menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

MANTIKSAL TUTARLILIĞIN İLKELERİ

Murat Yerlikhan
Murat Yerlikhan
28 Ağustos 2021, Cumartesi

Düşünme sonunda sadece fikirler ileri sürülüyorsa onda bilimsel doğruluk veya yanlışlık aranmayacaktır. Fakat açılamalarda bilimsel bilgiler kullanılıyorsa, onun bilimsel olarak doğruluğuna veya yanlışlığına bakılabilecektir.

Bir konu laboratuvarınıza giriyorsa, onu doğrulama veya yanlışlıma kolaydır. Ancak, mevcut olmayan olgu-obje ve olaylar söz konusu ise, mantıksal tutarlılık aranacaktır. Çünkü mantık bilimi tertipli, sistemli ve doğru düşünme kurallarının bilimidir.

Mantıksal tutarlılığın sağlanabilmesi, önermelerde mantık kurallarının kullanılmasıyla mümkün olacaktır. Bir önermenin faydalı veya faydasız olduğunu söyleyebilmek için 3 şart aranmalıdır: Anlamlılık, tutarlılık ve geçerlilik. Önermenin anlamlılığı bir nesneyi göstermesi demektir. Tutarlılık, önermenin bir defada doğrulanabilir olmasıdır. Geçerlilik, önermenin her durumda doğrulanabilmesidir.

Mantık ilkelerini şöylece sıralamak mümkündür;

1.İlk önce tanımlama yapılmalıdır,

2.Önermeler birbiriyle çelişmemelidir,

3.Varlık sebebine bakılmalıdır,

4.Gerçeklik mantıksal aksiyomlarla belirlenmelidir,

5.Sonuç zorlama değil zorunlu olmalıdır.

Düşünürken ilk önce bir şeyin ne olduğu, mahiyeti ve kimliği belirlenmelidir. Bir şey başka bir şeye benzeyebilir ama onunla asla özdeş olamaz. Tanımlama çok önemlidir. Bir düşüncede bir terime verilen anlam o terimin geçtiği her yerde sürekli aynı olmalıdır.

İkinci ilke, bir önerme ya doğru ya da yanlıştır ilkesidir. Bir önerme hem doğru hem de yanlış olamaz. Önermeler birbiriyle çelişmemelidir. Bir konuya aynı zamanda ve aynı şartlarda hem olumluluk hem de olumsuzluk yüklenemez.

Üçüncü ilkeye göre, her varlığın mutlaka bir varlık sebebi vardır. Gösterilen sebepler zorlama değil zorunlu sebepler olmalıdır.

Önermeler dünyadaki nesnel varlıklara dayandığında, deneyle doğrulama yapılabilir. Mesela, su 100 santigrat derecede kaynar iddiası laboratuvarda doğrulanacaktır. Ancak, var olmayan olgu-obje ve olayla söz konusu olduğunda, fikrin gerçekliliği mantıksal aksiyonlarla belirlenecektir.

Beşinci mantık ilkesi, soncul öncülün zorunlu sonucu olmalıdır. Sonuca zorunlu ulaşılamıyorsa, zorlama sonuç çıkarıldığı kanaatine varılır. Zorunlu değil de, zorlama sonuç mantıksal bir hata kabul edilir.   

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
KIRIK CAMLAR TEORİSİ CARTESİAN SORULAR (DESCARTES SORULARI) BEŞ NEDEN YÖNTEMİ KAMU MALLARININ TRAJEDİSİ GÖÇMEN GİRİŞİMCİLİĞİ ÖĞRENMEK İRADE Girokrat Sahip olmak veya var olmak Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi Herkes yeteneksiz olduğu seviyeye yükselmek ister Sözleşme yazmak ve okumak Etkili insanların 7 özelliği Ekonominin ilkeleri ve çevre GİRİŞİMCİLERİN KİŞİSEL ÖZELLİKLERİ Kayseri’de kadının adı yok Düşünme aracı dil Düşünmek Girişimcilerin sorunları GİRİŞİMCİ İşletme devirlerinde halef seçimi İşletmelerin sürdürülebilirliği SON 4 AYDA FAİZ İNDİRİMİ OLACAK MI? Aile işletmeleri İşletmelerde kurumsallaşma Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler v Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler 3 Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler 2 Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşleri Ahilik Mantıkdışılık Konut satışları ve hayvansal üretim Sanayi üretim ve perakende satış endeksleri İşsizlikte rekor düşüş İklim değişikliği ve ormanlarımız
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır