menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

KENDİMİZİ AVUTUYORUZ!

Rıfat Açıkgöz
Rıfat Açıkgöz
26 Eylül 2020, Cumartesi

 

GEÇENLERE birkaç eskimeyen dostumla bir araya gelmiştik. Eskiden yeniden konuşurken söz döndü dolaştı Kayseri’nin büyüyüp büyümediğine büyüdü ise hangi yönde büyüdü bunu konuşmaya geldi.

Dostlardan birisi “Kayseri gittikçe büyüyor gelişiyor ayrıca nüfus bakımından da büyüyor” dedi.

Bir başkası söz alarak “Öncelikle Kayseri büyüdü mü büyümedi mi, bunu tartışmamız gerekir. Bana kalırsa Kayseri şeklen büyüyor nüfusu da artıyor ama kültür ve ekonomi yönünden büyüdüğünü söylemek mümkün değil.

Bir defa Kayseri sanayisinde gözle görülür bir taklitçilik var. Sanayide birisi ne üretirse öbürü de ya aynısını ya da benzerini üretiyor. Kayseri’de birkaç fabrika dışında doğru dürüst endüstriyel ve sınai mal üretilmiyor.

Bugün Kayseri’de kaç organize sanayi var, 4 organize sanayi var. Kayseri’nin ayarında olan Konya’da organize sanayi bölgesi sayısı 10 u geçti. Hem de üretimin çoğu geleceğe ve endüstriyel mallara yönelik.

Küçük bir örnek verecek olursak Kayseri’de henüz bir çapa makinası bile üretilmiyor. Ama Konya’da bunun üreten firma sayısı onlarla ifade ediliyor.

Bunun yanında Kayseri’de 4 üniversite var ama bu üniversitelerden mezun olanların başarı derecesi düşük iş bulma oranı düşük.

Herkes günü kurtarmaya çalışıyor. Herkes birbirini tanıyor ve birbirini çekiştiriyor.

Bu durumda Kayseri büyüdü demek biraz saflık olur. Bir şehrin büyümesi demek sadece şekil ve nüfus bakımından büyümesi demek değildir. Bunun için Kayseri’yi yönetenlerin, iş adamlarının biraz daha dikkatli davranıp her bakımdan büyümesi için gayret göstermesi gerekir. Bir de “Araya salgın dönemi girdi işler iyice kötüye gitti” şeklinde konuştu.

Bu konuşmanın ardından herkes bir birine bakarak haklısın Kayseri büyüdü demek kendimizi avutmak olur.

Kayseri böyle giderse yakın zamanda ekonomi de sanayi de ihracatta daha da geride kalacaktır” dediler.

Bir başka dostum söz alarak “Bir defa Kayseri’nin büyümesi için bu şehirde yaşayan herkesin el ele vermesi gerekir.

Birisi o yana birisi bu yana çekmeye devam ederse adımız büyümüş olur ama kendimiz büyüyemeyiz.

Taklitçiliği bırakmamız gerekir. Sanayinin bundan sonra hep tüketim mallarına yönelik değil de sınai mal üretmeye yönelik çalışması gerekir. Bu gün bizim sanayiye baktığımız zaman fabrikaların çoğu ya tahta işleriyle yani mobilya ile ya da taşla uğraşıyorlar. Demirle uğraşıyorlar.

Bilgisayar veya benzeri bir mal üreten kimse yok. Başkaları makina üretirken biz hala mermeri işleyip ambalajlayıp yurt dışına ihraç etmeye çalışıyoruz. Ama el küçük bir kutu yapıyor ama bizim tırlar dolusu malımıza bedel fiyata satıyor. Ne böyle büyüme olur ne de böyle gelişme olur” dedi.

Konuşanlara şöyle bir baktım bundan 35 yıl önce tanıdığım ve her biri belli bir eğitim seviyesinde ve ekonomi düzeyi yüksek insanlardı.

Söylediklerini dinleyince de hepsine hak verdim. Bir gazeteci olarak biz bunu defalarca yazıp çizmemize rağmen hala aynı seviyede gidiyoruz kimse söylenenleri dinlemiyor ve bildiğini okumaya devam ediyor.

Dilerim yakın zamanda birileri gerçekleri görerek hareket etmeye başlar da biz de Kayseri büyüdü mü büyümedi mi tartışması yapmaktan kurtuluruz.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
DÜZENBAZ DESTANI HAİNLERE PABUÇ BIRAKMAZ BU MİLLET ANCAK BİZDEN OLAN DOST OLUR BİZE YAĞMURLU HAVADA SU VERME BANA HANGİ DERDİ SAYACAĞIM BİLMEM Kİ BİZ GAZETECİYİZ YETER KENDİMİZE GELELİM GAYRI (y) BOZKURT BOYUN EĞMEZ İTE ÇAKALA KIRK YILLIK DOSTLUK BİTER Mİ? İYİ GÜNDE DOST OLANI NEYLEYİM TAŞA ÇARPA, ÇARPA ESKİTTİ YILLAR KARA GÜNDE DOST OLANI GÖRMEDİM KOLAYSA BİR DEVLET KUR DA GÖRELİM NABZA GÖRE ŞERBET VERİR DÖNEKLER! BİR GÜN SONA VARIR YOL İNSANOĞLU ÖZÜNE DÖNME ZAMANI ÖKSÜZ YETİM KALMIŞ ATA YURTLARI İYİ GÜNDE DOST OLANI NEYLEYİM İSLAM’IN KILICI TÜRK OĞLUYUM BEN TOPRAĞINA KAN MI DÜŞTÜ TÜRKİYE’M? DÜNYA BAŞKALAŞTI DEĞİŞTİ ŞEKLİ AHMAKLARA NASİHAT -2- AHMAKLARA NASİHAT -1- DUYSALAR DA ANLAMAZLAR GERÇEĞİ BIRAKIN SİZİ BİZİ -2- SÖYLEYECEK SÖZ KALMADI NEYLEYİM HEM NALINA HEM MIHINA!... BIRAKIN SİZİ BİZİ - 1 MİLLET BİR BÜTÜNDÜR BİLİNMELİDİR GÜN BERABERLİK GÜNÜ CEDDİME SÖVENE BEN DE SÖVERİM YAN GELİP YATAN UTANSIN... KAR ÜŞÜR HÜR DOĞDUM HÜR ÖLÜRÜM TANIMAK GEREK HAVLAYAN İT ADAM ISIRMAZ OĞUL AVŞAR KIZI NİYE İNANAYIM YALAN DÜNYAYA YİNE ÇOK BULANDI YURDUN HAVASI CANSIN CANANSIN TÜRKİYE SEN KENDİNİ BARİ DÜŞÜN KARDEŞİM TÜRK DAMGASI VURULACAK BU ÇAĞA YORGUN BİZ NASIL BİR İNSAN OLDUK ARKADAŞ KARANLIĞA IŞIK TUT DESİNLER AYDIN İNSAN KOYUNU GÜDEN KURDU GÖRÜR GEÇMİŞİNİ UNUTMA UNUTMAK TÜKENMEKTİR! SEÇİMİN SUYU MU ÇIKTI? BU ÇAĞ MUTLAK OLACAKTIR TÜRK ÇAĞI ATATÜRK’E MEKTUP AÇAN GÜZ GÜLLERİ BİR GÜN SOLACAK ŞİMDİ BİRLİK BERABERLİK ZAMANI! NE VERİRSE GÜZEL VERİR YARATAN NİYE İNANAYIM YALAN DÜNYA YA KÖPEK BİLE OLAMAZ MAKRON DOMUZU FİTNEDEN FESATTAN UZAK DUR OĞLUM ATATÜRK DE BİZİM FATİH DE BİZİM VURA VURA KURTARILDI BU VATAN VATAN MİLLET DEVLET EBET MÜDDETTİR NE VERDİNİZ Kİ NE DURACAK? SİZ ANCAK OYUNCAK TRENLE OYNARSINIZ! DÜNYA BAŞKALAŞTI DEĞİŞTİ ŞEKLİ DÜNYANIN DÜZENİ KAÇTI BU SENE KAYSERİ ENDÜSTRİSİ ve KAYSERİ ŞEKER MÜNAFIK AĞABEYİME AĞIT HESABI VERMENİZ ZOR OLUR SİZİN! CANDAN ÖTE CAN BİLİRİZ DOSTLARI BABAMA ÖZLEM ZEHİRLİ YILANDAN BETERDİR HASET YAKMAK GEREK ORMANLARI YAKANI “BAKALIM MEVLA NEYLER NEYLERSE GÜZEL EYLER” BİN DERDİM VAR HANGİSİNİ SAYAYIM SAKIN HA GÜVENME MEŞİN KOLTUĞA... BİLMEM NE OLACAK DÜNYANIN HALİ... KENDİ GEÇMİŞİMİZİ BEĞENMEZ OLDUK YETER GAYRİ BİTSİN, BİTSİN BU HASRET YAZILI BASINDA YENİ DÖNEM... İYİYİ KÖTÜYÜ MİLLET SEÇECEK BELADAN KURTULMAZ BAŞIN ERCİYES HER DAĞIN ÜSTÜNDEN YOL AŞAR OĞLUM... KENDİMİZİ AVUTUYORUZ! BİZİ BELALARDAN KURTAR... MADALYA VERMELİ SAĞLIKÇILARA DÜNYA TESLİM OLDU SANAL ALEME ÖZLENEN TABLO... Kayseri Koronada da rekor kırdı... DÜNYANIN KURALI DEĞİŞMEZ... DEDELERİMİZE ARZ-I HAL... SEN BANA HAKKINI HELAL ET ANAM SEN BANA HAKKINI HELAL ET ANAM HER ŞEYİN BİR RUHU VAR, ŞEHİRLERİNDE!... “ELE DEĞEN SAMAN ÇUVALINA DEĞER” KAYSERİ HAZIRA DA SAHİP ÇIKAMADI Kayseri, devletten hakkını alamıyor! SEVMEDİM SEVEMEM KARA EYLÜLÜ TEHLİKE KAPIDA KAÇ TEHLİKEDEN Bilmem ne olacak halimiz bizim
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır