menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

KURUM VE KURULUŞLARDA POLİTİKA

Murat Yerlikhan
Murat Yerlikhan
24 Kasım 2021, Çarşamba

Politika, organizasyonlarda güç kullanımına verilen isimdir.

Politika; 1.Şahsi çıkarlar için kullanılabileceği gibi, 2.Organizasyonun amaçlarına ulaşması için de yapılabilir.

Organizasyonlarda şahsi çıkar için politika yapılması çalışanların moralini bozmakta, organizasyonun performansının düşmesine ve kararların zayıf çıkmasına sebep olmaktadır. Bundan dolayı, yöneticiler ve çalışanlar şahsi çıkarlar için politika yapılmasına iyi gözle bakmamaktadırlar.

İkinci anlamıyla yaklaşıldığında ise; politika, çıkar grupları arasındaki anlayış farklılıklarının giderilmesinde kullanılan bir süreç olarak kabul edilmektedir.

Politika, karar aşamasında belirsizlik ve anlaşmazlık görüldüğünde insanları etkileyerek sonuca ulaşmak için gücün yaratılması, geliştirilmesi ve kullanılması olarak da tanımlanabilir.

Farklılıkların çözülme süreci olan politikaya, müzakere süreci de denilebilir.

Kurum teorisi, politikanın 2. tanımını kabul etmektedir. 

Başarılı yöneticiler, politik güçleriyle başkalarını etkilemekte ve ikna etmektedirler.

Politika, çözülemeyecek konularda insanlara karar ve uzlaşma imkânı vermektedir.

Organizasyonlardaki üst düzey yöneticiler, diğer kademelerdeki yöneticilere göre ani kararlar verirler. Bu sebeple, politik faaliyetler üst düzey yöneticilerde daha fazla görülmektedir.

Organizasyonlarda politik faaliyetlerin görüldüğü 3 alan vardır: 1. Yapısal değişim, 2.Yönetim hiyerarşisi, 3.Kaynak dağılımı.

Yapısal değişim, yetki ve sorumlulukların değişmesine sebep olduğundan yöneticilerin güç seviyelerini etkilemektedir. Bu sebeple, büyük yapısal değişimler, yoğun politik faaliyetleri ortaya çıkarmaktadır. Çünkü; yöneticiler ilk planda güçlerini korumak için mücadele etmektedirler.

 

Her bir yönetici, organizasyondaki önemli pozisyonlara “kendi adamlarını yerleştirerek” güçlü koalisyonlar kurmak istemektedir. Bu durum yeni işe alınanlar ve terfiler için de aynıdır.

Kurum ve kuruluşlardaki en büyük tartışma alanı -bölüm yöneticileri dağılımından hiçbir zaman memnun olmayacaklarından- kaynakların dağılımıyla ilgilidir. Bu kaynaklar fiziki olabileceği gibi, fizik dışı da olabilir.  Kaynaklara; bölüm bütçeleri, çalışanlar, çalışma alanları, tesisatlar, ekipmanlar ve araçlar örnek olarak gösterilebilir.

Politik süreçler 3 alanda doğabilecek sorunların çözümünde fayda sağlayacaktır. Kurum ve kuruluşlarda güç, mevkiden kaynaklanmaktadır. Güç kullanımı ise, politika doğrultusunda kişisel olarak kullanılmaktadır.

Politik yeteneği olan yöneticiler, birçok konuda başkalarını etkilemektedirler.

Politik yetenek, sonradan da kazanılabilmektedir. İnsan kaynaklarında çalışanların daha yumuşak davranmaları, buna karşın finans çalışanlarının sert tutumları, politik yeteneğin kazanılabileceğini göstermektedir.

Politik gücü artırmak için yapılabilecek olanlar şunlardır:

1.Bölümlerle ilgili belirsizlikler bölüme özgü deneyim ve uzmanlık istediğinden, yüksek belirsizlik alanlarına girilmemelidir.

2.Bilgi, yetenek ve materyal açısından bağımlılık duyulan insanlar güçlü insanlardır. Bağımlılık duyan insanlar, kendilerine yardım eden insanlara mutlaka karşılık vermektedirler. Bilgi teknolojileri bölümü, günümüzde diğer birimleri kendisine bağımlı kılmıştır. Ancak; bölümler, bilgi teknolojilerinden yardım almadan işlerini yürütmek için tedbirler almaktadırlar.

3.Kurum ve kuruluşlara kaynak sağlayan bölümler, güçlü bölümlerdir.

4.Beklenmedik durumlara hazırlıklı olanlar, beklenmedik durum gerçekleştiğinde güçlü konuma gelmektedirler.

Görüldüğü gibi, güç dağılımı rastlantıya bağlı değildir.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
REKABETÇİ İŞ MODELİ PLANLAMA KURUM VE KURULUŞLARDA YÖNLENDİRME II KURUM VE KURULUŞLARDA YÖNLENDİRME I KURUM VE KURULUŞLARDA POLİTİKA DUYGUSAL DAVRANIŞ KURALLARI MAVİ YAKALILARLA ÇALIŞMAK İŞÇİLERLE İKALE SÖZLEŞMESİ YAPMAK STRATEJİK YÖNETİM DANIŞMANLARLA ÇALIŞIRKEN YAPILACAK İŞLER LİSTESİ İLETİŞİM DAVRANIŞLARI İLETİŞİM YÜKSEK İŞ AHLAKI SİSTEMİ ÇAĞIMIZIN GÜÇ UNSURLARI SİSTEMATİK DÜŞÜNME YÖNTEMLERİ KURUMLARIN KIYASLANMASI BİREYSEL YAŞAMDA KIYAS KELEBEK ETKİSİ STRATEJİK PLANLAR BEŞERİ AKIL DİLEK VE TEMENNİLER MOTİVASYON GİROKRAT FRİEDMAN MATRİSİ KIRIK CAMLAR TEORİSİ CARTESİAN SORULAR (DESCARTES SORULARI) BEŞ NEDEN YÖNTEMİ KAMU MALLARININ TRAJEDİSİ GÖÇMEN GİRİŞİMCİLİĞİ ÖĞRENMEK İRADE ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK Sahip olmak veya var olmak Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi Herkes yeteneksiz olduğu seviyeye yükselmek ister Sözleşme yazmak ve okumak Etkili insanların 7 özelliği Ekonominin ilkeleri ve çevre GİRİŞİMCİLERİN KİŞİSEL ÖZELLİKLERİ Kayseri’de kadının adı yok Düşünme aracı dil Düşünmek Girişimcilerin sorunları GİRİŞİMCİ İşletme devirlerinde halef seçimi İşletmelerin sürdürülebilirliği SON 4 AYDA FAİZ İNDİRİMİ OLACAK MI? Aile işletmeleri İşletmelerde kurumsallaşma Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler v Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler 3 Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler 2 Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşleri Ahilik Mantıkdışılık İNŞAAT MALİYETLERİNDE ARTIŞ Konut satışları ve hayvansal üretim Sanayi üretim ve perakende satış endeksleri İşsizlikte rekor düşüş Biyolojik beynin düşünme şekli İklim değişikliği ve ormanlarımız
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır