menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

HER ŞEYİN BİR RUHU VAR, ŞEHİRLERİNDE!...

Rıfat Açıkgöz
Rıfat Açıkgöz
16 Eylül 2020, Çarşamba
CANLI cansız her varlığın her şeyin bir ruhu vardır. İnsanın, kuşun, böceğin, ağacın, çiçeğin. Dalın, yaprağın taşın toprağın kısaca her varlığın bir ruhu vardır
    Bir varlığın ruhu ile genleriyle oynadığınız zaman özelliğini kaybeder ve ortaya kendisine benzer bir varlık doğar.
    Tıpkı şehirler de böyledir. Nereye giderseniz gidiniz bütün şehirler şeklen bir birine benzese de ruhen hiç biri bir diğerine benzemez.
    Kayseri’ye gelen birisi daha şehrin girişinde Kayseri’ye geldiğini anlar ve Kayseri’nin neden Kayseri olduğunu hemen kavrayıverir.
Ankara’ya, İstanbul’a velhasıl bütün şehirlere giden yabancı ilk gördüğü an nereye geldiğini anlar ve o şehrin ruhunun bir başka şehirde yaşamadığını görür.
    Eskiden beri Kayseri deyince akla dimdik başıyla şehrin yanı başında duran Erciyes Dağı akla gelir. Geniş caddeleri sokakları yolları çarşısı pazarı ve belli bir nizam üzerine kurulmuş mahalleri gelir.
    Herkes bilir ki Kayseri’nin caddeleri 1950’li yılların başında temeli atılmış o zaman geniş, geniş caddeler yapılmış görüntüyü bozan evler mahaller yıkılıp yerine yenileri yapılmıştır.
    Ama ne yazık ki son yıllarda Kayseri’nin ruh yapısıyla genleriyle oynanmaktadır.
O geniş caddeler raylı sistem bahanesiyle daraltılmış şekilsiz alt ve üst geçitler yapılmış hala da aynı çarpık yapılaşma devam etmektedir.
    Hele şu son yıllarda eski çevre yol üzerine yapılan güya köprülü kavşaklar yani ucube beton yığını viyadükler Kayseri’nin görünümünü iyiden iyiye bozmuştur.
Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamalara göre Kartal Kavşağı’na da benzeri bir yapının inşa edileceği belirtilmektedir.
    Hatta söylenenlere göre eski çevre yol fuar kavşağına yani Nato Caddesi ile eski çevre yolun kesiştiği kavşağa yapılan o çirkin yapılı köprü gibi bir köprü daha yapılacakmış.
    Yahu kardeşim siz şehrin trafiğini rahatlatmak için yeni kavşaklar yapacağız diyerek yola çıktınız trafiği daha da içinden çıkılmaz hale getiren bu ucube beton yığını viyadükleri yaptınız.
    Eski çevre yolun sanayi istikametinden gelip de hava alanı tarafına dönmek isteyen bir yolcu o kavşağı birkaç defa dönmeden gideceği yeri bulamamaktadır.
Ayrıca o köprülerin etrafında kalan evler adeta gönüllü hapishaneler haline getirildi.
   Şayet bu şekilde yapılaşmaya devam ederseniz yarın bir yabanca Kayseri’ye geldiği zaman nereye geldiğini bilemediği gibi Kayseri’de yaşayan bir insan bile yolunu bulamayacak hale gelecektir.
    Hele bir de Kartal Kavşağı’na o ucube köprülere benzer bir köprü inşaa ederseniz değmeyin keyfine gitsin.
Kayseri’nin güzelliğini bozmak eski ruhunu öldürmek için milyonlarca lira para harcayıp adam tutup proje hazırlatacak olsanız ancak bu kadar bir proje hazırlayabilirdi. Siz güzel bir şey yapma adına bu çirkinlikleri yapıyorsunuz ama farkında bile değilsiniz.
   Yapmayın beyler etmeyin beyler bu şehrin geleceği ile daha fazla oynamayın. 
Bu şehrin ruhunu yok etmeyin.
Bu şehrin trafiğini rahatlatmak için trafiğini içinden çıkılmaz hale getirmeyin.
    Başta Belediye Başkanları olmak üzere Kayseri’yi yönetenlere sesleniyorum ve yalvarıyorum ne olur Kayseri’nin ruhunu öldürmeyin hiç olmazsa bugünkü gibi yaşamaya devam etsin.
   Şehirlerinde bir ruhu vardır. 
Nasıl ki ruhsuz insan ölü olursa ceset olursa ruhsuz şehirlerde ölmüş insanlar gibi olurlar.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
KİM OLURSA OLSUN YÜZÜNE TÜKÜR BİR GÜN VERECEĞİN HESABI DÜŞÜN DÜZENBAZ DESTANI HAİNLERE PABUÇ BIRAKMAZ BU MİLLET ANCAK BİZDEN OLAN DOST OLUR BİZE YAĞMURLU HAVADA SU VERME BANA HANGİ DERDİ SAYACAĞIM BİLMEM Kİ BİZ GAZETECİYİZ YETER KENDİMİZE GELELİM GAYRI (y) BOZKURT BOYUN EĞMEZ İTE ÇAKALA KIRK YILLIK DOSTLUK BİTER Mİ? İYİ GÜNDE DOST OLANI NEYLEYİM TAŞA ÇARPA, ÇARPA ESKİTTİ YILLAR KARA GÜNDE DOST OLANI GÖRMEDİM KOLAYSA BİR DEVLET KUR DA GÖRELİM NABZA GÖRE ŞERBET VERİR DÖNEKLER! BİR GÜN SONA VARIR YOL İNSANOĞLU ÖZÜNE DÖNME ZAMANI ÖKSÜZ YETİM KALMIŞ ATA YURTLARI İYİ GÜNDE DOST OLANI NEYLEYİM İSLAM’IN KILICI TÜRK OĞLUYUM BEN TOPRAĞINA KAN MI DÜŞTÜ TÜRKİYE’M? DÜNYA BAŞKALAŞTI DEĞİŞTİ ŞEKLİ AHMAKLARA NASİHAT -2- AHMAKLARA NASİHAT -1- DUYSALAR DA ANLAMAZLAR GERÇEĞİ BIRAKIN SİZİ BİZİ -2- SÖYLEYECEK SÖZ KALMADI NEYLEYİM HEM NALINA HEM MIHINA!... BIRAKIN SİZİ BİZİ - 1 MİLLET BİR BÜTÜNDÜR BİLİNMELİDİR GÜN BERABERLİK GÜNÜ CEDDİME SÖVENE BEN DE SÖVERİM YAN GELİP YATAN UTANSIN... KAR ÜŞÜR HÜR DOĞDUM HÜR ÖLÜRÜM TANIMAK GEREK HAVLAYAN İT ADAM ISIRMAZ OĞUL AVŞAR KIZI NİYE İNANAYIM YALAN DÜNYAYA YİNE ÇOK BULANDI YURDUN HAVASI CANSIN CANANSIN TÜRKİYE SEN KENDİNİ BARİ DÜŞÜN KARDEŞİM TÜRK DAMGASI VURULACAK BU ÇAĞA YORGUN BİZ NASIL BİR İNSAN OLDUK ARKADAŞ KARANLIĞA IŞIK TUT DESİNLER AYDIN İNSAN KOYUNU GÜDEN KURDU GÖRÜR GEÇMİŞİNİ UNUTMA UNUTMAK TÜKENMEKTİR! SEÇİMİN SUYU MU ÇIKTI? BU ÇAĞ MUTLAK OLACAKTIR TÜRK ÇAĞI ATATÜRK’E MEKTUP AÇAN GÜZ GÜLLERİ BİR GÜN SOLACAK ŞİMDİ BİRLİK BERABERLİK ZAMANI! NE VERİRSE GÜZEL VERİR YARATAN NİYE İNANAYIM YALAN DÜNYA YA KÖPEK BİLE OLAMAZ MAKRON DOMUZU FİTNEDEN FESATTAN UZAK DUR OĞLUM ATATÜRK DE BİZİM FATİH DE BİZİM VURA VURA KURTARILDI BU VATAN VATAN MİLLET DEVLET EBET MÜDDETTİR NE VERDİNİZ Kİ NE DURACAK? SİZ ANCAK OYUNCAK TRENLE OYNARSINIZ! DÜNYA BAŞKALAŞTI DEĞİŞTİ ŞEKLİ DÜNYANIN DÜZENİ KAÇTI BU SENE KAYSERİ ENDÜSTRİSİ ve KAYSERİ ŞEKER MÜNAFIK AĞABEYİME AĞIT HESABI VERMENİZ ZOR OLUR SİZİN! CANDAN ÖTE CAN BİLİRİZ DOSTLARI BABAMA ÖZLEM ZEHİRLİ YILANDAN BETERDİR HASET YAKMAK GEREK ORMANLARI YAKANI “BAKALIM MEVLA NEYLER NEYLERSE GÜZEL EYLER” BİN DERDİM VAR HANGİSİNİ SAYAYIM SAKIN HA GÜVENME MEŞİN KOLTUĞA... BİLMEM NE OLACAK DÜNYANIN HALİ... KENDİ GEÇMİŞİMİZİ BEĞENMEZ OLDUK YETER GAYRİ BİTSİN, BİTSİN BU HASRET YAZILI BASINDA YENİ DÖNEM... İYİYİ KÖTÜYÜ MİLLET SEÇECEK BELADAN KURTULMAZ BAŞIN ERCİYES HER DAĞIN ÜSTÜNDEN YOL AŞAR OĞLUM... KENDİMİZİ AVUTUYORUZ! BİZİ BELALARDAN KURTAR... MADALYA VERMELİ SAĞLIKÇILARA DÜNYA TESLİM OLDU SANAL ALEME ÖZLENEN TABLO... Kayseri Koronada da rekor kırdı... DÜNYANIN KURALI DEĞİŞMEZ... DEDELERİMİZE ARZ-I HAL... SEN BANA HAKKINI HELAL ET ANAM SEN BANA HAKKINI HELAL ET ANAM HER ŞEYİN BİR RUHU VAR, ŞEHİRLERİNDE!... “ELE DEĞEN SAMAN ÇUVALINA DEĞER” KAYSERİ HAZIRA DA SAHİP ÇIKAMADI Kayseri, devletten hakkını alamıyor! SEVMEDİM SEVEMEM KARA EYLÜLÜ TEHLİKE KAPIDA KAÇ TEHLİKEDEN Bilmem ne olacak halimiz bizim
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır