menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

ESKİDEN GÜZELDİ 1

Reyhan İMREN
Reyhan İMREN
27 Mayıs 2017, Cumartesi
Biz ne ara toplumca bu hale geldik...
 
Oysa kanaat etmek Kayseri'de güzel bir huydu.Kimsenin elindekine bakmaksızın, kendi yağlarıyla kavrulan insanlardık.Bir komşunun evine gittiğimizde 'aaa evinde şu yok bu devirde de olmazsa olmaz ki ' diye değil,'komşumuz ne halde acaba, durumu nedir, yiyeceği içeceği var mı ?' diye etrafa bakardık.
 
Gücümüz yetiyorsa kimselere bildirmeden evet bunu tekrar ediyorum KİMSELERE BİLDİRMEDEN yardımcı olmaya çalışırdık gücümüz yetmiyorsa da isim vermeden eşten dosttan onlar için yardım isterdik.Evine yeni eşya alan taşınabilirse komşuya onu da götürüyor taşınamazsa sırf görsünler diye davet ediyor ya da komşular dayanamayıp gidiyorlar.Şimdilerde açık aramak moda..
 
Eskiden gençlerin hiç mi hatası olmazdı ? İnsanlar önceden kusursuz muydu ? Kızlar görücü usulü evlenselerde kimseleri sevmezler miydi ? Delikanlılar hiç mi kavga etmezlerdi? Hepsi de vardı.Ama bilmemesi gereken insanlar bilmezdi..Araya durumu öğrenen iki büyük girer -tabii o zamanlar saygı hat saffada kimse kimseye sanane diyemezdi- olayı bertaraf eder suçlu olana suçunu haklı olana da hakkını bildirirdi sadece.Suçlu olan bir daha aynı hatayı tekrarlamaz özür üstüne özür diler haklı olan da böbürlenmezdi tevazu baştacıydı.
 
Şimdilerde büyüklerde hiç bugünleri yaşamamışlar gibi dedikodu yapıp eksiklikleri ortaya koyuyorlar..Nerde o kendi mahallesindeki kıza abi olup başka mahalleden gelen oğlanları kovalayan gençler..Nerede hiç bir bağı olmasa da mahalle halkını emmisi dayısı amesi teyzesi bilen insanlar..
 
Mahalledeki çeşmeden Hayriye amesi su getirmesini isteyince getirmeyip akşama babasından saygısızlık yaptığı için şamar yiyen saf temiz çocuklar nerede? Ben söyleyeyim Tabletlerde,telefonlarda. Merkezde az herkes ya hazır alıyor ya da parasıyla başkalarına kestiriyor ama Allahtan ilçelerde hala toplanarak aş makarna mantı yufka yapan hanımlar var.Bir bu kaldı geriye..Yozlaştık velhasıl. Allah bugünlerimizi aratmasın demekten insan kendini alamıyor...
 
Okuyan herkes de lütfen amin desin..Bütün kalbimle toplumca çok daha güzel günlerin bizleri beklemesini diliyorum.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır