menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

İşletme devirlerinde halef seçimi

Murat Yerlikhan
Murat Yerlikhan
13 Eylül 2021, Pazartesi

İşletmelerde devir süreci öncelikle mevcut yönetimin beyninde başlar. Yani, öncelikle mevcut yönetimin devir konusunda istekli olması gerekir.

Mevcut yönetim toplantılar yaparak devirle ilgili stratejiler tespit etmelidir.

Ardından belirlenen stratejiler eşliğinde devir sürecinin tüm aşamalarını kapsayan devir planı hazırlanmalıdır.

Devir planlarında adaylar hakkında nasıl bilgi toplanacağı belirlenir. Halef işletme içinden mi, dışından mı belirlenecek? Halefin donanımı ve deneyimi yeterli mi? , sorularına nasıl cevap verileceği yazılır.

Mevcut yönetim tarafından halife adayları için belirlenen özelliklere göre bir kıyaslama listesi yapılır. Listeye bakılarak işletme ve pay sahiplerinin belirleyeceği bir halife seçilir.

Halife seçildikten sonra, halifenin ne zaman yönetmeye başlayacağı tespit edilmelidir. İşletmenin içerisinde bulunduğu koşullar ve hayat seyri dikkate alınarak kesin bir devir tarihi belirlenir ve işletmede ilan edilir.

İşletme devirlerinde halife seçiminin son aşaması ise istenmeyen sonuçların tahmin edilmesi aşamasıdır. Bu aşama mevcut yönetimin verdiği kararın işletme ve pay sahipleri tarafından nasıl karşılanacağının tahmininin yapıldığı aşamadır.

Mevcut yönetimin aldığı kararlar taraflarca benimsenmemişse, bu aşamada olumsuz düşünen kişiler ve görüşleri tespit edilmektedir.

İşletmenin tercih edeceği 2 seçenek vardır. Ya hata düzeltilmeye çalışılır veya mevcut yönetim hatasını kabul etmez. Mevcut yönetim hatalı olduğunda taraflar arasında çatışma çıkacaktır.

İşletmenin zarar görmemesi ve sürdürülebilir bir işletme için çatışmanın olumlu gerekçelerle çözülmesi gerekiyor.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
KIRIK CAMLAR TEORİSİ CARTESİAN SORULAR (DESCARTES SORULARI) BEŞ NEDEN YÖNTEMİ KAMU MALLARININ TRAJEDİSİ GÖÇMEN GİRİŞİMCİLİĞİ ÖĞRENMEK İRADE Girokrat Sahip olmak veya var olmak Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi Herkes yeteneksiz olduğu seviyeye yükselmek ister Sözleşme yazmak ve okumak Etkili insanların 7 özelliği Ekonominin ilkeleri ve çevre GİRİŞİMCİLERİN KİŞİSEL ÖZELLİKLERİ Kayseri’de kadının adı yok Düşünme aracı dil Düşünmek Girişimcilerin sorunları GİRİŞİMCİ İşletme devirlerinde halef seçimi İşletmelerin sürdürülebilirliği SON 4 AYDA FAİZ İNDİRİMİ OLACAK MI? Aile işletmeleri İşletmelerde kurumsallaşma Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler v Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler 3 Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler 2 Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşleri Ahilik Mantıkdışılık Konut satışları ve hayvansal üretim Sanayi üretim ve perakende satış endeksleri İşsizlikte rekor düşüş İklim değişikliği ve ormanlarımız
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır