menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

İşsizlikte rekor düşüş

Murat Yerlikhan
Murat Yerlikhan
23 Ağustos 2021, Pazartesi

TÜİK-Türkiye İstatistik Kurumu Haziran 2021 İşgücü İstatistikleri’ni 10.08.2021 Salı günü saat 10’da yayınladı. Bültene göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı yeni hesaplama yöntemiyle 2021 Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 10,6 seviyesinde gerçekleşmiştir. Yani, işsizlik son üç yılın en düşük seviyesine inmiştir.

Türkiye genelinde istihdam edilenlerin oranı 20121 Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 44,9 olmuştur.

2021 Haziran ayında mevsim etkilerinden arındırılmış işgücüne katılma oranı ise bir önceki aya göre yüzde 50,2 gerçekleşmiştir.

Genç istihdamının genel istihdama göre durumunun biraz daha kötü olduğunu görüyoruz.

Muhalefet aşağıdaki sebeplerle işgücü istatistiklerine itiraz ediyor;

1.TÜİK verilerinin hazırlanmasında yöntem sorunu olabilir,

2.İnsanlar iş bulamayacakları düşüncesiyle kendilerine güvenlerini kaybederek iş aramaktan vaz geçiyorlar ve işsizlik oranı düşüyor,

3.TÜİK işsizlik yüzde 2,5 azaldı derken, İŞKUR iş arayanlar yüzde 2 arttı diyor.

Ancak; son tahlilde çalışacak çağdaki insanların yüzde 50’sine iş bulan bir ekonominin başarılı olduğundan söz edilemeyecektir.  

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
KIRIK CAMLAR TEORİSİ CARTESİAN SORULAR (DESCARTES SORULARI) BEŞ NEDEN YÖNTEMİ KAMU MALLARININ TRAJEDİSİ GÖÇMEN GİRİŞİMCİLİĞİ ÖĞRENMEK İRADE Girokrat Sahip olmak veya var olmak Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi Herkes yeteneksiz olduğu seviyeye yükselmek ister Sözleşme yazmak ve okumak Etkili insanların 7 özelliği Ekonominin ilkeleri ve çevre GİRİŞİMCİLERİN KİŞİSEL ÖZELLİKLERİ Kayseri’de kadının adı yok Düşünme aracı dil Düşünmek Girişimcilerin sorunları GİRİŞİMCİ İşletme devirlerinde halef seçimi İşletmelerin sürdürülebilirliği SON 4 AYDA FAİZ İNDİRİMİ OLACAK MI? Aile işletmeleri İşletmelerde kurumsallaşma Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler v Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler 3 Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler 2 Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşleri Ahilik Mantıkdışılık Konut satışları ve hayvansal üretim Sanayi üretim ve perakende satış endeksleri İşsizlikte rekor düşüş İklim değişikliği ve ormanlarımız
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır