menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

İSRAF VE İNŞİRAH

Nuray AKBAŞ
Nuray AKBAŞ
06 Kasım 2019, Çarşamba
Para ve yemek konusu sanırım israf denilince akla gelen ilk meseleler. Ben israfın para tasarrufu, gerektiği kadar harcama ya da ihtiyacından fazlasını almaktan daha farklı bir boyutuna değinmek istiyorum. 
 
Bir insanda güzel konuşma yeteneği var. Bu kişi bu yeteneğini gereksiz konuşma, dedikodu veya gıybet kazanında harcıyorsa bence bu israftır. Bir başkası olağanüstü zeki. Bu kişi de bu zekasını sabahtan akşama oyun konsolu başında strateji geliştirerek geçiriyorsa bu da israftır. Hiçbir sağlık problemi olmadan yaşayan bir insanın bu zindeliğini değerlendirecek herhangi bir şey yapmadan geçirdiği her saniye bence israftır. 
 
İnsan kendisini iyi tanımalı. Neler yapabileceğini, hangi konuda başarılı olacağını iyi bilmeli. Buna göre hem kendi hayatını dizayn etmeli hem de çevresine, insanlığa faydalı olabilmeli.
 
Bu konuda eğitimcilerimize ve eğitim sistemine çok iş düşüyor elbette. 
 
Çoğumuz duymuşuzdur öngörüsü yüksek, öğrencisini iyi tanıyan bir öğretmenin, öğrencisine "sen doktor olacaksın, müzisyen olacaksın, yazar olacaksın..." demesiyle ilgili hikayeler. Hayatlara dokunan öğretmenler belki de bir gencin yolunu bulmasında ön ayak olmuş olabiliyor bazen.
 
Bir insan kendisini tanıdığı ölçüde yaşar. Yaşadığı ölçüde faydalı olur hem kendisine hem topluma. 
 
Kâinatta her şey bir deveran içinde, milyonlarca yıldır durmadan çalışıyorsa, her madde ve varlık gücü yettiği ölçüde bu düzene katkı sağlıyorsa elbette insanın da buradan çıkaracağı dersler olmalı.
 
İnşirah suresi 7. ayeti bırakıyorum satırlarımın sonuna referans olarak. Bir açıp okuyalım dilerseniz.
 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır