menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Sonra neden gençler geleceğe umutla bakmıyor?

Selma Kösedağ
Selma Kösedağ
30 Aralık 2021, Perşembe

KPSS'DE alanında 1. olan öğretmen adayı, mülakatta 55 puanla eleneli iki gün oldu!

 

Evet, canla başla sene boyunca ders çalışıp, atanayım diye belki işe gitmek zorunda olsa bile gitmeyip, arkadaşları gezip tozarken evden çıkmayıp memur olup hayatını kurtarma hayaliyle KPSS'ye odaklanan, sonra KPSS'de 1. olup mülakatta elenen birileri gerçekten var.

 

Nitekim geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 15 bin öğretmenin ataması için yapılan mülakat sonuçları açıklandı ve sonuçlara bakıldığında KPSS'de dereceye giren hatta birinciliği olan birçok adayın mülakatta elendiği ortaya çıktı.

 

Ataması yapılamayan yüksek puanlı öğretmen adayları ise Twitter'da #mülakatahayır tagi altında buluştu.

 

Öncelikle bazı paylaşımları aktarmak istiyorum:

 

KPSS puanı 92- Mülakat 51: "Ben bu sınava karnımda bebeğimle çalıştım gecemi gündüzüme kattım 8 aylık gebeydim sınava girdiğimde coviddim üstelik bebeğime bir şey olmasın diye ağlaya ağlaya çözdüm soruları bu mu adalet? Aldığım puanı hiç etmeye ne hakkınız var?" 

 

"KPSS'de kendi mezun olduğu alanda 1. olan kişiyi mülakatta eleyip tercih yapamamasına neden olmuşlar... O kadar emek veriyorsun, geceni gündüzüne katıyorsun, mülakatta torpilin olmadığı için eliyorlar seni. Sonra da gençler geleceğe neden umutla bakmıyor!"

 

"İki yıl dirsek çürüttü. Gecesini gündüzüne kattı. KPSS'de alan birincisi oldu. Branşında doktora yapıyor. Mülakatta 55 puan verip elediler."

 

"Emeğimizin karşılığını görememek çok acı. Sesimizi duyan yok mu?"

 

Puanı 92 sözlü sınav 58: "Gece gündüz çalışarak aldığım puanın onca emeğimin karşılığı!"

 

" KPSS puanım 83 mülakatta 55 vermişler. Sadece hayatımı sürdürebileceğim bir isim olsun istiyorum ama olmuyor. Elimde değil, ben bu düzene ayak uyduramıyorum."

Sitede branş birincileri, il birincileri hatta ülke birincileri var. Atanmayı bekleyen bunca aday önüne çıkan birçok engeli aşmasına rağmen mülakat engeline takılıyor. Peki neye göre bu alımlar, bu elemeler? Hangi kıstasa göre?

Sen onca yıl emek ver, geceni gündüzüne kat, sınavda efsane puanlar al ama mülakatta elen.

Sonra neden gençler geleceğe umutla bakmıyor?

Komisyondakilerin iki dudağı arasında kaderiniz. Söylesenize hangi vicdana sığar ki bu?

Mülakat torpildir. Torpil hakka girmektir. Mülakat zulümdür, mülakat haksızlıktır.

 

Derken..

Dün konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da sosyal medya üzerinden bir paylaşım yaptı. Erdoğan paylaşımında, "Buradan tüm öğretmenlerimize bir müjde vermek istiyorum… Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifimiz TBMM'ye sunuldu. Öğretmenlerimizin hak ettiği birçok yeniliği içeren bu yasal düzenleme inşallah en kısa sürede yürürlüğe girecektir. Hayırlı uğurlu olsun." ifadelerine yer verdi.

Umuyorum ki bu sisteme bir an evvel köklü bir çözüm getirilir. Umuyorum ki gerçekten bir müjde söz konusudur. Mağdur olan, hakkı gasp edilen adayların hakkını alabilmesi için gerekli düzenlemeler bir an evvel yapılır, umarım..

 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır