menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

HER AÇIDAN İNSAN

Şebnem KARMAÇ
Şebnem KARMAÇ
03 Şubat 2018, Cumartesi
Her insan bir karakterle doğuyor bazısı hâlen sabit kalırken bazıları zamanla kayboluyor. 
 
Küçükken aldığı karşılıkları, yenilgileri,zaferleri belki de en çok ilkler zihinde yer ediyor. 
 
Mesela ilk zaferle, kaybeden tarafı ezerken; ilk yenilgi ile de onların hâlinden anlıyor. Fakat hâlen bazı insanlar hep kazanırken, kaybedenlerin hâlinden anlamıyor örneğin; şehir merkezinde oturan birinin, Afrika’daki ve Filistin’deki insanları anlayamaması, ailesini hiç tanımamış bir çocuğun, birinin aile aile fertlerinden herhangi birinin ölmesine duyduğu acının anlamsızlığı gibi birçok örnek vardır. 
 
Bu durumları yaşayamadığımız sürece anlamak epey güçtür fakat empati yolu ile bile olsa bir şekilde elimizi vicdanımıza koymalıyız yoksa bu durum "Bana dokunmayan yılan bin yaşasın." sözünün anlattığı gibi beni etkilemeyen, rahatsız etmeyen kişi ne yaparsa yapısına dönüşüyor. Bu hayatta birçok kitap birçok bakış açısı varken sadece kendi olaylarının olduğu yönden bakmamalı hayata çünkü eğer bir yerden bakıyorsak elbet bunun görünmeyen kör noktaları ve bu yerleri gören bakış açıları vardır. 
 
Bu olaya örnek olarak bir labirente yandan baktığımızda bir şey çıkaramazken kuşbakışı baktığımızda her şey kolaylaşır fakat kuşbakışı bulabilmemiz için her şeye duyarlı olmamız ve bir tecrübe kazanmamız gerekir.
 
Bu sebeple her zaman yenilikçi ve empati yapabilen bir nesil olmamız dileğiyle.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır