menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

NERDEN NEREYE

Reyhan İMREN
Reyhan İMREN
10 Haziran 2019, Pazartesi
Ne oldu bize böyle? 
 
Toplumca yaşadığımız bu asimilasyonun sebebi nedir? Sadece özenti mi? Yoksa içten içe bizi yakıp kavuran kendimizi başkalarına kanıtlama isteği mi? 
Herkes teknolojik açıdan şimdiki yaşamları istese de eskilerin insanlığına hayran..
 
Günümüzde; kapıların kilitlenmediği kız-erkek ayrımı olmaksızın çocukların bir arada uyuduğu dip dibe evlerde yaşayan komşuların dert ortağı olduğu o yıllardaki samimiyet , insanların ruhlarına, gönüllerine su serpecek bir ihtiyaç..
 
Ancak o güzel zamanlar tıpkı o özel insanlar gibi zaman kavramına yenik düşerek hatıralarda kaldı. Şu an sadece maddiyat ön planda.. Samimiyetin yerini süslü sözcükler yardımın yerini bencillik iyiliğin yerini karşılık aldı. İpi topu bilyeyi fırıldağı hiç bilmeyen bir nesil yetişiyor. Çocuklardan tabletler telefonlar bilgisayarlar kötü insanlar aldı çocukluklarını.. Bizler sabahtan akşama kadar sokakta oynardık.Annemiz evde yokken karşı komşunun zilini hiç düşünmeden çalardık. Ne yazık ki çocuklar bunun ne demek olduğunu hiç bilmeyecekler. Bunun sebebi de yine biz büyükleriz..
 
Bayram geldi geçti kaç kişinin bayramını kutladı çocuklar? Sizi bilmem ama benim özenle hazırladığım şekerler halen duruyor. Peki zil sesinden misafirlerke ilgilenemediğimiz zamanları hatırlıyor musunuz? Arada çok fark var öyle değil mi.. O güven bitti.. Artık kimse kimseye ne çocuğunu ne kendisini güveniyor.. 
 
Çünkü en korkunç hikayeleri yine insanların en yakınları yazıyor.
 
Lütfen çevremizle ilgilenelim bu bağlamda.. O benim çocuğum değil banane dersek bu lanet bir gün mutlaka bizi de bulur. «Komşumun çocuğu benimde çocuğumdur» bu cümleyi kendimize klavuz edinmekten başka çaremiz yok. Nereden nereye geldiğimiz ortada. Eskilerin ışığıyla kendi karanlığımızı bi nebzede olsa aydınlatabilirsek ne mutlu bize, bizlere.. 
 
Kötülerden ve kötülüklerden uzak bir yaşam diliyorum herkes için..

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır