menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Kayseri, devletten hakkını alamıyor!

Rıfat Açıkgöz
Rıfat Açıkgöz
11 Eylül 2020, Cuma
Yıllardan beri Kayseri’ye yapılan ve yapılacak olan devlet yatırımlarına baktığımız zaman Kayseri’nin devlet yatırımlarından hakkını alamadığını kolayca görebiliriz.
Yapılması gereken birçok yatırımlar ve hizmetler hala yapılamadı, yapılanlar da istenilen verimi elde edebileceğimiz seviyede değildir. Bunu bir örnek verecek olursak yıllar önce Kayseri’nin ve bölgenin susuz arazileri sulamak ve büyük ölçüde sulu tarıma geçilmesi hedeflenerek yapılan Yamula Barajı ve Bahçecik barajlarının sulama kanalları yapılamadığı için hala bu hedefimizi gerçekleştiremedik.
Yıllar önce duble yol olarak yapılması için inşaatına başlanan Kayseri-Ankara arası yolumuz henüz daha istenilen seviyeye gelemedi. Yanı başımızdaki Niğde’nin akıllı yola kavuşması Niğde-Ankara yolunun kısa zamanda ülkenin en gelişmiş yollarından birisi olarak inşa edilip açılışının yapılması da Kayseri’nin devlet yatırımlarından hakkını alamadığının bir göstergesidir.
Bizden yüz ölçümü ve nüfus bakımından ekonomik bakımdan daha küçük olan illerde bile okullarında eğitimin tekli sisteme geçmiş olmasına rağmen Kayseri’de hâlâ bu seviyeye gelmemiş olmamız da başka bir üzücü örnektir.
     Yapılacak deyip de yapılamayan yatırımlar arasında nelerin olduğuna bakacak olursak yıllardan beri ha geldi ha gelecek denen hızlı tren hattının hala proje hazırlığı aşamasında raflarda bekliyor. Sivil Hava alanı dersen askeri hava alanının bir kenarında eğrelti bir durumda hizmet vermeye devam ediyor.
  Kısaca neresinden bakarsan bak Kayseri’nin devlet yatırımlarından beklediği payı alamadığı kolayca görülmektedir.
Bu haberi desteklemek ve olayı daha özlü anlatabilmek için eksiklerin sıralandığı ve neden payımızı alamadığımızı şairane dile getirdiğim şiiri siz okurlarımıza sunuyorum. Okuduğunuz zaman sözün özünün bu olduğunu göreceksiniz.
 
 
 
Barajlar yaptırdık kanalları yok
Aşılmaz dağların tünelleri yok
Hangini sayayım derdimiz pek çok
Sen herkesten geri kaldın Kayseri.
 
Hakkımızı alamadık vallaha
Nasıl ayak uyduralım bu çağa
Otobanlar bile bitmedi daha
Sen herkesten geri kaldın Kayseri.
 
Hayır yoktur hastasından sağından
Kaynatsan da pekmez çıkmaz bağından
Hızlı tren gelip geçmez dağından
Sen herkesten geri kaldın Kayseri.
 
Önümüze attılar bir avuç yemi
Gerçeği söylersem darılma emi
Metro diye yaptılar raylı sistemi
Sen herkesten geri kaldın Kayseri.
 
Havaalanı dersen eğrelti bir yer
Tren istasyonu ondan daha da beter
Yıllarca dediler ki bu size yeter
Sen herkesten geri kaldın Kayseri.
 
Zengin olduk diye verdiler muştu
Deryalar denizler yandı tutuştu
Niğde bile akıllı yola kavuştu
Sen herkesten geri kaldın Kayseri.
 
Baraj yaptın tarlaların hep susuz
Düşüne, düşüne kaldık uykusuz
Yapılan işlerin çoğu da uygunsuz
Sen herkesten geri kaldın Kayseri.
 
Bir parmak bal verir her gelip giden
Kimse bir şey alamaz ki vermeden
İlçelerin hepsi beterdir Cizre’den
Sen herkesten geri kaldın Kayseri.
 
Sana sahip çıkmıyor efendin beyin
Halk adını bile bilmez vekilleriyin
Hangisi tamam ki eksik her şeyin
Sen herkesten geri kaldın Kayseri.
 
Nüfusun çok arttı yetmiyor pasta
Hayvancılık öldü çiftçilik hasta
Köylüler çiftiler kaldılar yasta
Sen herkesten geri kaldın Kayseri.
 
Yem saman fiyatı artar boyuna
Köylü muhtaç kaldı üç-beş koyuna
Artık güç yetmiyor dağın suyuna
Sen herkesten geri kaldın Kayseri.
 
Sanayinle övünürsün her demde
Olumsuz bir kanaat bıraktın bende
Okulların hala çiftli sistemde
Sen herkesten geri kaldın Kayseri.
 
Vekillerin kalkmaz oturduğu yerden
Bütün seçtiklerimiz hep aynı türden
Her şeyi bekleriz hayırseverden
Allahtan ki onlar varmış Kayseri.
 
Bakanların vardı hep çifte, çifte
Onlarında payı var bu kötü gidişte
Herhal bir bit yeniği vardır bu işte
Sen hakkını alamadın Kayseri.
 
Zannetme gerçektir gördüğün düşler
Ne zaman duracak kötü gidişler
El etek öpmekle olmaz bu işler
Vur yumruğu al hakkını Kayseri.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
DÜZENBAZ DESTANI HAİNLERE PABUÇ BIRAKMAZ BU MİLLET ANCAK BİZDEN OLAN DOST OLUR BİZE YAĞMURLU HAVADA SU VERME BANA HANGİ DERDİ SAYACAĞIM BİLMEM Kİ BİZ GAZETECİYİZ YETER KENDİMİZE GELELİM GAYRI (y) BOZKURT BOYUN EĞMEZ İTE ÇAKALA KIRK YILLIK DOSTLUK BİTER Mİ? İYİ GÜNDE DOST OLANI NEYLEYİM TAŞA ÇARPA, ÇARPA ESKİTTİ YILLAR KARA GÜNDE DOST OLANI GÖRMEDİM KOLAYSA BİR DEVLET KUR DA GÖRELİM NABZA GÖRE ŞERBET VERİR DÖNEKLER! BİR GÜN SONA VARIR YOL İNSANOĞLU ÖZÜNE DÖNME ZAMANI ÖKSÜZ YETİM KALMIŞ ATA YURTLARI İYİ GÜNDE DOST OLANI NEYLEYİM İSLAM’IN KILICI TÜRK OĞLUYUM BEN TOPRAĞINA KAN MI DÜŞTÜ TÜRKİYE’M? DÜNYA BAŞKALAŞTI DEĞİŞTİ ŞEKLİ AHMAKLARA NASİHAT -2- AHMAKLARA NASİHAT -1- DUYSALAR DA ANLAMAZLAR GERÇEĞİ BIRAKIN SİZİ BİZİ -2- SÖYLEYECEK SÖZ KALMADI NEYLEYİM HEM NALINA HEM MIHINA!... BIRAKIN SİZİ BİZİ - 1 MİLLET BİR BÜTÜNDÜR BİLİNMELİDİR GÜN BERABERLİK GÜNÜ CEDDİME SÖVENE BEN DE SÖVERİM YAN GELİP YATAN UTANSIN... KAR ÜŞÜR HÜR DOĞDUM HÜR ÖLÜRÜM TANIMAK GEREK HAVLAYAN İT ADAM ISIRMAZ OĞUL AVŞAR KIZI NİYE İNANAYIM YALAN DÜNYAYA YİNE ÇOK BULANDI YURDUN HAVASI CANSIN CANANSIN TÜRKİYE SEN KENDİNİ BARİ DÜŞÜN KARDEŞİM TÜRK DAMGASI VURULACAK BU ÇAĞA YORGUN BİZ NASIL BİR İNSAN OLDUK ARKADAŞ KARANLIĞA IŞIK TUT DESİNLER AYDIN İNSAN KOYUNU GÜDEN KURDU GÖRÜR GEÇMİŞİNİ UNUTMA UNUTMAK TÜKENMEKTİR! SEÇİMİN SUYU MU ÇIKTI? BU ÇAĞ MUTLAK OLACAKTIR TÜRK ÇAĞI ATATÜRK’E MEKTUP AÇAN GÜZ GÜLLERİ BİR GÜN SOLACAK ŞİMDİ BİRLİK BERABERLİK ZAMANI! NE VERİRSE GÜZEL VERİR YARATAN NİYE İNANAYIM YALAN DÜNYA YA KÖPEK BİLE OLAMAZ MAKRON DOMUZU FİTNEDEN FESATTAN UZAK DUR OĞLUM ATATÜRK DE BİZİM FATİH DE BİZİM VURA VURA KURTARILDI BU VATAN VATAN MİLLET DEVLET EBET MÜDDETTİR NE VERDİNİZ Kİ NE DURACAK? SİZ ANCAK OYUNCAK TRENLE OYNARSINIZ! DÜNYA BAŞKALAŞTI DEĞİŞTİ ŞEKLİ DÜNYANIN DÜZENİ KAÇTI BU SENE KAYSERİ ENDÜSTRİSİ ve KAYSERİ ŞEKER MÜNAFIK AĞABEYİME AĞIT HESABI VERMENİZ ZOR OLUR SİZİN! CANDAN ÖTE CAN BİLİRİZ DOSTLARI BABAMA ÖZLEM ZEHİRLİ YILANDAN BETERDİR HASET YAKMAK GEREK ORMANLARI YAKANI “BAKALIM MEVLA NEYLER NEYLERSE GÜZEL EYLER” BİN DERDİM VAR HANGİSİNİ SAYAYIM SAKIN HA GÜVENME MEŞİN KOLTUĞA... BİLMEM NE OLACAK DÜNYANIN HALİ... KENDİ GEÇMİŞİMİZİ BEĞENMEZ OLDUK YETER GAYRİ BİTSİN, BİTSİN BU HASRET YAZILI BASINDA YENİ DÖNEM... İYİYİ KÖTÜYÜ MİLLET SEÇECEK BELADAN KURTULMAZ BAŞIN ERCİYES HER DAĞIN ÜSTÜNDEN YOL AŞAR OĞLUM... KENDİMİZİ AVUTUYORUZ! BİZİ BELALARDAN KURTAR... MADALYA VERMELİ SAĞLIKÇILARA DÜNYA TESLİM OLDU SANAL ALEME ÖZLENEN TABLO... Kayseri Koronada da rekor kırdı... DÜNYANIN KURALI DEĞİŞMEZ... DEDELERİMİZE ARZ-I HAL... SEN BANA HAKKINI HELAL ET ANAM SEN BANA HAKKINI HELAL ET ANAM HER ŞEYİN BİR RUHU VAR, ŞEHİRLERİNDE!... “ELE DEĞEN SAMAN ÇUVALINA DEĞER” KAYSERİ HAZIRA DA SAHİP ÇIKAMADI Kayseri, devletten hakkını alamıyor! SEVMEDİM SEVEMEM KARA EYLÜLÜ TEHLİKE KAPIDA KAÇ TEHLİKEDEN Bilmem ne olacak halimiz bizim
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır