatandaşa derdini soramıyor Türkiye’nin Beka Sorunu Var! Denmişti Değil mi? Biz Kadınlar Üzgünüz Sn. Cumhurbaşkanı'mıza Kırgınız! Nerede Ak Parti'nin O Eski Reform Paketleri ! 8 Mart'ın Ardından ! Bu Plan İktidarı da Bağlayacak mı? İktidar İçin 50+1 Ayak Bağı Oldu ! Ay sonunu getirmek mi? Aya gitmek mi? "Gara Operasyonu"nun Ardından ! Yine mi Kadınlar ! Boğaziçi Üniversitesi ve Yeni Anayasa Taahhüdü! Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar - 6 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar -5 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 4 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 3 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 2 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 1 Dış Politika ve Diplomasi Sanatı Mesele Katar sevdası ve/ya nefreti mi ? Yoksa şeffaflık ve güven mi ? Tek kanatla kuş uçmaz ! Şeffaflık ve güven aynı zamanda itibardır İktidar faiz lobisi ile barıştı ! İktidar rota mı değiştiriyor? Ekonomide asıl sorun neydi? TC Merkez Bankası Başkanları ne yapsa iktidara yaranamıyor! Ne Biden’cıyım ne de Trump’cı! Benim tarafım güçlü Türkiye Faiz ve döviz baskıya baş eğmez... Döviz son iki yılda yüzde 75’in üzerinde arttı En Çok Kazandıran Yatırım Araçları... Bankalar Kredi Musluklarını Kısabilir... Ekonominin Yol Haritası TC MERKEZ BANKASI FAİZ SINAVI Gençlik S.O.S Veriyor... Ekonomide tek haneli daralma... Kayseri Süper Ligde Buna da şükür sevindik... Nedir Bu İstanbul Sözleşmesi ? Ne Olacak Bu Dövizin Hali ? Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 5 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 4 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 3 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 2 Kim Bu Z Kuşağı?
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır