menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

RUH ÜSTÜNDÜR

Şebnem KARMAÇ
Şebnem KARMAÇ
25 Şubat 2018, Pazar

 "Mutlu muyuz?" sorusuna çoğu kişinin verdiği cevap "Sevdiklerim yanımdaysa gerisi mühim değil" gibi olacaktır. Küçükken sevindiğimiz birçok şeylere aynı şekilde tatmin olabiliyor muyuz? Bilhakis ruhun maddi ve manevi açlığını eskisi gibi aynı heycanla giderebiliyor muyuz? şöyle bir örnek veririsek küçükken çikolatadan veya şekerden aldığımız hazzı alabiliyor muyuz? evet bir çoğumuz artık eskisi gibi olmuyor daha doğrusu olamıyor. Ünlü yazar Stefan Zweig'in bir kitabında şöyle ifade ediyor "İstemeyi istiyordum. Hiç hoşnut olmayan biri gibi daha çok, daha çok, daha güçlü,azgınca, hırs dolu istemeyi arzuluyordum. Acı çeksemde daha çok yaşamalıydım. Yaşamımda direnç denen şey yoktu, onu yitirmiştim. Ancak dirençsiz bir yaşam zamanla gevşeyip çözülüyordu. Gün geçtikçe arzularımı yitirdiğim fark ettim, artık hiç birşeye istek duymuyordum. Duygularım sanki donmuştu. Bunu şöyle söyleyebilirim: Ruhsal güçsüzlüğüm yaşama coşkuyla sarılmama engel oluyordu"

Beni fazlasıyla etkileyen bu kısım, baştan beri sorduğum bütün sorulara yanıt olmuştu. Yani sürekli fâni şeylerle tatmin edilmeye çalışan ruh için fâni şeyler fazla basit kaçıyor ancak şöyle bir hakikat var ki ruhu canından alınmış olanlara ölü denildiği gibi ruhu aç olanların bundan farksız olmadığını benimsiyorum. Peki ya ruhumuz nasıl mı tatmin olacak kısa ve öz şekilde bu ayet açıklıyor 

"...Kalpler ancak Allahın zikriyle mutmain olur" (Ra'd 13/28)

Bilakis her çıkmaz sandığımız yolların sonunu Allah (c.c) 'a çıkması yani hakka çıkması ne güzel bir durum yani ruh fâni şeyler için fazla üstün iken sadece hak ile tatmin olur.

Allah mutmain olmuş kalplerle bir ömür geçirmek ümidiyle.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır