menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

6 Haziran Muhtarlık Ara Seçimi ve Türkiye'de Kadın Muhtarlar

Şenel GÜNGÖR
Şenel GÜNGÖR
05 Haziran 2021, Cumartesi

Bilindiği ya da alışıla geldiği üzere diyelim ister siyaset, ister başka bir alan olsun "yönetim" işi  söz konusu olunca, nüfusun yarısını da oluştursa, liyakatı, ehliyeti de olsa ülkemiz vb ülkelerde ilk etapda erkek adaylar akla gelir.

Muhtarlık  da bunların başında olmasına rağmen, seçmenlerin "muhtarlığın sadece erkek işi" olduğuna yönelik düşüncelerinin, son yıllarda artan oranda  sevindici bir şekilde değişme eğilimine girdiğini ve kadın muhtar adaylarına az da olsa  şans verildiğini görmekteyiz.

Tabii, kadın muhtarlarımızın da kendilerine güvenerek oy verenlerin desteğinin karşılığını verebilmek için, beklentinin üzerinde, var güçleriyle görevlerini başarı ile  ifa etmekte olduğuna da şahidiz.

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimi'nde, 2023 Mart sonuna kadar görev yapacak olan, 30 bin 5 mahalle ve 18 bin 152 köy olmak üzere, toplamda 50 bin 157 muhtar seçimi yapılmış ve kadın muhtar adayları da  Türkiye'nin dört bir yanından ciddi bir mücadele vermişlerdi.

Kadınlarımız bu son yarışta, kimi yaşadığı il ve ilçede  ilk kadın mahalle muhtarı veya ilk köy muhtarı oldu. Kimi de tekrar muhtar seçildi. Bu son iki muhtarlık seçiminde  atanamayan öğretmenler, memur adayları, üniversite/lise mezunu işsiz kadınlar, ev hanımı hatta torun sahibi kadınlarımız kıyasıya yarışmış idi.

Bu bağlamda, son muhtarlık seçiminde Türkiye’de kadın muhtarların sayısı, toplam muhtarların sayısının yüzde 2,14'ine ulaşmış, 1000'in üzerinde kadınımız muhtar olmuş idi. Fakat, 2014’deki  seçim sonucu ile kıyasladığımızda ise bu sayının son seçimlerde yüzde 71'in üzerinde artmış olması sizi yanıltmasın. Realite kabaca 50 bin muhtarda 1000 kadın muhtar, diğer ifade ile ülkemizde 50 muhtardan yalnızca 1’i kadın muhtar.

Diğer üzücü bir sonuç ise Türkiye’de Bitlis, Muş, Sinop ve Şanlıurfa olmak üzere toplam 4 ilimizin hem köylerinde hem de mahallelerinde hiç kadın muhtar seçilememesi. Diğer taraftan da Bayburt, Hakkâri ve Siirt’te ise yalnızca 1’er kadın muhtar seçilebilmiş olmasıydı.

Lakin, sonuçta kadınlarımız, seçimlerde adaylıkları engellense de maddi manevi teşvik edilmese de  ülkemizde en küçük ve en temel yerel yönetim birimi olan muhtarlık için, bundan sonra  kendilerine ciddi bir alan açmış bulunmaktadır. Ki, kadınlarımızın  bu alanda
başlattıkları önemli değişim ise tüm ülkeye diğer yönetim alanları için de örnek olacak türdendir.

Ayrıca, kadınların kadın muhtarlara dertlerini daha rahat söylediği, kendisine yönelik aile içi şiddet, çocuğuyla olan sıkıntısı, yoksulluk, geçinememe vb sorunları bir kadınla daha iyi paylaştıkları realitesi ise bundan sonra  kadın muhtarlara talebi daha da artıracaktır.

Önümüzdeki pazar günü, yani 6 Haziran’da Türkiye'de 753 yerde yapılacak muhtarlık ara seçimleri var.

Bu muhtarlık ara seçimlerinde liyakatin ön planda olduğu, eşitlikçi, kapsayıcı kaliteli, adil mahalle hizmeti için kadınlara da fırsat verilmesi, en küçük yerel yönetim birimi olmasına rağmen, "siyaset yerelde başlar" şiarı nedeni ile kadınların genel siyasette de daha görünür ve hak ettiği yerlerde olmasına  katkı sağlayacaktır.

Kadın muhtar sayısının artması toplumda daha çok dayanışma, güç birliği, yerelde sorunların daha hızlı  çözülmesi anlamındadır.

Dolayısıyla mahallerinde muhtarlık ara seçimi olan seçmenlerin, muhtar adaylarını değerlendirirken ve özgür iradeleri ile oy kullanirken ;
Adım duyulsun, çevrem genişlesin demeyen, muhtarlığı ek iş ve/ya geçim kapısı olarak görmeyen, sadece hizmet odaklı, yetkinlik ve beceriye sahip, liyakat ve  ehliyeti olan, mahalle sakinlerinin hak ettikleri hizmeti alabileceklerine inandıkları adaylara şans vermesi, en küçük  hizmet birimi olan muhtarlıkların da kalitesini artıracaktır. Ki ; bu da ülke yönetimine önemli bir katkı ve vatandaşlık bilinci ve sorumluluğu demektir.

Bu vesile ile ara seçime girecek tüm muhtar adaylarına
başarılar diliyorum.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
6 Haziran Muhtarlık Ara Seçimi ve Türkiye'de Kadın Muhtarlar Türkiye Ekonomide Tıkandı! İktidar sahaya inip vatandaşa derdini soramıyor Türkiye’nin Beka Sorunu Var! Denmişti Değil mi? Biz Kadınlar Üzgünüz Sn. Cumhurbaşkanı'mıza Kırgınız! Nerede Ak Parti'nin O Eski Reform Paketleri ! 8 Mart'ın Ardından ! Bu Plan İktidarı da Bağlayacak mı? İktidar İçin 50+1 Ayak Bağı Oldu ! Ay sonunu getirmek mi? Aya gitmek mi? "Gara Operasyonu"nun Ardından ! Yine mi Kadınlar ! Boğaziçi Üniversitesi ve Yeni Anayasa Taahhüdü! Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar - 6 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar -5 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 4 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 3 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 2 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 1 Dış Politika ve Diplomasi Sanatı Mesele Katar sevdası ve/ya nefreti mi ? Yoksa şeffaflık ve güven mi ? Şeffaflık ve güven aynı zamanda itibardır İktidar faiz lobisi ile barıştı ! İktidar rota mı değiştiriyor? Ekonomide asıl sorun neydi? TC Merkez Bankası Başkanları ne yapsa iktidara yaranamıyor! Ne Biden’cıyım ne de Trump’cı! Benim tarafım güçlü Türkiye Faiz ve döviz baskıya baş eğmez... Döviz son iki yılda yüzde 75’in üzerinde arttı En Çok Kazandıran Yatırım Araçları... Bankalar Kredi Musluklarını Kısabilir... Ekonominin Yol Haritası TC MERKEZ BANKASI FAİZ SINAVI Gençlik S.O.S Veriyor... Ekonomide tek haneli daralma... Kayseri Süper Ligde Buna da şükür sevindik... Nedir Bu İstanbul Sözleşmesi ? Ne Olacak Bu Dövizin Hali ? Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 5 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 4 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 3 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 2 Kim Bu Z Kuşağı?
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır