menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

BELADAN KURTULMAZ BAŞIN ERCİYES

Rıfat Açıkgöz
Rıfat Açıkgöz
30 Eylül 2020, Çarşamba
 
OZANLAR ve Halk Şairleri hep bir güzellikten, üzüntüden sevinçten, olaydan ilham alarak şiir yazarlar türkü söylerler. İşte dağlar da bu objelerden birisidir. İşte bizim Erciyes de asırlardan beri ozanlara, aşıklara ilham kaynağı olmuş çok güzel ve güzel olduğu kadar da büyük ve heybetli bir dağdır.
Ben de bu şiiri dün akşam üzeri Hacılar’daki bağ evine giderken gördüğüm Erciyes manzarasından ilham alarak yazdım.
O saatte Erciyes öyle görünüyordu ki sanki bütün güzelliklerinden arınmış başında alaca karanlık bir sis ve her tarafı karalara bürünmüştü. O beyaz gelinliği ile aylarca karşımda duran Erciyes’ten hiçbir eser yoktu. Sanki üzerindeki gelinlik soyulmuş, başındaki saçı dökülmüş, üzüntüden kederden kararmış, yüzü asık bir insan gibi duruyordu. Erciyes’in bu durumu beni çok etkiledi ve arabayı bir kenara çekip bu şiiri içimden geldiği şekliyle yazdım.
Erciyes’te yaşadığı rivayet edilen Aslı ile Kerem hikayesinden de esinlenerek bu şiirle duygularımı dile getirmeye çalıştım.
Dilerim bilgilerimde yanlış yoktur şayet her hangi bir yanlış varsa bilenlerin bunu düzeltmesini dilerim.
İşte içimden geldiği gibi yazdığım o şiir. Dilerim beğeneceksinizdir.
Üstündeki karlar beyazdı tenden
Hayranların seni severdi candan
Beyaz gelinliği almışlar senden
Sanki hep dökülmüş saçın Erciyes.
Garbi yeli esmiş kalkmış dumanın
Ne çayırın kalmış ne de çimenin
Yüzünü asmışsın sıkılmış canın
Söyle de bilelim derdin Erciyes.
Kış gelince giyen beyaz kefeni
Baştan sona örter yaşlı sineni
Her gören hasretle seyreder seni
Bir başka güzeldir kışın Erciyes.
Çağ değişti her tarafın yol oldu
Aslıhan a yüce haktan gel oldu
Kerem sen de yana, yana kül oldu
Beladan kurtulmaz başın Erciyes
Ozanın ahı var senin karakaşında
Çok hikmet var toprağında taşında
Kerem’in külleri de durur başında
Dumandan kurtulmaz başın Erciyes.
Bazen yağmur yağar bazen kar yağar
Elbet şafak söker yine gün doğar
Ancak sen çekersin yükün çok ağar
Dünya da bulunmaz bir eşin Erciyes.
Sana pek çok yakışır beyaz gelinlik
Ağustos ayın da bile verin serinlik
Sen de bir gizem var sende derinlik
Yellerde savrulur saçın Erciyes.
Oban göçmüş yurtlar kalmış geride
Ay boynuzlu koçlar vardır süründe
Aşiretler geri gelir günün birinde
Yeniden şenlenir başın Erciyes.
Tüm Ozanlar senden alır ilhamı
Sende yaylayanlar çeker mi gamı
Sen kendine aşık eden adamı
Ay gibi parlıyor döşün Erciyes.
Heybetlice durursun yıllardan beri
Seni ilk görenler sanarlar ki bir peri
Eteğinde kurulmuş koca Kayseri
Cana can katıyor aşın Erciyes.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
DÜZENBAZ DESTANI HAİNLERE PABUÇ BIRAKMAZ BU MİLLET ANCAK BİZDEN OLAN DOST OLUR BİZE YAĞMURLU HAVADA SU VERME BANA HANGİ DERDİ SAYACAĞIM BİLMEM Kİ BİZ GAZETECİYİZ YETER KENDİMİZE GELELİM GAYRI (y) BOZKURT BOYUN EĞMEZ İTE ÇAKALA KIRK YILLIK DOSTLUK BİTER Mİ? İYİ GÜNDE DOST OLANI NEYLEYİM TAŞA ÇARPA, ÇARPA ESKİTTİ YILLAR KARA GÜNDE DOST OLANI GÖRMEDİM KOLAYSA BİR DEVLET KUR DA GÖRELİM NABZA GÖRE ŞERBET VERİR DÖNEKLER! BİR GÜN SONA VARIR YOL İNSANOĞLU ÖZÜNE DÖNME ZAMANI ÖKSÜZ YETİM KALMIŞ ATA YURTLARI İYİ GÜNDE DOST OLANI NEYLEYİM İSLAM’IN KILICI TÜRK OĞLUYUM BEN TOPRAĞINA KAN MI DÜŞTÜ TÜRKİYE’M? DÜNYA BAŞKALAŞTI DEĞİŞTİ ŞEKLİ AHMAKLARA NASİHAT -2- AHMAKLARA NASİHAT -1- DUYSALAR DA ANLAMAZLAR GERÇEĞİ BIRAKIN SİZİ BİZİ -2- SÖYLEYECEK SÖZ KALMADI NEYLEYİM HEM NALINA HEM MIHINA!... BIRAKIN SİZİ BİZİ - 1 MİLLET BİR BÜTÜNDÜR BİLİNMELİDİR GÜN BERABERLİK GÜNÜ CEDDİME SÖVENE BEN DE SÖVERİM YAN GELİP YATAN UTANSIN... KAR ÜŞÜR HÜR DOĞDUM HÜR ÖLÜRÜM TANIMAK GEREK HAVLAYAN İT ADAM ISIRMAZ OĞUL AVŞAR KIZI NİYE İNANAYIM YALAN DÜNYAYA YİNE ÇOK BULANDI YURDUN HAVASI CANSIN CANANSIN TÜRKİYE SEN KENDİNİ BARİ DÜŞÜN KARDEŞİM TÜRK DAMGASI VURULACAK BU ÇAĞA YORGUN BİZ NASIL BİR İNSAN OLDUK ARKADAŞ KARANLIĞA IŞIK TUT DESİNLER AYDIN İNSAN KOYUNU GÜDEN KURDU GÖRÜR GEÇMİŞİNİ UNUTMA UNUTMAK TÜKENMEKTİR! SEÇİMİN SUYU MU ÇIKTI? BU ÇAĞ MUTLAK OLACAKTIR TÜRK ÇAĞI ATATÜRK’E MEKTUP AÇAN GÜZ GÜLLERİ BİR GÜN SOLACAK ŞİMDİ BİRLİK BERABERLİK ZAMANI! NE VERİRSE GÜZEL VERİR YARATAN NİYE İNANAYIM YALAN DÜNYA YA KÖPEK BİLE OLAMAZ MAKRON DOMUZU FİTNEDEN FESATTAN UZAK DUR OĞLUM ATATÜRK DE BİZİM FATİH DE BİZİM VURA VURA KURTARILDI BU VATAN VATAN MİLLET DEVLET EBET MÜDDETTİR NE VERDİNİZ Kİ NE DURACAK? SİZ ANCAK OYUNCAK TRENLE OYNARSINIZ! DÜNYA BAŞKALAŞTI DEĞİŞTİ ŞEKLİ DÜNYANIN DÜZENİ KAÇTI BU SENE KAYSERİ ENDÜSTRİSİ ve KAYSERİ ŞEKER MÜNAFIK AĞABEYİME AĞIT HESABI VERMENİZ ZOR OLUR SİZİN! CANDAN ÖTE CAN BİLİRİZ DOSTLARI BABAMA ÖZLEM ZEHİRLİ YILANDAN BETERDİR HASET YAKMAK GEREK ORMANLARI YAKANI “BAKALIM MEVLA NEYLER NEYLERSE GÜZEL EYLER” BİN DERDİM VAR HANGİSİNİ SAYAYIM SAKIN HA GÜVENME MEŞİN KOLTUĞA... BİLMEM NE OLACAK DÜNYANIN HALİ... KENDİ GEÇMİŞİMİZİ BEĞENMEZ OLDUK YETER GAYRİ BİTSİN, BİTSİN BU HASRET YAZILI BASINDA YENİ DÖNEM... İYİYİ KÖTÜYÜ MİLLET SEÇECEK BELADAN KURTULMAZ BAŞIN ERCİYES HER DAĞIN ÜSTÜNDEN YOL AŞAR OĞLUM... KENDİMİZİ AVUTUYORUZ! BİZİ BELALARDAN KURTAR... MADALYA VERMELİ SAĞLIKÇILARA DÜNYA TESLİM OLDU SANAL ALEME ÖZLENEN TABLO... Kayseri Koronada da rekor kırdı... DÜNYANIN KURALI DEĞİŞMEZ... DEDELERİMİZE ARZ-I HAL... SEN BANA HAKKINI HELAL ET ANAM SEN BANA HAKKINI HELAL ET ANAM HER ŞEYİN BİR RUHU VAR, ŞEHİRLERİNDE!... “ELE DEĞEN SAMAN ÇUVALINA DEĞER” KAYSERİ HAZIRA DA SAHİP ÇIKAMADI Kayseri, devletten hakkını alamıyor! SEVMEDİM SEVEMEM KARA EYLÜLÜ TEHLİKE KAPIDA KAÇ TEHLİKEDEN Bilmem ne olacak halimiz bizim
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır