menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Hikâyesi eksik Kayseri

Selma Kara
Selma Kara
07 Temmuz 2021, Çarşamba

Rahmetli Mehmet Ali Birand'ın, Vakko markasının sahibi Vitali Hakko ile ilgili nefis bir belgeseli var.

O belgeselde markanın doğuş hikayesini anlatırken Hakko, kıyafeti satan şeyin sihri olduğunu söyler. O sihir dediği de, kıyafetin üzerindeki kendine has aksesuarı.

İşte turizm ve kültür faaliyetleri de şehirlerin tanınmasını sağlayan sihirli aksesuarlar.

Bir şehrin tanınması da, şüphesiz o ölçüde zenginleşmesi manâsına geliyor. Çünkü turizm ve kültür faaliyetleri bacasız turizm olarak tanımlanıyor.

Dün, Melikgazi Belediye Başkanı Sayın Mustafa Palancıoğlu, ilçe için hayalini kurduğu, tabir-i caizse; böyle bir aksesuarın tanıtımını yaptı.

O aksesuarın adı Selçuklu Meydanı ve Anıtı.

Projeye göre, altı otopark, üzeri yeşil alan olarak tasarlanan bir meydan tasarlanacak. Bu meydanda Selçuklu'nun simgesi olan devasa bir çift başlı kartal heykeli bulunacak.

Yüksekliği 10, eni ise 15 metre genişliğinde olan bu muhtemelen metalden yapılacak olan heykelin başı her saat başı dönecek ve gagaları hareket etmek suretiyle kartal sesi çıkaracak.

Diyebilirsiniz ki, belediyenin alt yapı, okul, cami, sağlık ocağı gibi rutin hizmetleri bitti de, bu mu kaldı? Zaten diyen de oldu...

Belediyenin tek işi rutin hizmet vermek değildir bana göre. Bu mantık okullarda fen, matematik derslerinin önemli görülüp; müzik, resim, beden eğitimindeki saatlerin boşa harcanan saatler olarak görülmesine benziyor.

Sanatsız kalan millet lafazanlığı falan yapmayacağım, çünkü zaten gerçek bu...

Kaldı ki Başkan Palancıoğlu da, diğer rutin faaliyetlerin aksamadan yürüdüğüne dair geniş bir açıklamaya yer verdi.

Kayseri, bana göre ciddî turizm potansiyeli olan bir il.

Ama aynen Vitali Hakko'nun ifadesinde olduğu gibi, satması için sihre ihtiyacı var.

Turizmin sihri de hikâyeden geçer. Kayseri'nin en büyük eksiği de bu hikâyesi.

Yani hazine var ama hazineyi satacak, cazip hale getirecek bir hikâye yok.

İşte Palancıoğlu o toplantıda o hikâyenin yazılması için bir girişimde bulunulması gerektiğinden söz etti.

Semboller ve ritüeller bağlayıcıdır ve kitleleri sürükler. Örneğin, bayrak bir semboldür ve onun hikâyesi millet adı verilen kitleyi birbirine bağlar.

Başkan Palancıoğlu'nun bahsini ettiği bu çift başlı kartal heykelini de böyle bir sembol, Vitali Hakko'nun ifade ettiği gibi bir sihir olarak düşünmek lazım.

Umuyorum bu hikâyeler Kayseri'deki daha çok alan için yazılır.

Yoksa, orada bir hazine var uzakta evet var ama kimin haberi var diye dövünüp durmaya devam edilir...

O toplantıda bir gazeteci abimiz, haydi adını verelim Canan Bayram, Koramaz Vadisi'ndeki eksikliklerden söz etti: bir rehberin olmaması, yönlendirme tabelalaların eksikliği, tesislerin olmayışı gibi.

Başkan Palancıoğlu da bunu kabul etti.

Koramaz öyle, Germir, Tavlusun, Gesi öyle...

Başkan Bey oralarla ilgili de yeni projelerinden de söz etti. Nitekim Talas'taki sokak sağlıklaştırma projeleri de kendi başkanlığı döneminde başlamıştı. Çok da güzel olmuştu.

Yine Seyyid Burhaneddin Türbesi gündeme geldi. Orası da çok önemli bir yapı.

Yanı başımızda Konya Mevlana üzerinden öyle bir inanç turizmi potansiyeli yarattı ki, anlatmaya gerek yok.

Halbuki Mevlana'nın Hocası burada ama kimin haberi var?

Başkan Palancıoğlu burayla ilgili bir master plan hazırlandığını söyledi.

Ben de diyorum ki, hazır öyle bir şey var ise Ekim ayında da Kapalıçarşı'da da tadilat projesi başlatılacaksa, Kapalıçarşı'nın altındaki Pervane Bey Medresesi de gün yüzüne çıkarılsa...

Düşünebiliyor musunuz, çarşının altında medrese var ve anahtarı çaycıda duruyor.

Bu arada burası da 13'üncü yüzyıla ait bir Selçuklu yapısı. Bir dönem Mevlevî tekkesi olarak kullanıldığına dair de rivayetler var.

Bence buranın projelere dahil edilmesi, Palancıoğlu'nun bahsini ettiği gün yüzüne çıkarılmak istenen Selçuklu kültürü için büyük hizmet olur.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Hikâyesi eksik Kayseri Sokaklar ölüm saçıyor İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KTB'ye nasıl gidilir? Yalanın kuyruğu... CHP neden iktidar olamaz? Cenazenizi biz kaldırıyoruz kaymağını İstanbul yiyor Ba(ğ)zı belediye işleri... MARX ABİ'DEN YARADAN'A 'AKLETMEZ MİSİNİZ?' Ha Aydın, ha Kayseri... Kültür daire başkanı olduysanız bir şeyler yapmak zorundasınız İnsan niye yaşar? Mesele adalet meselesi... İSSSYANNNNN.... Geri Gönderme Merkezi'nde neler oluyor? Orta Doğu ülkesi değiliz ama... Vebale girmeyelim HELAL OLSUN MEMDUH BAŞKAN'A... Ne oldu 19 Mayıs'a? Bayram, köy insanı, şehir insanı... Pandemi bahane, kopya şahane Ayol siz halâ aşıya mesafeli misiniz? Kan ile kan yıkanır mı? ERÜ geride mi bırakılıyor? Kayseri Veli Altınkaya Basın Müzesi... Köy enstitüleri... Gözün arkada kalmasın... RAMAZAN, BÜYÜK BEDEN, KARIŞIK TURŞU VELİ HOCA/ABİ Kültür, mantı, yaşama alışkanlığı... Kongre ve pudra şekeri Yaşamamaya alışmak... İstanbul Sözleşmesi... REZİLLİK DİZ BOYU AMA REZİL OLAN YOK Patlatıverdim Ege şivesi TURUNCU, KIRMIZI, EĞİTİM... HİÇ KAYSERİ İLE EGE BİR OLUR MU AZİZİM... DİLİMİZİN KEMİĞİ YOK CEMİYET SEÇİMLERİ KİTLESEL AMATÖRLEŞME, KİTLESEL CAHİLLEŞME ERKEKLERİN DE SORUNLARI VAR ŞEHİTLERİMİZ... İHSAN HOCA'YA VEDA... İHSAN HOCA'YA VEDA... HASTALIKLI ET Mİ YİYORUZ? İNTİHARLAR GAZETECİLERİN ÖRGÜTLENMESİ HAKKINDA... SEVGİLİ OKUR... SÜPER KAHRAMAN DEĞİLİZ, GAZETECİYİZ VEZİR DE EDER, REZİL DE... VEZİR DE EDER, REZİL DE... HAKLISIN ABİ... Nuh'un gemisine mi binelim? Sanat, sepet, ego... KUYRUK TARTIŞMASI... Günümüz kutlu ola... BİR DURUŞLARI VAR... ELLERİ ÖNDE BAĞLI... BAŞLARI EĞİK... 'Aşı'yla imtihan... Virüs felsefesi Kayseri'de kadın STK'lar BAŞÖĞRETMENİM HAYAT... YAŞAM VE ÖLÜM... Başlarken...
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır