menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

KAYSERİLİ OLMAK

Reyhan İMREN
Reyhan İMREN
02 Şubat 2017, Perşembe
Kayserili olmak, bana göre ; var oluştan gelen bir yaratılış güzelliği, davranışlardaki ince düşünce yanı sıra herkes tarafından kolayca fark edilebilen bir asalet, nüfus cüzdanında yediden yetmiş yediye KAYSERİ yazan insanların gönül zenginliklerini üstün çabalarıyla birleştirerek kaliteli yaşam düsturunu benimsemesi ve Kayseri'nin temiz havasından mı, berrak lezzetli suyundan mı yoksa şehri şevkatli bir baba gibi kucaklayan Erciyes'inden midir bilinmez pratik zekalı olmak demektir. 
 
Kayserili olmak; sanıldığı gibi her şeyden önce paranın geldiğini düşünmek değildir. Kayserili bir ailenin paradan ve şehrin geçim kaynağı ticaretten önce evlâdına verdiği ilk ders imândır. Bilinir ki; Allah'ı tanıyan bilen biri kendini, haddini,büyüklerini,küçüklerini,nasıl davranması gerektiğini,ibadetin hoşluğunu, kötülüğün boşluğunu,herşeyin usulünü -adâbını bilir.Bu yüzden çocuklara ilk önce Allah sevgisi aşılanır, hayat dersi bundan sonra gelir ve onunda temelinde yine ahlâk kaideleri vardır.Bir Kayserili herhangi bir ticari ürünü üçe alıp beşe satarak asla zarar etmemesi gerektiğini iyi bilir ama pazarlık payıda olduğundan toplamda bir üründen o bir lirayı kâr alır yoksa üç liralık bir malı asla on liraya satmaz ama çok satar çünkü ikna kabiliyeti gelişmiştir. 
      
Kayserili olmak, atılan her adımda mantıklı davranmaktır. Kendine has bir matemetiği vardır her Kayserilinin.Şunu yaparsam ne olur, bunu yaparsam ne çıkar diye düşünürek hareket eder ve bu çoğunlukla cimrilikle Kayseri deyişiyle kısnıklıkla karıştırılmaktadır. Bir Kayseri para harcamaktan çekinmez paraya kıyamamak gibi bir sorunu olmaz ancak yanlış değerlendirmekten korkar çünkü elindeki para mutlaka alın teridir. 
       
Kayseri olmak, başlı başına bir vasıftır. Gururla söylenebilecek bir kimliktir.Bundandır ki Kayseri dünya çapında ve geçmişten geleceğe sayısız ilim bilim sanat ekonomi siyaset adamları yetiştirmiştir. Günümüzde ise Eski Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül en seçkin örnektir.Mimari alanda Koca Sinanımız kaç yüzyıl geçmesine rağmen eserleriyle halen yaşamaktadır.Gönül sultanımız Seyyid Burhanettin Tirmizi manevi varlığıyla dünyaya ışık tutanlar arasında olmuştur daima..Askeri dehasıyla Hulusi Akar Paşa dünyanın göz bebeği konumundadır. Adını sayamadığımız eski-yeni daha niceleri bu kutlu toprakların çocuklarıdır. Dil özelliğimiz ise bence bizlere bir lütuftur.Kendimize ait şivemiz kelime sayısı açısından son derece zengindir.Yemeklerimizi uzak diyarlardan yemek için gelenler var ve çeşit çokluğu tartışılabilir bir şey değildir.Sosyal yaşamımızdan şikayet edenler olsada duru aile tarzı olarak benimsediğimiz düzenimiz toplumsal açıdan gayet güzeldir.Düğün,cenaze,askerlik,sünnet,yeni ev alma vs bütün manevi değerlerimize özen gösteririz.Bu makaleyi okuyan kimselerin aklına şu soru gelebilir ? Yahu sizin hiç mi kötü huyunuz yok ? Cevaben : evet var, mesela şatafatı fazlasıyla severiz şatilliyiz övünmeyi çok severiz cenazeye simli terliklerle giden teyzeler tanıyorum..Ancak üstün meziyetlerin varlığında bu ve bunun gibi kusurlar çok küçüktür.. 
 
Kayseriden hakkıyla bahsetmek Kayserili kimdir anlatmak için ne zaman ne sayfa yeterli olacağından sözlerime bu şehrin her özelliğini avuç içi gibi bilen Sayın Recep Çalkaner'in şiiriyle son veriyorum..'NE MUTLU KAYSERİLİYİM DİYENE' 
 
KAYSERİLİ OLMAK
 
 Zorlukları aşmak için, 
 Kayserili olmak yeter. 
 Başarıya koşmak için 
 Kayserili olmak yeter.
 Kıvrak zekâ, fikir için 
 Soylu sevda, zikir için 
 Yaratana şükür için 
 Kayserili olmak yeter.
 En güzel bir üretici 
 Hesaplı bir tüketici 
 Olmak için yönetici 
 Kayserili olmak yeter.
 Çalışkanlık ana hatta 
 Ustadır her zanaatta 
 Kazanç bulur kanaatte 
 Kayserili olmak yeter.
 Vardır sohbetinde hoşluk 
 İş ehlidir yapmaz boşluk 
 Olmasa da okumuşluk 
 Kayserili olmak yeter.
Recep Çalkaner 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır