menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

MEVSİMLERDEN SONBAHAR

Reyhan İMREN
Reyhan İMREN
21 Ekim 2017, Cumartesi
İnsan hayatına benziyor mevsimler..Sizce de öyle değil mi ? İlkbahar doğuş, yaz gençlik, sonbahar yaşlılık ve kış ölüm evresi sanki..İlkbahar da tazelenip yağmur sonrası toprak kokusuyla yenilenip yaz aylarında tabir-i caizse coşuyoruz. 
 
Sonbaharda yaprakların sararıp dökülmesiyle içimizde de doğal bir hüzün başlıyor ve kış mevsiminde ise yağan beyazlarla huzur bulup bir daha ki ilk baharda doğmak üzere içimizdeki gelişi güzel duygulara veda ediyoruz sanki..
 
Peki ya insanların düşünceleri ? Zaman bir fırıldak edasıyla durmadan dönerken bizler aynı mı kalıyoruz? Hayır tabi ki..Zaman ilerliyor, mevsimler geçiyor, şartlar değişiyor derken bizler fikren her an olgunlaşıyoruz, bunun adına da tecrübe deniliyor..Tatlı acı tecrübelerle süslediğimiz yaşamlarımızı hep bir adım daha ileri götürmekse hayat misyonumuzdan başka bir şey değil..Ne buyurmuş gönüllere rahmet iki cihan serveri Peygamberimiz (s.a.v) : İki günü aynı geçen kişi zarardadır..Düşününce bu o kadar doğru bir cümle ki..Sayılı soluk alıp verdiğimiz bu dünyada iki günümüzün birbiriyle aynı geçmesi ne büyük gaflet..
 
Henüz zamanı varken dün kötüyse bugün iyi olmalı insan..Dün günahkarsa bugün tövbe etmeli..Beşer şaşar..Kalp kırdıysak geç olmadan gönül almamızdan daha doğal ve mantıklı ne olabilir ? Vakit varken tüm dünya telaşlarını unutup gülmeli güldürmeli, eğer maddiyatla taş taş üstüne koyamıyor; bunu yapamıyorsa bir çift güzel bakışla, içten bir gülümsemeyle, yürekten gelen sevgiyle kalp kalp üstüne koymalı dünyaya kendinden samimiyet dolu bir eser bırakmalı yarın emr-i hak vaki olunca ardından hayırla ananı dua edeni güzel huylarını konuşanları edebinden saygısından bahsedenleri,bayramlarda seyranlarda yattığı yeri bir ziyaret edeni olmalı insan dediğimizin..Gelin bu sonbahar aklımızı başımıza,vicdanlarımızı rahatlarına kavuştursun..
 
Gelecek sonbaharı görür müyüz ? Meçhul..O halde herkes bu sonbaharda kalbindeki bütün kötü yaprakları döksün..Pişman olup el açtığımızda Allah tövbelerimizi kabul ediyorsa, O’nun yeryüzüne yansıması olan insanlar da özür dilediğimizde bizleri anlayacaklardır..Geç olmadan sevdiklerinize sarılın..Gelin bu sonbahar hüznün,korkuların,pişmanlıkların değil hepimiz için mutluluğun fotoğrafı olsun..
 
U T A N S I N
 
Tohum saç, bitmezse toprak utansın.!
 
Hedefe varmayan mızrak utansın.!
 
Hey gidi küheylan, koşmana bak sen.!
 
Çatlarsan, doğuran kısrak utansın.!
 
Eski çınar şimdi noel ağacı;
 
Dallarda iğreti yaprak utansın.!
 
Üstada kalırsa bu öksüz yapı,
 
Onu sürdürmeyen çırak utansın.!
 
Ölümden ilerde varış dediğin,
 
Geride ne varsa bırak utansın.!
 
Necip Fazıl KISAKÜREK

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır