menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

SINAV DEVAM EDİYOR

Nuray AKBAŞ
Nuray AKBAŞ
30 Mart 2017, Perşembe

Sınav maratonu şüphesiz çocuklarımız için o küçücük dünyalarında çok büyük bir yer kaplıyor. Üstüne bir de ebeveynler iyi bir yerlere gelmenin tek koşulu, hayatta önemli olmanın yegane yolu bu sınavlarmışçasına üzerine gidiyor gençlerin.

Evet ders çalışan, derslerinde başarılı olan, sınavlardan iyi notlar yüksek puanlar alan bir evlat sahibi olmak istenen bir durum. Her anne baba çocuğunu bu kriterde yetiştirmek ister. Ama çocuk ne ister? İstemenin dışında bunların hepsini başarabilir mi? İstemediği konuda başarılı olabilir mi? Ya sanatçı olmak istiyorsa? Ne bileyim mesela kuaför, futbolcu, müzisyen, ressam, esnaf olmak istiyorsa?İş adamı olmak için üniversite bitirmek şart mıdır mesela? Bir bakalım dünyanın en çok para kazanan iş adamlarına...

Sonra bir düşünelim; milletvekili olmak için YGS' ye KPSS'ye girmek mi gerekiyor? Bir de şunu düşünelim hazır düşünmeye başlamışken; üniversite bitirince iş sahibi olunuyor mu? Türkiye'de üniversite mezunu kaç tane işsiz var? En son sözleşmeli öğretmenlik alımında 120 bin civarında başvuru yapıldı. Alınacak sayı ise 20 bin. Millet olarak yarışmayı, rekabeti seviyoruz. Komşunun çocuğu bilmem ne üniversitesini kazanmış diye bizim çocuk da kazansın istiyoruz. Bizim çocuğun yerini tutar mı komşunun çocuğu peki? Allah korusun bu üzerindeki baskı ile bizim çocuğa bir şey olsa, onun yerini tutar mı komşunun çocuğu?

Evlatlarımızı sınav uğruna, rekabet uğruna uçurumlarda bırakmayalım. Ne olursa olsun anne babanın üzerine düşen her zaman evladının yanında olmaktır.

Bir de, sınav yalnız bu dünya için değil!..

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır