menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

PALANCIOĞLU’NUN KADINLARIMIZA VERDİĞİ ÖNEM

Prof. Dr. Beyhan ASMA
Prof. Dr. Beyhan ASMA
29 Mart 2019, Cuma
Kadınların yüzyıllardır dünyada verdiği var olma mücadelesi 18.yüzyılın başlarında önemli kazanımlar elde etmeleriyle sonuçlandıysa da, yasal düzenlemelerin uygulamaya geçirilmesinde sorunlar yaşanmıştır dünya tarihi boyunca. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bu talihsizliğin en fazla görüldüğü alan kadının siyasal, toplumsal karar alma mekanizmalarındaki konumudur. Bu anlamda dünya kadınının toplumsal perspektifinde; kadının toplumsal yaşamdaki konumu, siyasal ve iş alandaki yerini açıklayabilmek bakımından da önemlidir. Demokrasinin temeli kabul edilen yerel yönetimler, yöre halkına dolayısıyla, kadına ve kadınların sorunlarına en yakın hizmet birimidir. Siyasal, toplumsal ve iş hayata katılımın en kolay ve ilk adımı olan yerel yönetimlerde halkın karar alıcı pozisyona gelmesi yerel siyasetin temelini oluşturmaktadır. İşte, bunların en üst başarı örneğini değerli başkanımız Dr. Mustafa Palancıoğlu kadınlara verdiği önemi ve onlara derin anlayışı, yakın ilgisi ile göstermiştir. Nedir bu örnekler ?, kadınlarımız konusunda yaptıkları ? Elbetteki… çokkk…, sadece bir tanesini küçük yazı köşemde verebiliyorum. İşte sayısız örneklerden bir tanesi. Lütfen dikkatle okuyalım ve…kadınlarımıza verdiği değeri bir kez daha anlayalım lütfen! Kendilerine sayın başkanımıza bir kez daha teşekkürü büyük borç bilelim.
 
Talas Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, besin alerjisi olan bebeğinin tedavi araştırmaları sonucu koruyucusuz ve katkısız gıda maddeleri hazırlayan, daha sonra bunları işletme kurarak diğer annelerin de istifadesine sunan iki çocuk annesi gıda mühendisi Hatice Kulakoğlu'nu ziyaret etti. Mevlana Mahallesinde Elçibey Caddesi üzerindeki işletmeyi inceleyen Başkan Palancıoğlu, 8 yıl önce küçük çocuğu Kerem'in besin alerjisine karşı geliştirdiği sağlıklı ürünleri 15 kadının çalıştığı işletmede satışa çıkaran Hatice Kulakoğlu ile sohbet etti. Başkan Palancıoğlu, bir arkadaşının internette gördüğü işletmenin güvenilir olup olmadığıyla ilgili bilgi istemesi sonucu işletmeye geldiğini belirterek, "Talas'ta Vitma (vitaminli mamuller) adında bir işletme açılmış. Hatice Hanım çok değişik bir girişimcilik fikrinde bulunmuş. Bütün kadın girişimcilere örnek olacak bir yaklaşım. Yenidoğanlardan başlamak üzere katkısız doğal ürünler üretiliyor. ve ülkemizle birlikte dünyaya internet üzerinden satılıyor. Kayseri gibi ticarette ismi öne çıkan bir şehrin e-ticareti fazla değil. Ama Talas'ta bu işletmede internet üzerinden dünyanın dört bir yanından siparişler karşılanıyor." dedi. Başkan Palancıoğlu, "Böyle kadın bir girişimcinin 10 kişinin üzerinde bir istihdam oluşturması takdire şayan bir durum. Doğal ürün arayan vatandaşlarımıza tavsiye ediyorum." ifadelerini kullandı. Gıda mühendisi Hatice Kulakoğlu ise 2010 yılında mesleğinin 22. yılındayken bebek bisküvileri üzerine çalışmalar gerçekleştirdiğini belirterek, bugün 256 çeşit sağlıklı ürün imal eden bir işletme haline geldiklerini söyledi. Kulakoğlu, "Hazırladığımız ürünlerin küçük oğlumuzda besin alerjisini giderdiğini görünce işletme fikri ortaya çıktı. Katkısız ham maddeleri temin ederek, içerisine tuz ve şeker dahi koymadan, tamamen geleneksel evde yapılmış gibi üreterek tüketicilerimize yolluyoruz. Anneler ürünleri üzerinde yazıldığı gibi hazırlayarak kullanabiliyorlar. 7'den 70'e herkesin gönül rahatlığıyla tüketebileceği ürünler." diye konuştu. 10'u personel 5'i stajyer olmak üzere toplam 15 kadına istihdam sağladıklarını anlatan Kulakoğlu, "Özellikle eğitim almış kadınlara kendi işlerini kurmalarını tavsiye ederim. Bugün Avrupa’dan Malezya'ya dünyanın dört bir yanına sipariş gönderiyoruz. Günlük 250-300 arası internetten siparişler alıyoruz" şeklinde konuştu.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
PALANCIOĞLU’NUN MUAZZAM PROJELERİ-III PALANCIOĞLU’NUN MUAZZAM PROJELERİ-II PALANCIOĞLU’NUN MUAZZAM PROJELERİ-I PALANCIOĞLU PARLAK ÖZGEÇMİŞİ İLE GÖZ KAMAŞTIRIYOR PALANCIOĞLU’NUN MUAZZAM PROJELERİ-I BAŞKAN DR. MEMDUH BÜYÜKKILIÇ VE "SIFIR ATIK" PROJESİ BAŞKAN DR. MEMDUH BÜYÜKKILIÇ’IN BAŞARILI BİR PROJESİ: AYRIŞTIRILMIŞ ÇÖPLER BAŞKAN DR. MEMDUH BÜYÜKKILIÇ VE ŞEHİR TEMİZLİĞİ BAŞKAN DR. MEMDUH BÜYÜKKILIÇ VE ŞEHİR TEMİZLİĞİ BAŞKAN DR. MEMDUH BÜYÜKKILIÇ VE "SIFIR ATIK" PROJESİ BAŞKAN DR. MEMDUH BÜYÜKKILIÇ’IN BAŞARILI BİR PROJESİ: AYRIŞTIRILMIŞ ÇÖPLER MELİKGAZİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYI DR. MUSTAFA PALANCIOĞLU VE HAYVAN SEVGİSİ MELİKGAZİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYI DR. MUSTAFA PALANCIOĞLU VE HAYVAN SEVGİSİ MELİKGAZİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYI DR. MUSTAFA PALANCIOĞLU ‘NUN ENGELLİ VATANDAŞLARA ULVİ HİZMETLERİ MELİKGAZİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYI DR. MUSTAFA PALANCIOĞLU VE YAŞLILARA SEVGİ MELİKGAZİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYI DR. MUSTAFA PALANCIOĞLU’NUN GENÇLERİMİZE VERDİĞİ ÖNEM MELİKGAZİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYI DR. MUSTAFA PALANCIOĞLU’NUN KADINLARIMIZA VERDİĞİ ÖNEM DÜNYAYA ÖRNEK KENTSEL DÖNÜŞÜMDEKİ BAŞARININ ADRESİ BAŞKAN DR. MUSTAFA PALANCIOĞLU TALAS BELEDİYE BAŞKANI DR. MUSTAFA PALANCIOĞLU’NUN ÇEVRE ÇALIŞMALARINDA BÜYÜK BAŞARISI MELİKGAZİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYI DR. MUSTAFA PALANCIOĞLU BİLİMİN VE ŞEHİRCİLİĞİN SEÇİLMİŞ BAŞKANI DR. MUSTAFA PALANCIOĞLU ÂŞIK VEYSEL’İN EĞİTİME DAİR GÖRÜŞLERİ ÂŞIK VEYSEL’iN HAYAT FELSEFESİ ÂŞIK VEYSEL’iN HAYAT FELSEFESİ ANADİLİMİZİ ÇOCUKLARIMIZA İYİ ÖĞRETELİM ŞEHRİN HAFIZASI ŞİMDİYE KADAR AYNI ANDA İKİ ÖDÜL ALAN TEK BAŞKAN: DR.MEMDUH BÜYÜK KILIÇ BAŞKAN DR. MEMDUH BÜYÜKKILIÇ’A ÖDÜL ÜSTÜNE ÖDÜL ÂŞIK VEYSEL’İN DÜNYA GÖRÜŞÜ ÂŞIK VEYSEL’İN DEYİŞ VE SANATI ÜLKEMİZİN GENÇLERİNE! ÇOCUKLARIMIZA OYUN OYNAMAYI TEŞVİK EDELİM ÂŞIK VEYSEL’İ ANMAK ÂŞIK VEYSEL’İ ANMAK AKLIMIZ VE İRADEMİZ BAŞKAN’A MEKTUP-II BAŞKAN’A MEKTUP-I BÜYÜKŞEHİRE SÜPER BAŞKAN ADAYI: DR. MEMDUH BÜYÜKKILIÇ HİZMET ÜRETECEK ÇALIŞKAN BAŞKAN: DR: MEMDUH BÜYÜKKILIÇ MELİKGAZİ BELEDİYESİ BAŞKANI DR. MEMDUH BÜYÜKKILIÇ’A ÖDÜL KÜLTÜR SANATA ÖNEM VEREN BAŞKAN: MEMDUH BÜYÜKKILIÇ GENÇLERİ DESDEKLEMESİYLE ÖRNEK OLAN BAŞKAN: MEMDUH BÜYÜKKILIÇ 2. KAYSERİ KİTAP FUARI’NIN ARDINDAN HOŞ YANKILAR-I
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır