menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

OSB’DE SEÇİM RÜZGARI

Osman Çiftci
Osman Çiftci
25 Mayıs 2022, Çarşamba
Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde seçim iradesi şekilleniyor…
? ? ?
Kumsmall AVM’de yaptığımız Ramazan programına konuk ettiğimiz OSB Başkanı Yunus İmamoğlu 18 Mayıs’taki mali genel kurulda seçim olabileceğini söylemişti.
Yeterli çoğunluğun güçlükle sağlanabildiği 18 Mayıs’ta yapılan OSB Mali Genel Kurulu’nda seçim konusu gündeme bile gelmedi.
Genel kurulda seçim kararı alınsa da, görevdeki yöneticiler o genel kurulda istifa etse ve böylece seçim kararı alıp o genel kurulda seçim yapsa da yapılacak olan seçimlerin ömrü, son yapılan seçimin 4 yıllık ömrü kadarmış. 
Daha iyi anlaşılsın diye başka bir şekilde ifade edeyim; mali genel kurulda seçim yapılsaydı seçilecek yeni yönetim 8-10 ay görev yapacak ve yeniden seçim olacaktı.
Bu da sorumluluğu üzerine alacak bir yönetimin şekillenmesine mani bir durumdu.
? ? ?
Bana gelen yansımalara göre, şimdi yani genel kurul gelip geçtikten sonra görevde bulunan tüm yöneticiler istifa ederse ve böylece OSB yönetimsiz kalırsa, atanacak olan kayyum nezaretinde yapılacak olan seçimin süresi 4 yıl oluyormuş.
Bu nedenle şimdi bu konu üzerinde istişare ediliyor diye biliyorum.
Başkan Yunus İmamoğlu ve OSB yönetimi komple istifa ederse bilin ki ardında bu sebep var.
Kayyumun yapacağı seçimde Yunus İmamoğlu ve mevcut yönetimin yeniden aday olacağı aşikar gibi.
Karşısına aday çıkar mı, çıkabilir mi orasını bilemem.
? ? ?
OSB’nin görevden uzaklaştırılan Başkanı Tahir Nursaçan bu sürece tepkili, görevden uzaklaştırılmasına neden olan mahkeme kararı sonuçlanmadan seçime gidilmesine rızası yok.
Buna karşın Nursaçan genel kurul sonrasında Kayseri OSB Eğitim Araştırma Geliştirme Kalkınma ve Dayanışma Vakfı’ndan istifa etti.
OSB’nin geçici süreyle görevden uzaklaştırılan Genel Sekreteri Adil Özhan ve Genel Müdürü Ali Yaprak da Vakıf ve Vakıf bünyesindeki tüm görevlerinden genel kuruldan hemen önce istifa etmişti.
Bildiğim kadarıyla Nursaçan uzaklaştırıldığı OSB Başkanlığı görevinden istifa etmek istemiyor, ekip arkadaşlarının istifasına da rıza göstermiyor.
Nursaçan’ın yerinde olsam bu saatten sonra Kayseri ekonomisinin lokomotifi olan OSB’nin önünü açmak üzere hali hazırdaki durumu da sanayicinin, kamuoyunun yani maşeri vicdanın takdirine bırakır istifa ederdim.
Sonrasında da gider işime gücüme bakardım…
Ama Nursaçan bu konuda farklı düşünüyor ve farklı hareket ediyor.
? ? ?
Bu satırları kaleme almıştım ki, Tahir Nursaçan ile birlikte geçici süreyle görevden uzaklaştırılan OSB Başkanvekili Süleyman Sarptaş tüm görevlerinden istifa ettiğini açıkladı.
Sarptaş’ın açıklaması şöyle:
“2015 yılından bugüne kadar tüm gayretim ve titizliğim ile Kayseri organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu üyeliği ve başkanvekilliği görevini yürütmekteyim. Bu süreçte şahsıma gerekli desteği gösteren öncelikle Başkanım Tahir Nursaçan, değerli yönetim kurulu üyeleri, Kayseri OSB sanayicilerine ve tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkürü borç bilirim. Şahsım, göreve geldiğim 2015 yılından itibaren hem şehrimiz hem organize sanayicisi hem de tüm çalışma arkadaşlarımız için her türlü desteği sağlayıp, şehrimizin gelişmesi ve sanayimizin büyümesi, yatırımların artması için tüm yönetim kurulu arkadaşlarımızla çeşitli fedakarlıklarda bulunduk. Şehrimiz ve sanayicimiz için her türlü fedakarlıkla görevimi icra etmemin mutluluğu ve huzuru içerisindeyim. Ancak gelinen bu safhada yönetim kurulu ve başkanvekilliği görevlerimden 23.05.2022 tarihi itibariyle istifa etmiş bulunmaktayım.”
Bugün yarın da Başkan Yunus İmamoğlu ve yönetimi istifa eder gibi görünüyor.
? ? ?
Kayseri OSB ve bu insanlar bu yaşananları hallettiler mi derseniz ben asla haketmediler derim.
Ama OSB’nin bu muvazaalı durumdan kurtulması, önünün açılması adına istifa ederek feragat göstermiş olunacağını düşünüyorum.
Görelim bakalım neler olacak…
 
 
VALİ’NİN TURNUSOL’U
Kayseri’nin yeni Valisi “halkın valisi” olma yolunda hızla ilerliyor, dur durak bilmiyor, müthiş bir tempo ile göz dolduruyor.
Maşallah diyelim, tahtalara vuralım, nazar değmesin.
? ? ?
Peki “devletin valisi” duruşunu nerede göreceğiz?
Bana göre bu konuda Vali Çiçek’in Turnusol’u geçici görevlendirilen öğretmenler konusu.
Ataması ilçelerde bulunan ama torpille il merkezine geçici görevle gelen ve merkezde yapacak iş olmadığı için de yattığı yerden devletten maaş alan öğretmenlerin geçici görevlerini iptal etmişti önceki dönem Kayseri Valisi Şehmus Günaydın’ın.
Adamlar uydurduktan Ar-Ge diye kadro açıp yan gelip yatan öğretmenler gürûhu oluşturmuştu il merkezinde.
Devletin işleyişini zaafa uğratan, eğitim sistemini baltalayan, kamu kaynağına çöreklenen bu kişilere devletin valisi ne yapması gerekiyorsa Şehmus Günaydın onu yapmıştı.
Bu kararı sayesinde ilçeler öğretmensiz kalmadığı gibi yattığı yerden maaş alanlara aktarılan milyonlarca liralık kamu kaynağı da yerli yerinde harcanır olmuştu.
? ? ?
Vali Gökmen Çiçek iyi adam, has adam ama bakalım bu ve bunun gibi konularda yaklaşımı ne olacak…
Burada Turnusol şu ; devletin, milletin çıkarı mı, arkası, dayısı, torpili olanın, siyasi güç kullananın çıkarı mı? 
Cevabı bence belli ama bu ihtimali de buraya not düşelim…

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Müderris torunu Başkan Yeni başsavcının FETÖ ile imtihanı 3 TEKERLEKLİ TEHDİT OSB seçimi tek liste olmayacak mı? VE OSB’DE SEÇİM OSB’DE SEÇİM RÜZGARI BİR ATOM KARINCA DAHA… CEVVAL VALİ ALLAH SAYILARINI ÇOĞALTSIN UMUDUMUZ İHRACAT CHP’DEKİ DEĞİŞİM VE MUSTAFA YALÇIN DOĞUDAN GELEN MAVİ GÖZLÜ… KAYSERİ’DE TARIM VE HAYVANCILIK ALARMI BÜYÜKKILIÇ’IN ÖDEDİĞİ FAİZ VE YENİ KREDİ BORCU… BAYRAMHACI VE CİDDİYET… Kitap Fuarı’nda KESOB kulisi… TURKOVAC KUMSMALL AVM’NİN İŞİ Mİ? Çolakbayrakdar’ın Bayramhacı ile imtihanı Efsane Karateci Şehit Yüzbaşı’ya vefa/sızlık TURKOVAC İÇİN 3 BİN GÖNÜLLÜ BULUNAMIYOR MU ?! 41 KERE MAŞALLAH DİYELİM Mİ? KUMSMALL’UN YOLU VE MESKENİ 1994, KAYSERİ’DE CHP VE ÖZHASEKİ’NİN ANLATTIKLARI BÜYÜKKILIÇ’IN BÜYÜK MARİFETİ OSB YÖNETİMİ NEDEN GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI? İŞTE O KARARDAKİ SORUŞTURMALAR... DEVLETİN BAKANLIĞI ŞEHRİN SANAYİCİSİNE İFTİRA EDER Mİ? KAYSERİ’DE COVİD PATLADI DENETİMLER NEDEN YOK? MEMDUH ABİ KAYSERİ ESNAFI ÇOK ZOR DURUMDA... DUYDUNUZ MU? SARI PATATEES... MÜFETTİŞLERİN HATASI MÜFTERİLERE YOL OLDU 2023 JÜBİLESİ... HAKETTİĞİMİZ BU MUYMUŞ... REİS’E MEKTUP “HER NEFİS BİRGÜN COVİD-19’U TADACAK” DEVLET BU ULAŞIMI FİNANSE ETSİN... DEVLET BU ULAŞIMI FİNANSE ETSİN... OSB’DE KARABORSA MI? KAYSERİ PROTOKOLÜNÜN NEZAKETLİ HASSASİYETİ... EĞİTİM SİSTEMİNİN AYLAK MEZUNLARI... BÜYÜKKILIÇ’IN BÜYÜK HAMLELERİ... BU MAHALLEYE GİRİŞ ÇIKIŞLARI KAPATIN VEKİLİN 2 YILI DÜĞÜN YASAĞINI BİZİM AHALİ BAKIN NASIL DELİYOR... BÖYLE GİDERSE... Kayseri basını için tarihi gün...
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır