menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

“BAKALIM MEVLA NEYLER NEYLERSE GÜZEL EYLER”

Rıfat Açıkgöz
Rıfat Açıkgöz
13 Ekim 2020, Salı
PANDEMİ dönemi başladığı günden beri ekonominin ne durumda olduğunu, piyasanın nasıl olduğunu esnafın sanayicinin tüccarın ekonomik sıkıntı içersinde olduğunu hepimiz çok iyi bilmekteyiz.
Birilerinin pandemi dediği yani salgın dönemi birilerinin isteyerek ve planlayarak dünyanın başına bela ettiği bir illet değildir.
Bunun içinde bütün dünya devletleri bizim gibi sıkıntı çekmektedir.
Sağlık bakımından da ekonomi bakımından da dünyadaki devletlerin hiç birinin bir diğerinden farkı yoktur.
Bunun için de bizim ülkemizin de aynı kategoride olduğunu herkes bilmektedir.
Ancak ne var ki ağzını açan hükümete dolayısıyla devlete yüklenmekte tüm kabahati onlara bulmaktadır.
Son günlerde mahalli ve İstanbul gazetelerine baktığımız zaman ağzını açan esnaf geçinemediğini zor durumda olduğunu salgın döneminde ticaret yapamadığını söylüyor.
Servisçi esnafı okulların kısmen açılmış olmasına rağmen servislerin boş beklediğini ve bu güne kadar bir tek öğrenci kaydı bile yapamadıklarını söylüyor.
Kırtasiyeci esnafı dersen aynı durumda bir kalem ucu bile satamadıklarını söylüyorlar.
Bir de ana muhalefet partimiz var ki bu partinin sözcüleri kelimenin tam anlamıyla evlere şenlik.
Yerli yersiz haklı haksız bütün olanlardan önce hükümeti iktidar partisini ve devleti suçluyorlar.
Önceki gün bu partinin sözcüsü konumunda olan bir gazetede şöyle bir haber vardı: “CHP için yapılan ankete göre esnaf kan ağlıyor her gün yüzlerce iş yeri kapanıyor, ekonominin ele alacak bir tarafı yok” gibi açıklamalar yapılmış ve piyasada çekilen sıkıntılarda madde, madde sıralanmıştı.
Bütün bunları görünce kendi kendime “Bu açıklamaları yapanlara sormak gerekir bu salgını hükümet mi devlet mi veya iktidar partisi mi getirdi. Okulları bilerek ve isteyerek mi tatil ettik. Okulları tatil etmeselerdi bu siyasi partinin sözcüleri bakalım ne diyeceklerdi. Siz olsanız ne yapardınız?” gibi soruları sordum.
Yine kendi kendime verdiğim cevap “Bu salgın hükümetin de, devletin de partilerinde dışında gelişen bir olay kimse isteyerek kendi insanını zora sokmak istemez. Ama başa gelen de çekilir. Biraz sabretmek gerekir. İsraftan lüksten kaçınmak gerekir. Çok çalışıp çok üretmek ve el aleme muhtaç olmamak gerekir” Fakat bunlar sanki her şeyi hükümet yapıyormuş gibi bin bahaneyi birden buluyorlar. Tabii kendilerinin ne yapacağı veya bir çözüm teklifleri yok.
Ana muhalefet partisinin sözcüsü konumunda olan gazetede yazılanlar da parti yetkililerinin söylediklerinin tıpkısının aynısı onlardan bir farkı yok.
Ayrıca haberin üst başlığında CHP için yapılan anket deniyor arkasından da hükümet devlet iktidar partisi eleştiriliyor. Peki bunlarda başka ne bekleyebiliriz ki, bu adamlar kürsülere çıkıp “Millet bize muhalefet etme görevini verdi. Biz iktidar partisi hükümet doğru da yapsa eleştirmek ve karşı çıkmak zorundayız yanlış da yapsa eleştirmek zorundayız.” demektedirler.
O halde ben şahsen o anketin neticesine zerre kadar inanmadım ve itibar da etmedim, etmem de. Çünkü işin başında anketin yanlı olduğu belirtiliyor ve ondan sonra suçlamalar sıralanıyor.
Her neyse bunu herkse biliyor ama bir de ben hatırlatmak istedim.
Gelelim çekilen ekonomik sıkıntıların çözümü konusuna. Bana göre millet olarak biraz sabretmemiz. İsraftan kaçınmamız. Lüksten kaçınmamız ve çok çalışıp çok üretip çok kazanmamız gerekir.
Elbette iktidarın yanlışları, eksikleri ve hataları vardır. Yok demek mümkün değildir. Ama bu dönemde iktidarı eleştirmek kimseye bir şey kazandırmaz sadece eleştiri sahiplerinin düşüncelerini ortaya koyar.
Salgın Allahtan gelen ve dünyadaki bütün insanlar için geçerli olan bütün devletlerde coğrafyalarda yaşanan bir sıkıntıdır.
Biz bu durumda birilerini suçlamakla bir yere varamayız biraz daha sağduyulu, olumlu, ılımlı davranıp vatandaşı paniğe düşürmememiz gerekir.
Son olarak şunu da belirteyim ki sabırlı olmaktan başka yapacak bir şey yoktur. Biz sabredip kurallara uyarak salgınla mücadele edip takdiri de Cenabı Allah’a bırakmalıyız.
“Bakalım Mevla neyler
Neylerse güzel eyler”

 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
DÜZENBAZ DESTANI HAİNLERE PABUÇ BIRAKMAZ BU MİLLET ANCAK BİZDEN OLAN DOST OLUR BİZE YAĞMURLU HAVADA SU VERME BANA HANGİ DERDİ SAYACAĞIM BİLMEM Kİ BİZ GAZETECİYİZ YETER KENDİMİZE GELELİM GAYRI (y) BOZKURT BOYUN EĞMEZ İTE ÇAKALA KIRK YILLIK DOSTLUK BİTER Mİ? İYİ GÜNDE DOST OLANI NEYLEYİM TAŞA ÇARPA, ÇARPA ESKİTTİ YILLAR KARA GÜNDE DOST OLANI GÖRMEDİM KOLAYSA BİR DEVLET KUR DA GÖRELİM NABZA GÖRE ŞERBET VERİR DÖNEKLER! BİR GÜN SONA VARIR YOL İNSANOĞLU ÖZÜNE DÖNME ZAMANI ÖKSÜZ YETİM KALMIŞ ATA YURTLARI İYİ GÜNDE DOST OLANI NEYLEYİM İSLAM’IN KILICI TÜRK OĞLUYUM BEN TOPRAĞINA KAN MI DÜŞTÜ TÜRKİYE’M? DÜNYA BAŞKALAŞTI DEĞİŞTİ ŞEKLİ AHMAKLARA NASİHAT -2- AHMAKLARA NASİHAT -1- DUYSALAR DA ANLAMAZLAR GERÇEĞİ BIRAKIN SİZİ BİZİ -2- SÖYLEYECEK SÖZ KALMADI NEYLEYİM HEM NALINA HEM MIHINA!... BIRAKIN SİZİ BİZİ - 1 MİLLET BİR BÜTÜNDÜR BİLİNMELİDİR GÜN BERABERLİK GÜNÜ CEDDİME SÖVENE BEN DE SÖVERİM YAN GELİP YATAN UTANSIN... KAR ÜŞÜR HÜR DOĞDUM HÜR ÖLÜRÜM TANIMAK GEREK HAVLAYAN İT ADAM ISIRMAZ OĞUL AVŞAR KIZI NİYE İNANAYIM YALAN DÜNYAYA YİNE ÇOK BULANDI YURDUN HAVASI CANSIN CANANSIN TÜRKİYE SEN KENDİNİ BARİ DÜŞÜN KARDEŞİM TÜRK DAMGASI VURULACAK BU ÇAĞA YORGUN BİZ NASIL BİR İNSAN OLDUK ARKADAŞ KARANLIĞA IŞIK TUT DESİNLER AYDIN İNSAN KOYUNU GÜDEN KURDU GÖRÜR GEÇMİŞİNİ UNUTMA UNUTMAK TÜKENMEKTİR! SEÇİMİN SUYU MU ÇIKTI? BU ÇAĞ MUTLAK OLACAKTIR TÜRK ÇAĞI ATATÜRK’E MEKTUP AÇAN GÜZ GÜLLERİ BİR GÜN SOLACAK ŞİMDİ BİRLİK BERABERLİK ZAMANI! NE VERİRSE GÜZEL VERİR YARATAN NİYE İNANAYIM YALAN DÜNYA YA KÖPEK BİLE OLAMAZ MAKRON DOMUZU FİTNEDEN FESATTAN UZAK DUR OĞLUM ATATÜRK DE BİZİM FATİH DE BİZİM VURA VURA KURTARILDI BU VATAN VATAN MİLLET DEVLET EBET MÜDDETTİR NE VERDİNİZ Kİ NE DURACAK? SİZ ANCAK OYUNCAK TRENLE OYNARSINIZ! DÜNYA BAŞKALAŞTI DEĞİŞTİ ŞEKLİ DÜNYANIN DÜZENİ KAÇTI BU SENE KAYSERİ ENDÜSTRİSİ ve KAYSERİ ŞEKER MÜNAFIK AĞABEYİME AĞIT HESABI VERMENİZ ZOR OLUR SİZİN! CANDAN ÖTE CAN BİLİRİZ DOSTLARI BABAMA ÖZLEM ZEHİRLİ YILANDAN BETERDİR HASET YAKMAK GEREK ORMANLARI YAKANI “BAKALIM MEVLA NEYLER NEYLERSE GÜZEL EYLER” BİN DERDİM VAR HANGİSİNİ SAYAYIM SAKIN HA GÜVENME MEŞİN KOLTUĞA... BİLMEM NE OLACAK DÜNYANIN HALİ... KENDİ GEÇMİŞİMİZİ BEĞENMEZ OLDUK YETER GAYRİ BİTSİN, BİTSİN BU HASRET YAZILI BASINDA YENİ DÖNEM... İYİYİ KÖTÜYÜ MİLLET SEÇECEK BELADAN KURTULMAZ BAŞIN ERCİYES HER DAĞIN ÜSTÜNDEN YOL AŞAR OĞLUM... KENDİMİZİ AVUTUYORUZ! BİZİ BELALARDAN KURTAR... MADALYA VERMELİ SAĞLIKÇILARA DÜNYA TESLİM OLDU SANAL ALEME ÖZLENEN TABLO... Kayseri Koronada da rekor kırdı... DÜNYANIN KURALI DEĞİŞMEZ... DEDELERİMİZE ARZ-I HAL... SEN BANA HAKKINI HELAL ET ANAM SEN BANA HAKKINI HELAL ET ANAM HER ŞEYİN BİR RUHU VAR, ŞEHİRLERİNDE!... “ELE DEĞEN SAMAN ÇUVALINA DEĞER” KAYSERİ HAZIRA DA SAHİP ÇIKAMADI Kayseri, devletten hakkını alamıyor! SEVMEDİM SEVEMEM KARA EYLÜLÜ TEHLİKE KAPIDA KAÇ TEHLİKEDEN Bilmem ne olacak halimiz bizim
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır