menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Sanayi üretim ve perakende satış endeksleri

Murat Yerlikhan
Murat Yerlikhan
24 Ağustos 2021, Salı

TÜİK-Türkiye İstatistik Kurumu 2021 Haziran ayı Sanayi Üretim Endeksleri’ni ve Perakende Satış Endeksleri’ni 12.08.2021 Perşembe günü saat 10.00’da yayınladı.

Sanayi Üretim Endeksleri

Türkiye’de mevsim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi aylık yüzde 2.3, yıllık yüzde 23.9 artmıştır. Halbuki beklentiler yüzde 21.5 idi.

Aylık artışlarda dayanıklı tüketim maddeleri alt sektörü aylık yüzde 51 ve yıllık yüzde 39’la en fazla artış yapan sektör oldu.

Bu durum Haziran ayında iç tüketimin yanı sıra kurdaki rekabetçi ortam sanayi üretim endeksindeki artışı desteklemiştir. Bir de, Covit-19 pandemisi kaynaklı baz etkisi kaybolmuş, ayrıca Haziran ayında tedbirlerin gevşetilmesi sebebiyle sanayi üretim endeksinde artışlar olmuştur.

Perakende Satış Endeksleri

Perakende satış hacmi aylık yüzde 14.4, yıllık 17.4 artmıştır.

Perakende satış hacmi Haziran 2012’de aylık yüzde 57.4, yıllık yüzde 54.1 Tekstil, giyim ve ayakkabı alt sektöründe artmıştır.

Perakende cirolar ise aylık yüzde 18.6, yıllık yüzde 40.9 artmıştır. Perakende alt sektöründe cirolar en çok Tekstil, giyim ve ayakkabı sektöründe aylık bazda yüzde 80.9, yıllık bazda 67.6 artmıştır. 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
KIRIK CAMLAR TEORİSİ CARTESİAN SORULAR (DESCARTES SORULARI) BEŞ NEDEN YÖNTEMİ KAMU MALLARININ TRAJEDİSİ GÖÇMEN GİRİŞİMCİLİĞİ ÖĞRENMEK İRADE Girokrat Sahip olmak veya var olmak Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi Herkes yeteneksiz olduğu seviyeye yükselmek ister Sözleşme yazmak ve okumak Etkili insanların 7 özelliği Ekonominin ilkeleri ve çevre GİRİŞİMCİLERİN KİŞİSEL ÖZELLİKLERİ Kayseri’de kadının adı yok Düşünme aracı dil Düşünmek Girişimcilerin sorunları GİRİŞİMCİ İşletme devirlerinde halef seçimi İşletmelerin sürdürülebilirliği SON 4 AYDA FAİZ İNDİRİMİ OLACAK MI? Aile işletmeleri İşletmelerde kurumsallaşma Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler v Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler 3 Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler 2 Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşleri Ahilik Mantıkdışılık Konut satışları ve hayvansal üretim Sanayi üretim ve perakende satış endeksleri İşsizlikte rekor düşüş İklim değişikliği ve ormanlarımız
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır