menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

İNTİHARLAR

Selma Kara
Selma Kara
23 Şubat 2021, Salı

Kayseri'de geçen Cumartesi günü bir kadın 10'uncu kattan atlayarak yaşamını sonlandırdı.

Şehirde meydana gelen en son intihar vakası bu oldu.

Son 2 ayda kaç oldu artık sayamıyoruz, rakamlar birbirine girdi.

Geçen hafta konuyla ilgili olarak CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık'ın ekibi bir basın bülteni servis etti haber merkezlerine.

Bültene göre Kayseri’de ve Türkiye’de artan intihar olaylarının ardından CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık’ın İntihar Olaylarının Araştırılması istemiyle verdiği önerge AK Parti ve MHP’nin oylarıyla reddedilmişti.

Arık'ın, konuyla ilgili daha önce de reddedilen ilk önergesini 2018 yılının Ekim ayında verdiğini de hatırlatmam gerekiyor.

Bültenin devamında da AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer'in önergenin reddine dair konuşması yer alıyordu. Tamer, o konuşmasında, "Bunu sadece ekonomiye bağlamanın yanlış olduğunu ifade ediyor, hepinize saygılar sunuyorum. Dolayısıyla destek vermeyeceğimizi ifade ediyorum.” ifadelerinde bulunmuş.

Evet, intiharları ekonomiye bağlamak bilimsel olarak doğru değil. Ben de konuyla ilgili çok kez haber yaptım, uzmanlarından görüş aldım. Ancak uzmanlar, ekonominin "temel faktör" değil, "tetikleyici faktör" olduğunu ifade ediyor.

Yani, kişinin altta yatan psikolojik bir hastalığı ekonomik nedenlerden dolayı su yüzüne çıkıyor. Yani, temel neden olmayabilir ama ekonomik sıkıntılar stres düzeyini artırdığı için psikolojik hastalıkları tetikliyor.

Hem zaten bunun adı "araştırma önergesi" değil mi? Ekonomi temel neden olmasa da, neden olduğu bilinsin diye önerge verilmiyor mu?

Dolayısıyla bu şekilde bir gerekçeyle araştırma önergesinin reddedilmesi doğru mu?

BASIN BÜLTENLERİ

Tüm haber merkezlerine çeşitli kurum, kuruluş ve STK'lardan basın bültenleri servis edilir.

Ancak bazıları var ki, basın bülteni falan değil, baştan aşağıya propaganda -ben isim falan vermiyorum onlar kendilerini zaten bilir-.

İçinde bir tane bilgi kırıntısı olsa tutup başlığa çekeceğiz ama bulamıyoruz. Öyle olunca da yayınlayamıyoruz.

E be güzel kardeşim, ben senin propaganda metnini neden yayınlayayım, neden buna alet olayım? O tür metinler ancak meydanlarda okunabilir.

Diğer bir tür de, günün anlam ve önemine dair bir sayfa bilgi verildikten sonra, söylenmek istenen asıl meselenin en son paragrafa bırakıldığı basın bültenleri.

O bir sayfa bilgi de bakıyorsunuz arama motorlarındakinin aynısı, aynı gün içinde farklı kurumlardan bülten gelince de hepsinin birbirinin kopyası oluyor tabi.

Biz o bir sayfa bilgiye ulaşmak istesek zaten sizin yaptığınız gibi arama motorundan alırız.

Öte yandan bu bilgiler haber yazarken işimiz yaramıyor ki...

Boşa kendinizi yormayın; "kısa yazmışlar" deyip burun da kıvırmayız merak etmeyin. Zaten o kısa yazdığınız yer işimize yarıyor...

Üçüncü bir tür de kandiller, bayramlar, anneler günü gibi özel günlere dair basın bültenleri. Allah'tan eskisi kadar uzun değil de, biz de kesip biçmekle uğraşmıyoruz.

Bir ara üşenmezsem bir önceki yıl gönderilen bülten metni aynı mı diye araştırma yapasım bile var. Ki zaten öyleyse de çok mantıklı, çünkü gün değişmiyor.

Hayır yani, son zamanlarda özel gün de bitmiyor. Yakında bu alanda uzmanlar ve danışmanlar yetişirse hiç şaşırmam.

Ez cümle; ablalarım, abilerim; lütfen, rica ediyoruz, bilmiyorsanız bir bilene danışınız... Kendinizi de bizi de boşa yormayınız...

AYIN SONUNU GETİREMEMEK

Geçenlerde bir arkadaş ortamında herkes ayın sonunu getiremediğinden dem vurdu.

Ben de dedim ki; "Ben o meseleyi aştım."

Tabi, ışık görmüş tavşan gibi açılan tüm gözler bana çevrildi.

Şimdi, efendim benim bulduğum çare şöyle: Bergson adındaki filozof abimiz, ki Einstein abimize göre de böyledir, "göreceli zaman" kavramından söz eder.

Buna göre bir rakamların ölçtüğü zaman vardır, bir de bizim hissettiğimiz zaman.

Bu düşünceden yola çıkarak, "ayın sonu" diye tanımladığımız zaman diliminin, kime ve neye göre ayın sonu olduğunu sorgularsak; "ayın sonu"nu bize öğretilen değil de, maaşı aldığımız ilk bir haftanın bitişi olarak tanımlarsak, otomatikmen "ayın sonunu" gayet de paralı getirmiş oluyoruz.

Şimdi diyeceksiniz ki, "Geri kalan zaman diliminde yine para yok."

Benzaten, "ayın sonu" meselesini aştığımı söyledim, paranın yetmemesi meselesini değil ki...

En Çok Okunan Yazıları

Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır