menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

İklim değişikliği ve ormanlarımız

Murat Yerlikhan
Murat Yerlikhan
17 Ağustos 2021, Salı

BM-Birleşmiş Milletler IPCC (Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli) tarafından hazırlanan “İklim Değişikliği 2021: Fizik Biliminin Temeli” başlıklı rapor 195 üye tarafından sanal ortamda düzenlenen oturumda 6 Ağustos Cuma günün onaylandı.

Üç bin sayfalık rapor 66 ülkeden 234 bilim insanı tarafından 5 yıllık çalışmayla hazırlandı. Bu rapora göre; küresel ısınmayla birlikte sıcak hava dalgaları artacak, sıcak mevsimler uzayacak ve soğuk mevsimler kısalacak. Raporda ayrıca, sera gazı emisyonları bu hızla arttığında 20 yıl içerisinde sıcaklığın insanları yerinden edebilecek bir sıcaklık sınırına ulaşacağı yazılmıştır.

Dünyanın eksen eğikliği şu anda yaklaşık 23,4 derece ve bu bize 4 mevsimi sunuyor. Dünyanın eksen eğikliği 40 ila 100 yılda bir değişmekte ve buzul çağlarına girilmektedir. Ama, görünen o ki, küresel ısınmayla kısa bir süre sonunda dünya cehenneme dönecektir.  

Son 5 yılda 1850’den bu yana kaydedilen en yüksek sıcaklığa ulaşıldı. Gelecek 20 yıl içerisinde sıcaklık 1,5-2 santigrat derece artabilecektir. Bu ise tarım ve sağlıkta kritik eşiğe varılması anlamına gelmektedir.

Gezegenin ve atmosferin kaldırabileceğinden daha fazla sera gazı salan fosil yakıtlar kullanıldığı için iklim değişmektedir. Sera gazı emisyonları küresel ısınmaya sebep olmaktadır.

1900’den beri deniz seviyesi 20 cm. yükseldi. Deniz suyu seviyesinin 20 yıl sonra 2 m.’ye ulaşacağı hesaplanıyor. Deniz seviyesi daha da yükseldiğinde Bangladeş’in kıyı kentleri, Hollanda’nın bir kısmı, ABD’nin bazı eyaletleri, Asya ve Afrika’da birçok ülkenin haritadan silinmesi riski bulunuyor.  

Küresel ısınma ile birlikte daha güçlü-sıkı fırtınalar olacak ve orman yangınlarının önüne geçmek neredeyse imkânsız hale gelecektir. İklim değişiklikleri bu olayların meydana gelmesini en az 150 kat artırmıştır. Kuraklık sebebiyle insanlar ülkelerinde yaşayamayacaklar ve bu durum toplu göçleri doğuracaktır.

Doğal orman yangınları, ormanların daha da büyümesini tetiklemektedir. Ancak, bugünkü yangınlar doğal yangınlar olmayıp, sıcak hava dalgası dolayısıyla oluşan yangınlardır. Türkiye’deki 202 noktada çıkan orman yangınları da sıcak hava dalgası sonucu olmuştur.

Yangın geçiren bölgelerde ağaçlandırma çalışmaları yapılmamalı ve yangın sonrası ormanın sürgünler yoluyla yeniden canlanması beklenilmelidir. Doğal yapıya uymayan ağaçlandırmanın ormanlarımıza zarar verdiği görülmüştür.   

Karbondioksit ve sera gazlarının emisyonu azaltılsa bile, sıcaklık istikrarının 20-30 yılda sağlanabileceği söylenmektedir.  

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
KIRIK CAMLAR TEORİSİ CARTESİAN SORULAR (DESCARTES SORULARI) BEŞ NEDEN YÖNTEMİ KAMU MALLARININ TRAJEDİSİ GÖÇMEN GİRİŞİMCİLİĞİ ÖĞRENMEK İRADE Girokrat Sahip olmak veya var olmak Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi Herkes yeteneksiz olduğu seviyeye yükselmek ister Sözleşme yazmak ve okumak Etkili insanların 7 özelliği Ekonominin ilkeleri ve çevre GİRİŞİMCİLERİN KİŞİSEL ÖZELLİKLERİ Kayseri’de kadının adı yok Düşünme aracı dil Düşünmek Girişimcilerin sorunları GİRİŞİMCİ İşletme devirlerinde halef seçimi İşletmelerin sürdürülebilirliği SON 4 AYDA FAİZ İNDİRİMİ OLACAK MI? Aile işletmeleri İşletmelerde kurumsallaşma Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler v Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler 3 Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler 2 Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşleri Ahilik Mantıkdışılık Konut satışları ve hayvansal üretim Sanayi üretim ve perakende satış endeksleri İşsizlikte rekor düşüş İklim değişikliği ve ormanlarımız
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır