menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

PARKİNSON KANUNLARI

Murat Yerlikhan
Murat Yerlikhan
12 Ekim 2021, Salı

Yönetim edebiyatında 2 tane Parkinson Kanunundan söz edilir:

Parkinson’un 1 numaralı kanununa göre; insan zekâsı küçük rakamlarla uğraşmayı büyük rakamlarla uğraşmaya tercih ederler.

Yapılan araştırmalar küçük rakamlarla uzun uzadıya uğraşanların teknik bilgi gerektiren büyük rakamları tartışmaktan kaçındığını göstermektedir. Yöneticilerin tasarruf amacıyla lambaları söndürtmesi, kırtasiye ve telefon giderlerini azalttırması, ancak çok büyük olan zaman ve malzeme kayıplarına bakmaması 1 sayılı Parkinson Kanunu’nun geçerli olduğunu göstermektedir.

Ailelerden de örnek verilebilir. Aile bütçesi yetersiz kaldığında toplam giderlerin yüzde 5’ini bile tutmayan kitap, kırtasiye ve sinema giderleri kısılır. Ama bir ev veya mobilya alırken aynı hassasiyet gösterilmemektedir. Veya pazarda limoncu ile pazarlık eden kişi, bir araba için binlerce lira ödeyebilmektedir.

Parkinson’un 2 sayılı Kanunu’na göre insan zekâsı yuvarlak rakamlarla uğraşmayı, karmaşık rakamlarla uğraşmaya tercih ederler şeklindedir. İnsanlar 4.382.83 lirayı benzer bir sayı ile toplayamaz, bölemez ve çarpamaz. Ama 4.000 lirayı kolay anlar. Onun için satıcılar emtia üzerine fiyat koyarlarken 4.000 lira yerine 3.995.55 kuruş yazarlar.

Bana, Parkinson’un iki kanunu da çok yardımcı olmuştur

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
KIRIK CAMLAR TEORİSİ CARTESİAN SORULAR (DESCARTES SORULARI) BEŞ NEDEN YÖNTEMİ KAMU MALLARININ TRAJEDİSİ GÖÇMEN GİRİŞİMCİLİĞİ ÖĞRENMEK İRADE Girokrat Sahip olmak veya var olmak Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi Herkes yeteneksiz olduğu seviyeye yükselmek ister Sözleşme yazmak ve okumak Etkili insanların 7 özelliği Ekonominin ilkeleri ve çevre GİRİŞİMCİLERİN KİŞİSEL ÖZELLİKLERİ Kayseri’de kadının adı yok Düşünme aracı dil Düşünmek Girişimcilerin sorunları GİRİŞİMCİ İşletme devirlerinde halef seçimi İşletmelerin sürdürülebilirliği SON 4 AYDA FAİZ İNDİRİMİ OLACAK MI? Aile işletmeleri İşletmelerde kurumsallaşma Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler v Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler 3 Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler 2 Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşleri Ahilik Mantıkdışılık Konut satışları ve hayvansal üretim Sanayi üretim ve perakende satış endeksleri İşsizlikte rekor düşüş Biyolojik beynin düşünme şekli İklim değişikliği ve ormanlarımız
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır