menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

İSSSYANNNNN....

Selma Kara
Selma Kara
09 Haziran 2021, Çarşamba

Bir hocamın daveti üzerine ERÜ İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü üçüncü sınıf öğrencilerine 'mobil gazetecilik' konusunda sunum yaptım.

Sunumdan önce öğrencilerle, kendilerine verilen bir haber ödeviyle ilgili sohbet ettik. Bir öğrenci, "Ödev için haber yaparken bile bir sürü zorluk yaşıyoruz. Bu zorluğu her gün, her saat, her an yaşayabileceğimi düşünemiyorum." dedi.

Zorluktan kastı, önce haber konusu, sonra o haber konusuyla ilgili konuşacak kişileri bulmak, sonra da bunları haber haline getirmek...

Ama eyyy arkadaşım, üçüncü sınıf bunu dile getirmek için çok geç bir zaman dilimi değil mi?

***

Aynı öğrencilerle 'mobil gazetecilik' konusunda sohbet ettik. Konuşanlar içinde konuyla ilgili tek bir doğru fikri olan yoktu maalesef.

Bir iletişim fakültesi öğrencisinin, üstelik de bu alanda bir sürü internet sitesi bir sürü içerik üretiyorken böyle bir türü duymamış olması beni hem şaşkınlığa hem de hayâl kırıklığına uğrattı.

Sevdiğim sakallı bir şair der ki; "Bunca okumamaya nasıl vakit bulabiliyorsunuz?"

Tamam klasikleri okumayın, felsefe okumayın, siyaset okumayın, sosyoloji okumayın da, es kazara da olsa üçüncü sınıfına kadar geldiğiniz bölüme dair bir şeyler okunmaz mı ya hu?

Gerçi okumuş olsa, o bölümün kendine uygun olmadığını anlayıp bir an önce yolunu çizecek...

Kimse kusura bakmasın ama ben bu konuda eğitim sistemine, hocalara falan kusur bulamıyorum.

Bilgiye erişimin bu kadar kolay olduğu bir çağda, bu kadar bilgiden uzak kalmanın tek sorumlusu bilgiye erişimi reddedendir.

Eyyy gençler! Sizin amacınız ne?

Öyle böyle bir fakülte bitireyim, sonra da en kötüsünden bir memur olsam da yeter, hiçbir şey olmaz ise polis olurum şeklindeki bir düşünceyle mutlu olabiliyor musunuz?

Sonra da; bilmem hangi kurum istatistik hazırlamış da, memlekette gençler mutsuzmuş...

Genci, yaşlısı fark etmeksizin bir hayat amacı olmayan güruha hangi olanağı verirseniz verin mutlu olması mümkün olamaz.

İyi ya da kötü bir fakülte bitirdiniz, sonra da gittiniz memur oldunuz, eee sonra?

Yaradan sizi böyle bir ömür geçiresiniz diye mi dünyaya gönderdi? Böyle bir ömürden kim mutlu olur? Robot gibi insan olmanın kime ne faydası var? Böylesi insan nasıl mutlu olabilir mi?

***

Bir Hocam ERÜ İletişim'de öğrenciyken, "Okumayanın canına okurlar." yazmıştı tahtaya.

Aradan ortalama 10 yıl geçti.

Şimdi geldiğimiz noktada, okumayanlar yüzünden okuyanların canına okuyorlar...

***

O meşhur şarkının aksine, isyanım kadere (!) falan değil, tam da size gençler...

Bunca anlamsız bir yaşama nasıl katlanabiliyorsunuz?

Sadece biyolojik ihtiyaçlarımız için yaşayan varlıklar mıyız biz de; ruhlarınızı, düşüncelerinizi hapsedip sıradan bir organizma gibi temel ihtiyaçlarınız için nefes alıp veriyorsunuz?

Lütfen artık kendinize gelin.

Bu ülkenin, geleceğini tesis etmek için, "Ben kimim?" diye soran, "derdi olan" gençlere ihtiyacı var...

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Ba(ğ)zı belediye işleri... MARX ABİ'DEN YARADAN'A 'AKLETMEZ MİSİNİZ?' Ha Aydın, ha Kayseri... Kültür daire başkanı olduysanız bir şeyler yapmak zorundasınız İnsan niye yaşar? Mesele adalet meselesi... İSSSYANNNNN.... Geri Gönderme Merkezi'nde neler oluyor? Orta Doğu ülkesi değiliz ama... Vebale girmeyelim HELAL OLSUN MEMDUH BAŞKAN'A... Ne oldu 19 Mayıs'a? Bayram, köy insanı, şehir insanı... Pandemi bahane, kopya şahane Ayol siz halâ aşıya mesafeli misiniz? Kan ile kan yıkanır mı? ERÜ geride mi bırakılıyor? Kayseri Veli Altınkaya Basın Müzesi... Köy enstitüleri... Gözün arkada kalmasın... RAMAZAN, BÜYÜK BEDEN, KARIŞIK TURŞU VELİ HOCA/ABİ Kültür, mantı, yaşama alışkanlığı... Kongre ve pudra şekeri Yaşamamaya alışmak... İstanbul Sözleşmesi... REZİLLİK DİZ BOYU AMA REZİL OLAN YOK Patlatıverdim Ege şivesi TURUNCU, KIRMIZI, EĞİTİM... HİÇ KAYSERİ İLE EGE BİR OLUR MU AZİZİM... DİLİMİZİN KEMİĞİ YOK CEMİYET SEÇİMLERİ KİTLESEL AMATÖRLEŞME, KİTLESEL CAHİLLEŞME ERKEKLERİN DE SORUNLARI VAR ŞEHİTLERİMİZ... İHSAN HOCA'YA VEDA... İHSAN HOCA'YA VEDA... HASTALIKLI ET Mİ YİYORUZ? İNTİHARLAR HANGİ GENÇLERE BIRAKIYORSUNUZ? GAZETECİLERİN ÖRGÜTLENMESİ HAKKINDA... SEVGİLİ OKUR... SÜPER KAHRAMAN DEĞİLİZ, GAZETECİYİZ VEZİR DE EDER, REZİL DE... VEZİR DE EDER, REZİL DE... HAKLISIN ABİ... Nuh'un gemisine mi binelim? Sanat, sepet, ego... KUYRUK TARTIŞMASI... Günümüz kutlu ola... BİR DURUŞLARI VAR... ELLERİ ÖNDE BAĞLI... BAŞLARI EĞİK... 'Aşı'yla imtihan... Virüs felsefesi BAŞÖĞRETMENİM HAYAT... YAŞAM VE ÖLÜM... Başlarken...
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır