menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi

Murat Yerlikhan
Murat Yerlikhan
28 Eylül 2021, Salı

Maslow, bir Yahudi. Çocukluğunda Yahudi olan babasının gayretleriyle iyi bir dini eğitim almış. Onun ortaya koyduğu ihtiyaçlar hiyerarşisinde de Yahudiliğin izlerini görüyoruz. Maslow ihtiyaçlar hiyerarşisi teorisini oluştururken, Tevrat’ta yer alan Hz. Yunus Peygamberle ilgili kıssadan yaralandığı söylenir.

Çok da eleştirilmiş olmasına rağmen, Maslow’un teorisi hala gündemdedir.

Mesela Türkiye’deki girişimcilere baktığımızda Maslow’un piramidi sanki tersine çevrilmiş gibidir.

Maslow, insan ihtiyaçlarının aşağıdaki gibi sıralandığını söylemektedir;

1. Fiziksel ihtiyaçlar (yeme, uyma, sıcaklık…),

2. Güvenlik (yaşayacak yer, iş güvenliği, sağlık, korunma…),

3. Sosyal ilişkiler (arkadaşlık…),

4. Tanınma (konum, güç, para…),

5. Kendini gerçekleştirme (kişisel potansiyelinin farkına varma, inanç, üstünlük…).

Maslow’a göre ilk üç ihtiyaç temel ihtiyaçtır. Bu üçü tatmin edilirse, insanlar bunlar hakkında bir daha düşünme gereğini duymaz.

Diğer iki aşama, kişisel gelişim ihtiyacından kaynaklanır. Tam anlamıyla asla tatmin edilmezler.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
YÖNETİM BECERİLERİ ZOR GÜNLERDE YÖNETİM YARATICILIK VE YENİLİKÇİLİK REKABETÇİ İŞ MODELİ PLANLAMA KURUM VE KURULUŞLARDA YÖNLENDİRME II KURUM VE KURULUŞLARDA YÖNLENDİRME I KURUM VE KURULUŞLARDA POLİTİKA DUYGUSAL DAVRANIŞ KURALLARI MAVİ YAKALILARLA ÇALIŞMAK İŞÇİLERLE İKALE SÖZLEŞMESİ YAPMAK STRATEJİK YÖNETİM DANIŞMANLARLA ÇALIŞIRKEN YAPILACAK İŞLER LİSTESİ İLETİŞİM DAVRANIŞLARI İLETİŞİM YÜKSEK İŞ AHLAKI SİSTEMİ ÇAĞIMIZIN GÜÇ UNSURLARI SİSTEMATİK DÜŞÜNME YÖNTEMLERİ KURUMLARIN KIYASLANMASI BİREYSEL YAŞAMDA KIYAS KELEBEK ETKİSİ STRATEJİK PLANLAR BEŞERİ AKIL DİLEK VE TEMENNİLER MOTİVASYON GİROKRAT FRİEDMAN MATRİSİ KIRIK CAMLAR TEORİSİ CARTESİAN SORULAR (DESCARTES SORULARI) BEŞ NEDEN YÖNTEMİ KAMU MALLARININ TRAJEDİSİ GÖÇMEN GİRİŞİMCİLİĞİ ÖĞRENMEK İRADE ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK Sahip olmak veya var olmak Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi Herkes yeteneksiz olduğu seviyeye yükselmek ister Sözleşme yazmak ve okumak Etkili insanların 7 özelliği Ekonominin ilkeleri ve çevre GİRİŞİMCİLERİN KİŞİSEL ÖZELLİKLERİ Kayseri’de kadının adı yok Düşünme aracı dil Düşünmek Girişimcilerin sorunları GİRİŞİMCİ İşletme devirlerinde halef seçimi İşletmelerin sürdürülebilirliği SON 4 AYDA FAİZ İNDİRİMİ OLACAK MI? Aile işletmeleri İşletmelerde kurumsallaşma Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler v Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler 3 Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler 2 Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşleri Ahilik Mantıkdışılık İNŞAAT MALİYETLERİNDE ARTIŞ Konut satışları ve hayvansal üretim Sanayi üretim ve perakende satış endeksleri İşsizlikte rekor düşüş Biyolojik beynin düşünme şekli İklim değişikliği ve ormanlarımız
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır