menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

36 saat nöbet cinayettir

Selma Kösedağ
Selma Kösedağ
26 Ekim 2021, Salı

#36saatnöbetolmaz

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada gündem olan bu hashtagin sebebi, 36 saatlik nöbetten çıkan bir doktorun evine giderken, direksiyonda uyuyakalmasıyla geçirdiği feci kaza sonucu hayatını kaybetmesi..

.......

Söz konusu doktorumuz Ankara Şehir Hastanesi Kadın Doğum Kliniği Asistanı Doktor Rümeysa Berin Şen. Henüz 25 yaşında. Ömrünün baharında çalıştığı kurumun omzuna yüklediği sorumluluk, doktorumuzun ne yazık ki hayatını kaybetmesiyle sonuçlandı.

Rümeysa 36 saat uykusuz nöbet tutmuş. Ve nöbet çıkışı arkadaşına "Bir eksik işim kalmışsa ara" diye de mesaj atmış. Arkadaşının mesajını paylaşmak isterim, şöyle diyor Rümeysa'nın ardından: "Hergün sabah nöbeti devraldığım eş kıdemim, arkadaşım Dr. Rümeysa Berin sabaha kadar işleri yetiştirmek için stresten uyuyamadığını söyledikten sonra eve dönüş yolunda korkunç bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetti. Geriye yoğunluktan dönemediğim "Bir eksik işim kalmışsa ara" mesajı kaldı."

Ve devam ediyor: "Biz çocukluk hayalimiz olan bu meslek için çocukluğunu yaşamadan büyümüş, devamlı çalışmış, maddi manenevi fedakarlıklarla bugünlere gelmiş sadece 25-30 aralığında omuzlarına yüzlerce hastanın sorumluluğu yüklenen, hastaların ellerine verilen her türlü şikayet hakkı karşısında savunmasız bırakılan, üzerinden hizmet reklamı yapılan, maaşlarını çoğu zaman eksik, tam aldığında da aylar sonra alan, öldüğünde birkaç taziye mesajı sonrası unutulan, yıllık izinsiz çalıştırılan, 36 saat sıfır uyku mesailerinde maksimum performans beklenen ama herşeye rağmen doktor olmayı seven, çalışan, emek veren, uyumayan, alın teri döken bu ülkede liyakatle bulunduğu konuma gelmiş hakkıyla para kazanan hekimleriz. Ülkemizi çok seviyoruz ama artık burada bu koşullarda çalışmaktan nefret ediyoruz.. Biz ölüyoruz. Sesimizi duyup bir bakacak mısınız?"

.......

İçler acısı değil mi.. Yorgunluğun, uykusuzluğun ve yoğunluğun kurbanı gencecik bir doktordu Rümeysa. Geleceğe dair umutları, hayalleri olan.. Kimbilir belki de gerçekleşecekti, azıcık uyusaydı..

......

Hekimlerimiz ölüyor. Yorgunluktan yoğunluktan ölüyor. Hak ettiği değeri göremiyor bu meslek. Üstelik yaptıkları basit de bir iş değil, oldukça dikkat isteyen, küçümsenemeyecek bilgi birikimi ve el mahareti gerektiren özel bir meslek. Nasıl bu kadar hafife alınabiliyor anlamak mümkün değil.

.......

Bu ülkenin hekimlerinin o kadar çok sorunları var ki. Daha geçtiğimiz günlerde manşetimizde de gündeme taşımıştık bu sorunları. O kadar ağır yük yükleniyor ki omuzlarına, Türkiye'de çalışmak dahi istemiyorlar. Fırsatını bulan yurt dışına gidiyor. Sebep sadece bozuk sağlık sistemi değil üstelik. Gelen hastaların hekimlere "şunu da yapmak zorundasın, bunu da yapmak zorundasın" gibi saygısızca ifadelerde bulunması da doktorlarımızı strese sokuyor, kendini değersiz hissettiriyor. Böylesine değerli bir meslek bu kadar itibarsızlaştırılmamalı bu kadar hafife alınmamalı ve doktorlarımıza nefes olacak gerekli yasal zeminler derhal oluşturulmalı. Yetkililer hekimlerden gelecek çözüm önerilerine kulak vermeli. Acele edilmeli çünkü her giden can bizden gidiyor.

......

Sorunları burada arka arkaya sıralamak mümkün değil elbette. Ama yetkililer biraz düşünmeli üzerinde. Öyle ki, TUS'u yeni kazanmış gencecik hekimin taptaze umutları yarım kaldı.. Türkiye bir hekimi daha kaybetti.. Ve geriye Rümeysa'nın annesinin "Kahvaltıyı hazırlamıştım, onu bekliyorduk" sözleri kaldı....

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır