menüler
HAVA DURUMU

BATI'NIN YAPTIĞI SOYKIRIMLAR-16

Selim AKDOĞAN
Selim AKDOĞAN
04 Kasım 2015, Çarşamba
19- RUSLARIN yaptığı soykırımlar: Sayın Okuyucularım; Kırım, Doğu Türkistan 3 bölüm ve Batılıların Soykırım Anlayışını 3 bölüm halinde sunduktan sonra başladığım ‘Batılıların Yaptığı Soykırımlar’ başlığıyla yazdığım makalelerde 16 bölümü geride bıraktık. Bu konuda dünya üzerinde yapılan soykırımları işliyorum ve bunun son 11 bölümünde Rusya ile ilgili olarak Dağıstan, Çeçenistan, Çerkesya, Azerbaycan konularını özet halinde yazdım. Hadiselerin bulunduğumuz bölgede gerçekleşmesinin yanı sıra, hem soydaşımız hem de dindaşımız olmaları hasebiyle ve karşımızda tarihte bize en çok zarar verenlerden olan bir komşumuz söz konusu olunca yöre dışına çıkmak pek kolay olmuyor. Bu konuyu yakında bitirmeyi düşünmekle birlikte bundan sonraki yazılarımda paylaşacağım Ahıska, Kazak, Kırgız ve Özbek gibi geçmişte acı yaşayan Müslüman Türkler ve yaşadıkları hakkında herkesçe bilinmesi gereken asgari düzeydeki bilgileri aktarmak durumundayım. Yazılarım, twitter, facebook gibi sanal ortamlarda, birçok takipçim tarafından paylaşıldığı için okuyucu sayımın artmasına sebep olmaktalar. Bu sözümle kendim için takdir alma peşinde olmadığımın, ancak bilgi edinilmesine destek olmalarının ehemmiyetine vurgu yapmaktayım. Diğer taraftan twitter hesabımda takipçi listemden görüleceği gibi yurtdışından da Birleşmiş Milletler, ABD, Avrupa Milletleri, Afrika kökenliler, Azeri, Ermeni, Irak, Kırım, Rus, Yeni Zelanda, gibi yaygın bir coğrafya üzerinden açık veya kapalı şekilde takip edilmekteyim. Hepsine ilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bilgi, bilerek konuşmak ve fikir üretmek ayrıca fikir sahiplerinin görüş alışverişi önemlidir. İşin aslında ben bir yazarım ama diğer taraftan olumlu - olumsuz, beni destekleyen veya karşı tezi olan herkesi dinler ve değerlendiririm. Yazdığım konularla ilgili olarak eleştiri ve katkılarınızı bekler hepinize saygılar sunarım.

Şimdi iki hafta ara verdiğim konumuza dönelim.

e) Ahıska Türklerine yaptıkları:

1989 yılında Özbekistan'da, Özbek diye bilinen ancak gerçek kimliği tespit edilemeyen kişilerin aralarında sürgün edilmiş olarak yaşayan Ahıska Türklerine saldırmalarıyla patlak veren ve Özbek- Mesket çatışmasına dönen olayların dünya kamuoyunda duyulmasının ardından Mesket Türkleri diye bildiğimiz kişilerin AHISKA Türkleri olduklarını öğrendik.

Bu çatışmaya sebep olanlar Rus ajanları mıydı? Eğer sonradan bir açıklama yapılmışsa bile ben duymadım ancak ne denirse densin HEPİMİZİN geçmişte yaşadığımız kardeş kavgalarına bir daha girmememiz için, sizlere benim aklıma gelen bir ibretlik hadiseyi anlatarak bundan böyle ortalığı germekten kaçınmamız gerektiğine vurgu yapacağım. Yer: İngiltere yönetiminde ki Hindistan’da bir yerleşim merkezi ve yaşayanlar: Bitişik mahaller halinde Müslümanlar ve Hindular. Zaman: Kurban Bayramı 1.günü Olay: Bir Müslüman Bayramda kurban etmek amacıyla ineğinin ipini tutar ve Hindu mahallesinden geçmek ister. Sorarlar ‘Bu inekle nereye gidiyorsun?’ Cevap: ‘Nereye olacak, ineği kesip kurban etmeye...’ Sonuç, kutsal inek elinden alınır ve bir de dayak yer. Koşar zavallı Müslüman mahallesine ve bağırır ‘İneğim elimden alındı ve dayak yedim…’ Müslümanlar toplanır ve Hindulara saldırır. Alın size meydan kavgası, yüzlerce yaralı ve ölü.

Şikâyetçi kişi ortada yoktur, çünkü O’nu daha önce kimse görmemiştir. Kimmiş dersiniz?!. Bu kavga kimin işine yarıyor idiyse onların adamı.

Hatırlayınız 7 Ekim tarihini taşıyan yazımda belirtmiştim, 1826 yılında Ruslara karşı yenilen İran, Nahcivan ve İrevan’ı Ruslara bırakır. Şimdi Gürcistan sınırları içinde olan Ahıska ise 1828'de Osmanlı ve Rusya arasında imzalanan bir antlaşmayla Ruslarda kalır. Kırım Savaşı'nda (1856) Ahıskalılar Osmanlı'nın yanında yer alır. Miladi 1877, Hicri 1293 Osmanlı Rus harbi ardından (1876-78), 93 Harbi'nde Ahıska'dan Anadolu'ya göç başlar. 1921'de Ankara Hükümeti ile Gürcistan arasında yapılan bir anlaşma ile Batum'un yanısıra Ahıska Gürcülere bırakılır. Güney Kafkasya'da Sovyet yönetimi hâkim olunca Ahıska ile Türkiye'nin ilişkisi tamamen kesilir. Bunu takip eden 6 yıl boyunca din adamı veya aydın Ahıskalılar hapsedilir… Devamı gelecek...

NOT: Herkesin dileği olduğu üzere ben de 1 Kasım 2015 seçim sonuçlarının memleketimiz ve dünya için barış, huzur ve yanı sıra hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. S.A.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Sosyal Medya Kutlama BATI'NIN ORTA DOĞU SOYKIRIMI-7 BATI'NIN ORTA DOĞU SOYKIRIMI-6 BATI'NIN ORTA DOĞU SOYKIRIMI-5 BATI'NIN ORTA DOĞU SOYKIRIMI-4 BATI'NIN ORTA DOĞU SOYKIRIMI-3 BATI'NIN ORTA DOĞU SOYKIRIMI-2 BATI'NIN YAPTIĞI SOYKIRIMLAR-24 BATI'NIN YAPTIĞI SOYKIRIMLAR-22 BATI’NIN YAPTIĞI SOYKIRIMLAR-21 BATI'NIN YAPTIĞI SOYKIRIMLAR-20 BATI'NIN YAPTIĞI SOYKIRIMLAR-16 BATI'NIN YAPTIĞI SOYKIRIMLAR-16 BATI'NIN YAPTIĞI SOYKIRIMLAR-15 BATI'NIN YAPTIĞI SOYKIRIMLAR-14 BATI'NIN YAPTIĞI SOYKIRIMLAR-13 BATI'NIN YAPTIĞI SOYKIRIMLAR-12 BATI'NIN YAPTIĞI SOYKIRIMLAR-11 BATI'NIN YAPTIĞI SOYKIRIMLAR-10 BATI’NIN YAPTIĞI SOYKIRIMLAR-9 BATI'NIN YAPTIĞI SOYKIRIMLAR-8 BATI’NIN YAPTIĞI SOYKIRIMLAR-7 BATI’NIN YAPTIĞI SOYKIRIMLAR-6 Batı’nın yaptığı soykırımlar-4 BATI’NIN YAPTIĞI SOYKIRIMLAR-3 BATI’NIN YAPTIĞI SOYKIRIMLAR-2 KAYSERİ ADAYLARIMIZI TANIYALIM: YAŞAR KARAYEL BATININ SOYKIRIM ANLAYIŞI-3 BATININ SOYKIRIM ANLAYIŞI-2 İSLAM'IN ÖKSÜZ YURDU DOĞU TÜRKİSTAN - 3 İSLAM'IN ÖKSÜZ YURDU DOĞU TÜRKİSTAN - 2 İSLAM'IN ÖKSÜZ YURDU DOĞU TÜRKİSTAN - 1 BEN BAŞLARKEN KIRIM TATAR TELEVİZYONU KAPATILIRKEN
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır