menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

“ELE DEĞEN SAMAN ÇUVALINA DEĞER”

Rıfat Açıkgöz
Rıfat Açıkgöz
15 Eylül 2020, Salı
 
    Şöyle dönüp baktığımız zaman atalarımız hiçbir sözü boşa söylemediklerini, yaşayıp görüp özümseyip bundan sonra da söylediklerini hemen anlayabiliriz.
Ataların her sözü kitaplar yazabilecek manalar içeren ve o kadar özlü düşündürücü sözlerdir.
     İşte bu sözlerden birisi de atalarımızın ne zaman söyledikleri bilinmeyen ama yüksek manalar taşıyan bize hayatı anlatan güzel sözlerden birisi de “Ele değen saman çuvalına değer.” sözüdür.
     Atalarımızın bu sözü niye söyledikleri, ne demek istedikleri gibi konulara değinecek değilim.  Şu günlerde farkına vardığım bir olayı sizlerle paylaşıp yorumu siz değerli okurlarıma bırakacağım.
    Üç gün önce Türk siyasi tarihi açısından büyük bir dönüm noktası olan ve bir neslin mahvedilmesine sebep olan 12 Eylül darbesinin 40. seneyi devriyesini yanı 40. yılını idrak ettik.
     O günlerde kim ne yaptı neler yaptı bunu da aşağı yukarı o günleri yaşayan veya yaşamlayan herkes çok iyi biliyor.
12 Eylül darbecileri daha işbaşına gelmeden başlattıkları kıyım harekatını 12 Eylülden sonra daha hızlandırmışlardı. Her ne kadar o darbe o günkü iktidara karşı yapılmış gibi görünse de o darbe büyük ölçüde ülkücüler yani Türk milliyetçilerini yok etmek ve sindirip susturmak için yapılmış bir darbedir.
12 Eylül Darbesi’nden sonra hangi siyasi liderin ne kadar hapis yattığını veya yatmadığına baktığımız zaman bunu kolayca anlayabiliriz.
12 Eylül’den sonra Türk Milliyetçiliğinin lideri Başbuğu Alpaslan Türkeş ve arkadaşları tutuklanıp Mamak zindanlarını doldurulmuş ve yıllarca yargılandıktan sonra çoğu berat etmiş veya çok az caza alarak tahliye olmuşlardı.
Ama yargılanma sürecinde olmadık haksızlıklara, işkencelere, ezaya, vefaya maruz kalmışlardı.
12 Eylül darbecileri idam sehpalarını kurarak bir sağdan bir soldan diyerek güya denge kurmak adına suçsuz ülkücüleri idam etmişlerdi.
    Yapılanları anlatıp fazla vaktinizi almayacağım. O günleri anlatmak öyle kolay bir iş değildir. O günlerde olanları anlatmak için yıllarca uğraşıp kitaplar yazmak gerekir.
    Benim asıl söylemek istediğim böyle bir kara günün ardından her ne kadar 40 yıl geçmiş olsa da işte o kara günün 40. Yıldönümünde birkaç siyasi dışında hiç birisinin çıkıp da o gün yapılanlar hakkında tek telime bile etmemiş olmalarıdır.
    Bu benim çok dikkatimi çekti ve o gün üç Kayseri Gazetesine şöyle bir baktım birisinde Ülkü Ocakları İl Başkanının bir açıklaması bir diğerinde Mazlum-Der Şube Başkanının bir açıklaması üçüncüsünde de 12 Eylül zulmünü anlatan bir şiir vardı.
   Kendi kendime “Yahu biz bu kadar mı duyarsız hale geldik. O gün idam edilenler boşa mı idam edildi. O günlerde işkence görenler ne için bu zulme maruz kaldılar, o günlerde tutuklanıp yıllarca yargılananlar boşa mı hapis yattılar” diye düşündüm.
  Ben bu düşüncelerle hayıflanıp dururken aklıma atalarımızın asırlar önce söylediği “Ele değen saman çuvalına değer.” veciz sözü aklıma geldi.
   Halbuki 12 Eylül’den sonra yargılanan, işkence gören hapis yatan idam edilen gençler çocuklar bizim insanlarımızdı. Kimimizin tanıdığı kimimizin akrabası kimimizin de evlatlarıydı.
Biz bu kadar mı duyarsız bir toplum olduk. Biz bu kadar mı tepkisiz bir millet olduk. Biz bu kadar mı bencilleştik, kendimizi düşünür olduk da hiç kimse çıkıp o günlerden bahsetmedi, tepkisini dile getirmedi.
    Evet, atalarımız çok doğru söylemiş: “Ele değen saman çuvalına değer.” veya “Ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar.”.
    Eh ne diyelim varsın kimse ağlamasın varsın kimse sızlamasın.  Ama herkes şunu hiç unutmasın ki bir gün o sopa size de değecektir. Saman çuvalına değmekle kalmayacak böyle sessiz olursanız sıra size de gelecektir. Zira 15 Temmuz’u da unutmamak gerekir.
   Ben de diyorum ki “Ele değen her zaman saman çuvalına değemez, size de değebilir. Bunun için herkes aklını başına alsın. Sıranın kendisine de gelebileceğini kimse unutmasın” diyorum.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
DÜZENBAZ DESTANI HAİNLERE PABUÇ BIRAKMAZ BU MİLLET ANCAK BİZDEN OLAN DOST OLUR BİZE YAĞMURLU HAVADA SU VERME BANA HANGİ DERDİ SAYACAĞIM BİLMEM Kİ BİZ GAZETECİYİZ YETER KENDİMİZE GELELİM GAYRI (y) BOZKURT BOYUN EĞMEZ İTE ÇAKALA KIRK YILLIK DOSTLUK BİTER Mİ? İYİ GÜNDE DOST OLANI NEYLEYİM TAŞA ÇARPA, ÇARPA ESKİTTİ YILLAR KARA GÜNDE DOST OLANI GÖRMEDİM KOLAYSA BİR DEVLET KUR DA GÖRELİM NABZA GÖRE ŞERBET VERİR DÖNEKLER! BİR GÜN SONA VARIR YOL İNSANOĞLU ÖZÜNE DÖNME ZAMANI ÖKSÜZ YETİM KALMIŞ ATA YURTLARI İYİ GÜNDE DOST OLANI NEYLEYİM İSLAM’IN KILICI TÜRK OĞLUYUM BEN TOPRAĞINA KAN MI DÜŞTÜ TÜRKİYE’M? DÜNYA BAŞKALAŞTI DEĞİŞTİ ŞEKLİ AHMAKLARA NASİHAT -2- AHMAKLARA NASİHAT -1- DUYSALAR DA ANLAMAZLAR GERÇEĞİ BIRAKIN SİZİ BİZİ -2- SÖYLEYECEK SÖZ KALMADI NEYLEYİM HEM NALINA HEM MIHINA!... BIRAKIN SİZİ BİZİ - 1 MİLLET BİR BÜTÜNDÜR BİLİNMELİDİR GÜN BERABERLİK GÜNÜ CEDDİME SÖVENE BEN DE SÖVERİM YAN GELİP YATAN UTANSIN... KAR ÜŞÜR HÜR DOĞDUM HÜR ÖLÜRÜM TANIMAK GEREK HAVLAYAN İT ADAM ISIRMAZ OĞUL AVŞAR KIZI NİYE İNANAYIM YALAN DÜNYAYA YİNE ÇOK BULANDI YURDUN HAVASI CANSIN CANANSIN TÜRKİYE SEN KENDİNİ BARİ DÜŞÜN KARDEŞİM TÜRK DAMGASI VURULACAK BU ÇAĞA YORGUN BİZ NASIL BİR İNSAN OLDUK ARKADAŞ KARANLIĞA IŞIK TUT DESİNLER AYDIN İNSAN KOYUNU GÜDEN KURDU GÖRÜR GEÇMİŞİNİ UNUTMA UNUTMAK TÜKENMEKTİR! SEÇİMİN SUYU MU ÇIKTI? BU ÇAĞ MUTLAK OLACAKTIR TÜRK ÇAĞI ATATÜRK’E MEKTUP AÇAN GÜZ GÜLLERİ BİR GÜN SOLACAK ŞİMDİ BİRLİK BERABERLİK ZAMANI! NE VERİRSE GÜZEL VERİR YARATAN NİYE İNANAYIM YALAN DÜNYA YA KÖPEK BİLE OLAMAZ MAKRON DOMUZU FİTNEDEN FESATTAN UZAK DUR OĞLUM ATATÜRK DE BİZİM FATİH DE BİZİM VURA VURA KURTARILDI BU VATAN VATAN MİLLET DEVLET EBET MÜDDETTİR NE VERDİNİZ Kİ NE DURACAK? SİZ ANCAK OYUNCAK TRENLE OYNARSINIZ! DÜNYA BAŞKALAŞTI DEĞİŞTİ ŞEKLİ DÜNYANIN DÜZENİ KAÇTI BU SENE KAYSERİ ENDÜSTRİSİ ve KAYSERİ ŞEKER MÜNAFIK AĞABEYİME AĞIT HESABI VERMENİZ ZOR OLUR SİZİN! CANDAN ÖTE CAN BİLİRİZ DOSTLARI BABAMA ÖZLEM ZEHİRLİ YILANDAN BETERDİR HASET YAKMAK GEREK ORMANLARI YAKANI “BAKALIM MEVLA NEYLER NEYLERSE GÜZEL EYLER” BİN DERDİM VAR HANGİSİNİ SAYAYIM SAKIN HA GÜVENME MEŞİN KOLTUĞA... BİLMEM NE OLACAK DÜNYANIN HALİ... KENDİ GEÇMİŞİMİZİ BEĞENMEZ OLDUK YETER GAYRİ BİTSİN, BİTSİN BU HASRET YAZILI BASINDA YENİ DÖNEM... İYİYİ KÖTÜYÜ MİLLET SEÇECEK BELADAN KURTULMAZ BAŞIN ERCİYES HER DAĞIN ÜSTÜNDEN YOL AŞAR OĞLUM... KENDİMİZİ AVUTUYORUZ! BİZİ BELALARDAN KURTAR... MADALYA VERMELİ SAĞLIKÇILARA DÜNYA TESLİM OLDU SANAL ALEME ÖZLENEN TABLO... Kayseri Koronada da rekor kırdı... DÜNYANIN KURALI DEĞİŞMEZ... DEDELERİMİZE ARZ-I HAL... SEN BANA HAKKINI HELAL ET ANAM SEN BANA HAKKINI HELAL ET ANAM HER ŞEYİN BİR RUHU VAR, ŞEHİRLERİNDE!... “ELE DEĞEN SAMAN ÇUVALINA DEĞER” KAYSERİ HAZIRA DA SAHİP ÇIKAMADI Kayseri, devletten hakkını alamıyor! SEVMEDİM SEVEMEM KARA EYLÜLÜ TEHLİKE KAPIDA KAÇ TEHLİKEDEN Bilmem ne olacak halimiz bizim
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır