menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

İşletmelerin sürdürülebilirliği

Murat Yerlikhan
Murat Yerlikhan
10 Eylül 2021, Cuma

Sürdürülebilirlik, bugünün ihtiyaçları için yarının nesillerinin hakkını tüketmemeye denilmektedir.

Bir işletmenin sürdürülebilirliği 3 alanda sağlanabilir. Bunlar beşeri sermayenin sürdürülebilirliği ile ilgili ekonomik sürdürülebilirlik, kurum ve pay sahibi imajını ifade eden sosyal sürdürülebilirlik, çevre dengesini koruyacak üretim teknolojilerinin kullanılmasıyla ilgili çevresel sürdürülebilirliktir.

Ekonomik sürdürülebilirlik, işletme kaynaklarının sorunsuz bir şekilde gelecek nesillere devrini anlatır. Amaç bir işletmenin sahip olduğu mal varlıklarının korunması, artırılması ve devredilmesidir. Bu sebeple, işletmelerden gereksiz nakit çıkışı yapılmamalıdır. Gereksiz nakit çıkışı ile net işletme sermayesinin azalması kast edilmektedir.

Sosyal sürdürülebilirlik, işletmenin sosyal sermayesinin korunmasını ve devredilmesini ifade etmektedir. İşletmenin toplumda oluşturduğu saygınlık ve toplum gözündeki imajı sarsılmamalıdır.

Çevresel sürdürülebilirlik ise, işletmenin tüm faaliyetlerinin eko-sisteme zarar vermeden doğaya saygılı bir şekilde yapılmasını ifade eder.

Her üç boyut da işletmenin sürdürülebilirliği için önemlidir ve her işletmenin dikkat etmesi gereken kıstaslardır.  

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
KIRIK CAMLAR TEORİSİ CARTESİAN SORULAR (DESCARTES SORULARI) BEŞ NEDEN YÖNTEMİ KAMU MALLARININ TRAJEDİSİ GÖÇMEN GİRİŞİMCİLİĞİ ÖĞRENMEK İRADE Girokrat Sahip olmak veya var olmak Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi Herkes yeteneksiz olduğu seviyeye yükselmek ister Sözleşme yazmak ve okumak Etkili insanların 7 özelliği Ekonominin ilkeleri ve çevre GİRİŞİMCİLERİN KİŞİSEL ÖZELLİKLERİ Kayseri’de kadının adı yok Düşünme aracı dil Düşünmek Girişimcilerin sorunları GİRİŞİMCİ İşletme devirlerinde halef seçimi İşletmelerin sürdürülebilirliği SON 4 AYDA FAİZ İNDİRİMİ OLACAK MI? Aile işletmeleri İşletmelerde kurumsallaşma Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler v Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler 3 Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler 2 Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşleri Ahilik Mantıkdışılık Konut satışları ve hayvansal üretim Sanayi üretim ve perakende satış endeksleri İşsizlikte rekor düşüş İklim değişikliği ve ormanlarımız
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır