menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

İşletmelerde kurumsallaşma

Murat Yerlikhan
Murat Yerlikhan
07 Eylül 2021, Salı

Her işletmenin sürdürülebilir olması esastır. Kurumsallaşma sürdürülebilir olmak için gerekli ancak yeterli şart değildir. Sürdürülebilir bir işletme olunabilmesi, kurumsallaşma dâhil birçok yönetim tekniğinin uygulanmasını gerektirir.

İşletmelerin aile üyeleri arasında paylaşılması ve her ortağın ayrı baş çekmesi işletmelerin ömrünü çok kısaltmaktadır.

Tam bir kurumsallaşma için ayrı ayrı aile ve işletme kurumsallaşmalıdır.

Ailenin kurumsallaşması aile meclislerinin ve aile anayasasının düzenlenmesiyle gerçekleştirilmektedir. Aile meclisleri aile üyelerine uygun bir iletişim ortamı sağlayarak işletmeyi ve hedeflerini öğrenmelerine ve kendilerini ifade etmelerine imkân verir. Aile anayasası ise, aile ve işletme arasındaki ilişkileri kurallara bağlar. Ortaya konulan bu kuralların dışına çıkılamaz.

Aile kurumsallaşırken eş zamanlı olarak işletme de kurumsallaşmalıdır. İşletmelerin kurumsallaşması demek;

1-Formalleşmesi,

2-Değişim anında birlikte ve hızlı hareket edilebilmesi,

3-Yönetimde profesyonelleşme,

4-Profesyonel çalışanlara sahip olmak, demektir. 

Bir işletmenin profesyonelleşmesi faaliyetlerinin yazılı kurallara göre yönetilmesidir. İşletmedeki herkes ortak bir hedefe yönelmeli ve değişen şartlara hızlı bir şekilde uymalıdırlar. Yönetim bağımsız üyenin katılımıyla profesyonelleştirilmelidir. Ayrıca, profesyonel çalışanlar var olmalıdırlar.

Kurumsallaşırken mutlaka işletme kültürü de dikkate alınmalı ve değiştirilmesi gerekiyorsa işletme kültürü değişimi alıştıra alıştıra yapılmalıdır.

İşletmeler kurumsallaşmayla birlikte bambaşka kimliğe kavuşacaklardır.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
KIRIK CAMLAR TEORİSİ CARTESİAN SORULAR (DESCARTES SORULARI) BEŞ NEDEN YÖNTEMİ KAMU MALLARININ TRAJEDİSİ GÖÇMEN GİRİŞİMCİLİĞİ ÖĞRENMEK İRADE Girokrat Sahip olmak veya var olmak Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi Herkes yeteneksiz olduğu seviyeye yükselmek ister Sözleşme yazmak ve okumak Etkili insanların 7 özelliği Ekonominin ilkeleri ve çevre GİRİŞİMCİLERİN KİŞİSEL ÖZELLİKLERİ Kayseri’de kadının adı yok Düşünme aracı dil Düşünmek Girişimcilerin sorunları GİRİŞİMCİ İşletme devirlerinde halef seçimi İşletmelerin sürdürülebilirliği SON 4 AYDA FAİZ İNDİRİMİ OLACAK MI? Aile işletmeleri İşletmelerde kurumsallaşma Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler v Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler 3 Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler 2 Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşleri Ahilik Mantıkdışılık Konut satışları ve hayvansal üretim Sanayi üretim ve perakende satış endeksleri İşsizlikte rekor düşüş İklim değişikliği ve ormanlarımız
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır