menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

KAYSERİ ENDÜSTRİSİ ve KAYSERİ ŞEKER

Rıfat Açıkgöz
Rıfat Açıkgöz
22 Ekim 2020, Perşembe
 
BİR ülkenin ekonomisini ayakta tutan onun gelişmesini sağlayan üretim yapan sanayinin büyümesinde katkısı olan değerler toplamına endüstri denir.
Ekonomik kurallara göre de bir endüstriyel mal vardır bir de ticaret malı vardır. Ticaret malı endüstrinin ürettiği ham maddelerin yeniden üretilip ticarete kazandırılmasıdır.
Eskiden iplik, kumaş, demir, çimento, şeker, makina, halı gibi üretim yapan kurumlar isimlendirilirken falan endüstri sanayi ortaklığı veya şirketi denirdi.
Yine eskiden Kayseri bir sanayi ticaret şehri olarak bilinirken bunun yanında endüstriyel mallarını üretildiği bir kent olarak da anılırdı.
Bunların başında iplik, kumaş, halı, şeker, çimento gelirdi. Sümer Bez Fabrikası gibi Orta Anadolu tekstil gibi, kayseri tekstil gibi iplik ve kumaş üreten fabrikaların sayısı bir hayli fazla idi.
Bugün Kayseri sanayisine baktığımız zaman endüstriyel mal üreten fabrikaların sayısı oldukça azalmış Kayseri sanayii ticaret malı üreten büyük bir sanayi haline gelmiş olduğunu görebiliriz.
Endüstriyel mal üreten fabrika ve sanayi kuruluşu da yok değil ama bunların sayısı bir hayli azalmış durumdadır.
Endüstriyel mal üreten fabrikalar arasında Dener Makine’nın satın alıp makina üretimi yaptığı eski Taksan Fabrikası, maden işleme fabrikası olan ve bu gün maden cevheri üretimi yapmaya başlayan yeni adıyla Çinkom eski adıyla Çinkur gibi iplik ve kot kumaşı üreten Orta Anadolu gibi fabrikalar vardır. Bunların yanında bir de Kayseri Şeker Fabrikası vardır.
Öbür fabrikalar özel şahıs ve şirketlerin elinde olduğu için bunlar pek bilinmez bilinse de kamuoyunda sürekli dedikodusu yapılmaz, onlar kendi hallerinde çalışıp üretim yaparlar kâr zarar kendilerine olur ve ülke ekonomisine ve Kayseri ekonomisine katkıda bulunmaya sessiz sedasız devam ederler.
Ama Kayseri Şeker Fabrikası böyle değildir. Şeker Fabrikası devlet tarafından özelleştirilen ve pancar üreticileri kooperatifine yani bir anlamda bir kamu kuruluşu olan 85 bin pancar çiftçisinin ortak olduğu Pancar Kooperatifine devredilmiştir.
Hal böyle olunca da bunun dedikodusu daha çok olmaktadır. Gerek büyük bir üretim merkezi olup çok sayıda işçi çalıştırması gerekse büyük miktarda şeker üretip yine büyük ölçüde para kazanmasından ve yarı kamu malı sayılmasından dolayı Kayseri Şeker hakkında herkes ileri geri konuşmaktadır.
Evet Kayseri Şeker Fabrikası büyük bir kuruluştur kendi sektöründe de öncü kuruluşlardan birisidir. Boğazlıyan şeker Fabrikası gibi bir fabrikayı sıfırdan kurup yıllardan beri üretim yapar hale getirmiştir. Tokat Turhal Şeker Fabrikasını satın alıp onuda işler hale getirmiştir.
Elbette bunları yaparken de borçlanmak zorunda kalmıştır. Çünkü borçsuz büyüyemezsin gelişemezsin büyük olmanın bir bedeli var bu da borçlanmak ve arkandan herkesin konuşmasıdır.
Bir defa şunu belirteyim devletlerin devletlere borcu vardır. Kendi ekonomisinin ölçüsünde herkesin borcu vardır. Olmak zorundadır.
Hal böyle olunca falan kurum şu kadar borçlu battı batıyor gibi dedikodu yapmak da yanlıştır.
Hele hele o kurum yetkililerine veya kişi ise kişiye sormadan bilgi almadan borcu var batıyor demek servet düşmanlığı yapmaktan öteye gidemez.
Belki yahu kardeşim ne söyleyeceksen söyle bu kadar laf etmeye ne gerek var diyeceksiniz.
Bunları şunun için yazdım bu konuda aklımın erdiğini gözümün gördüğünü anlatayım diye. Bir de geçtiğimiz günlerde Balıkesir’den bir arkadaşım aradı “Yahu sizin Kayseri Şeker Fabrikasının çok borcu varmış bunun için de fabrika batıyormuş bu doğrumudur” dedi. Ben de belki borcunun olduğu doğrudur ama batıyor olması imkansızdır diye cevap verdim ve o arada cenazem olduğu için durumu Şeker yöneticilerine soramadım. Dün durumu Şeker Kooperatifi ve Fabrika yetkililerine sorma imkanı buldum. Aldığım cevap aynen şöyle “Öyle söylendiği gibi ödeyemeyeceğimiz bir borcumuz yoktur. Şeker fabrikası taş gibi ayaktadır. Kaldı ki borcumuz olsa bile bunun karşılığı da vardır çok şükür depolarımız şekerle dolu bir yandan da üretim devam ediyor. Elimizdeki ürünü bugün satsak tek kuruş borcumuz kalmaz. Ama biz kurumu zarara uğratmadan elimizdeki malı satmak istiyoruz yani depodaki şekeri ucuza vermek istemiyoruz. Bugün yerli şeker fiyatları ithal ürün NBŞ fiyatlarının altındadır.” şeklinde cevap verdi.
Bilmem durumu anlatabildim mi. Bu memlekette Kayseri Şeker Fabrikasına düşman olmak kimseye bir şey kazandırmaz aksine kurumun büyüklüğünü gösterir. Ayrıca şeker yönetimine kırgın, kızgın ve hatta düşman olanlarda bu işi karıştırmasınlar. Çünkü Kayseri Şeker Fabrikası kimsenin şahsi malı değildir. Onlar emaneten yönetiyorlar. Bu gün onlar var yarın bunlar gider başkaları gelir. Fakat Kayseri Şeker’in yaşaması gerektir.
Bilmem anlatabildim mi?

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
DÜNYA BAŞKALAŞTI DEĞİŞTİ ŞEKLİ YUH OLSUN KİM OLURSA OLSUN YÜZÜNE TÜKÜR BİR GÜN VERECEĞİN HESABI DÜŞÜN DÜZENBAZ DESTANI HAİNLERE PABUÇ BIRAKMAZ BU MİLLET ANCAK BİZDEN OLAN DOST OLUR BİZE YAĞMURLU HAVADA SU VERME BANA HANGİ DERDİ SAYACAĞIM BİLMEM Kİ BİZ GAZETECİYİZ YETER KENDİMİZE GELELİM GAYRI (y) BOZKURT BOYUN EĞMEZ İTE ÇAKALA KIRK YILLIK DOSTLUK BİTER Mİ? İYİ GÜNDE DOST OLANI NEYLEYİM TAŞA ÇARPA, ÇARPA ESKİTTİ YILLAR KARA GÜNDE DOST OLANI GÖRMEDİM KOLAYSA BİR DEVLET KUR DA GÖRELİM NABZA GÖRE ŞERBET VERİR DÖNEKLER! BİR GÜN SONA VARIR YOL İNSANOĞLU ÖZÜNE DÖNME ZAMANI ÖKSÜZ YETİM KALMIŞ ATA YURTLARI İYİ GÜNDE DOST OLANI NEYLEYİM İSLAM’IN KILICI TÜRK OĞLUYUM BEN TOPRAĞINA KAN MI DÜŞTÜ TÜRKİYE’M? DÜNYA BAŞKALAŞTI DEĞİŞTİ ŞEKLİ AHMAKLARA NASİHAT -2- AHMAKLARA NASİHAT -1- DUYSALAR DA ANLAMAZLAR GERÇEĞİ BIRAKIN SİZİ BİZİ -2- SÖYLEYECEK SÖZ KALMADI NEYLEYİM HEM NALINA HEM MIHINA!... BIRAKIN SİZİ BİZİ - 1 MİLLET BİR BÜTÜNDÜR BİLİNMELİDİR GÜN BERABERLİK GÜNÜ CEDDİME SÖVENE BEN DE SÖVERİM YAN GELİP YATAN UTANSIN... KAR ÜŞÜR HÜR DOĞDUM HÜR ÖLÜRÜM TANIMAK GEREK HAVLAYAN İT ADAM ISIRMAZ OĞUL AVŞAR KIZI NİYE İNANAYIM YALAN DÜNYAYA YİNE ÇOK BULANDI YURDUN HAVASI CANSIN CANANSIN TÜRKİYE SEN KENDİNİ BARİ DÜŞÜN KARDEŞİM TÜRK DAMGASI VURULACAK BU ÇAĞA YORGUN BİZ NASIL BİR İNSAN OLDUK ARKADAŞ KARANLIĞA IŞIK TUT DESİNLER AYDIN İNSAN KOYUNU GÜDEN KURDU GÖRÜR GEÇMİŞİNİ UNUTMA UNUTMAK TÜKENMEKTİR! SEÇİMİN SUYU MU ÇIKTI? BU ÇAĞ MUTLAK OLACAKTIR TÜRK ÇAĞI ATATÜRK’E MEKTUP AÇAN GÜZ GÜLLERİ BİR GÜN SOLACAK ŞİMDİ BİRLİK BERABERLİK ZAMANI! NE VERİRSE GÜZEL VERİR YARATAN NİYE İNANAYIM YALAN DÜNYA YA KÖPEK BİLE OLAMAZ MAKRON DOMUZU FİTNEDEN FESATTAN UZAK DUR OĞLUM ATATÜRK DE BİZİM FATİH DE BİZİM VURA VURA KURTARILDI BU VATAN VATAN MİLLET DEVLET EBET MÜDDETTİR NE VERDİNİZ Kİ NE DURACAK? SİZ ANCAK OYUNCAK TRENLE OYNARSINIZ! DÜNYA BAŞKALAŞTI DEĞİŞTİ ŞEKLİ DÜNYANIN DÜZENİ KAÇTI BU SENE KAYSERİ ENDÜSTRİSİ ve KAYSERİ ŞEKER MÜNAFIK AĞABEYİME AĞIT HESABI VERMENİZ ZOR OLUR SİZİN! CANDAN ÖTE CAN BİLİRİZ DOSTLARI BABAMA ÖZLEM ZEHİRLİ YILANDAN BETERDİR HASET YAKMAK GEREK ORMANLARI YAKANI “BAKALIM MEVLA NEYLER NEYLERSE GÜZEL EYLER” BİN DERDİM VAR HANGİSİNİ SAYAYIM SAKIN HA GÜVENME MEŞİN KOLTUĞA... BİLMEM NE OLACAK DÜNYANIN HALİ... KENDİ GEÇMİŞİMİZİ BEĞENMEZ OLDUK YETER GAYRİ BİTSİN, BİTSİN BU HASRET YAZILI BASINDA YENİ DÖNEM... İYİYİ KÖTÜYÜ MİLLET SEÇECEK BELADAN KURTULMAZ BAŞIN ERCİYES HER DAĞIN ÜSTÜNDEN YOL AŞAR OĞLUM... KENDİMİZİ AVUTUYORUZ! BİZİ BELALARDAN KURTAR... MADALYA VERMELİ SAĞLIKÇILARA DÜNYA TESLİM OLDU SANAL ALEME ÖZLENEN TABLO... Kayseri Koronada da rekor kırdı... DÜNYANIN KURALI DEĞİŞMEZ... DEDELERİMİZE ARZ-I HAL... SEN BANA HAKKINI HELAL ET ANAM SEN BANA HAKKINI HELAL ET ANAM HER ŞEYİN BİR RUHU VAR, ŞEHİRLERİNDE!... “ELE DEĞEN SAMAN ÇUVALINA DEĞER” KAYSERİ HAZIRA DA SAHİP ÇIKAMADI Kayseri, devletten hakkını alamıyor! SEVMEDİM SEVEMEM KARA EYLÜLÜ TEHLİKE KAPIDA KAÇ TEHLİKEDEN Bilmem ne olacak halimiz bizim
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır