menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

SES VERDİK, EEE SONRA?

Selma Kara
Selma Kara
21 Kasım 2020, Cumartesi

Bazen neden haber yapıyoruz diye çok düşünüyorum; daha felsefî olarak açıklamak gerekirse 'haberin varlık nedeni'ne kafa yoruyorum.

Haber tabi ki, halkı bilgilendirmek, sesi olmayanların sesi olmak, devletle millet arasında köprü görevi kurmak için vardır diyebilirsiniz ilk elden. Düşündüğümde benim de kendi kendime verdiğim yanıtlar bunlara benzer oluyor. Ama yetinemiyorum...

Bilgi vermekten başlayalım: Elbette gazeteci bilgi vermelidir ama buradaki bilgiden kast edilen nedir, devletle milletin arasında köprü görevi görmek vazifesiyle de birleştirerek söylemek gerekirse; örneğin bir devlet kurumu tarafından alınan bir kararı haberleştirmek suretiyle vatandaşa iletmek gazetecinin görevidir. Tamam ama bu yeterli midir? Bilgiyi verdik; iyi güzel ama 'Al vatandaş bu bilgiyi ne yaparsan yap' demek gibi bir şey olmaz mı bilgiyi verip geri çekilmek, o bilgiyi verirken bağlamıyla birlikte vermek mi gazeteciliktir, yoksa bilgiyi "yorumsuz" biçimde, kupkuru bir anlatımla iletmek mi gazetecinin görevidir, bu konuyla ilgili aklıma gelen bir kaç soru...

Bu, haberde "yorumsuzluk" meselesinin de karıştırıldığına inananlardanım. Evet, elbette biz yorum yapmayalım bilgiyi verirken ama söz konusu bilginin ilintili olduğu şeylere değinmek, eğer bu işin bir uzmanı varsa onun da görüşünüalmak da" yorumlamak" değildir herhalde.

Ancak genel gazetecilik görünümü özellikle günümüzde, bilgiyi verip kenara çekilmek şeklinde gelişiyor. Kupkuru, ham bilginin vatandaşa faydası var mı, yoksa illiyet kurulsa o bilgi daha faydalı hale gelmez mi diye de sormak hakkımız oluyor o zaman.

Ses vermek konusuna gelecek olursak... Gazetecinin temel görevi ya da 'var oluş nedeni' aslında bu minval üzerinden tanımlanır daha çok. Gazeteciler; seslerini duyuramayanların sesi olur, onlar için adeta bir hoparlör görevi görür, denir. Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi'nde bu; "Gazeteci, mağdurun, güçsüzün, yoksulun, ötekileştirilenin ve 'sesini duyuramayanların'sesi olmakla yükümlüdür." şeklinde tanımlanır.

Ancak, aynen 'yorum' mevzuunda olduğu gibi, bunun da eksik tanımlandığı ya da anlaşıldığı kanısındayım. Ses verdik, sonra da sesi verip kenara çekildik, bu durumda o sesi tam vermiş olur muyuz, tam vermiş olmadıysak bu gerçek bir gazetecilik midir, sorularını sorabiliriz bu durumda da.

Bu, en çok mağduriyetlerin konu edildiği yaşam haberlerinde karşımıza çıkıyor. Örneğin kadına karşı uygulanan erkek şiddeti haberlerinde gazeteciler olarak, ortada bir cinayet var ise salt cinayeti konu edinen haber metnini, bu bir duruşma ise bu kez de verilen cezaların konu edildiği haber metinlerini halka ulaştırıyoruz. Artan iş yoğunluğu, bu çağda içinden çıkılamayacak ölçüye gelen bilgi yığını ve artık sayıları giderek azalan haber merkezlerinde ilintili ya da çözüme odaklı haberler yapmak pek de mümkün olmamakla beraber; rakamlara odaklanan metinler ve 'yemek tarifi' gibi detaylandırılmış ifade tutanaklarından ziyade, kadın cinayetlerinin nedeni ve buna dair toplumsal sorgulamalar yapmaya iten bazı görüşlerin alınmasının, şiddet gören kadınların talep edebileceği haklar gibi konulara ışık tutmanın, toplumsal bakımdan daha doğru sonuçlar doğuracağını düşünüyorum.

Az önce bahsini ettiğim; haber merkezlerinin giderek küçülmesi, gazeteciliğin sermaye-siyaset ilişkisi arasında sıkışmış hali pür melali, gazetecilerin 'gazetecilik' düzeyleri gibi koşullardan dolayı yaptığımız gerçekte var olan gazetecilikteki görünüm ise; sesi verip kenara çekilmek şeklinde karşımıza çıkıyor.

Ses verdik, eee sonra ne oldu?

Tabi ki, "GÜRÜLTÜ". Bazı koşullara bağlı olsa da, bugün "gazetecilik" diye icra ettiğimiz şey, daha çok "gürültü"...

Bir araştırmaya göre uzayda sesler kaybolmuyormuş. Olur da bir gün o sesler dinlenebilirse, korkarım ki çoğunluğu biz gazetecilerin ürettiği bu 'gürültü'lerden ibaret olacak...

 

 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır