menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Herkes yeteneksiz olduğu seviyeye yükselmek ister

Murat Yerlikhan
Murat Yerlikhan
27 Eylül 2021, Pazartesi

Peter’in tartıştığı konulardan birisi de, herkesin yeteneksiz olduğu seviyeye yükselmek istemesi konusudur. Ona göre, organizasyonlarda herkes kendi yeteneksizlik seviyesi olan yukarıya doğru yükselmek ister.

Bir mobilya ustası düşünelim. Bu mobilya ustası çalışkan olduğu için ustabaşı yapılabilir. Bu kişi iyi bir usta olabilir ama iyi bir ustabaşı olmayabilir. Yöneticilik becerisi de varsa ustabaşı olabilecektir. 

Bir insanın işini iyi yapması, onun üst düzeyde yönetici olacağını göstermez. Kişi işinde başarılı ise henüz yeteneksizlik seviyesine gelmemiş demektir.

Melikgazi Belediyesi eski Başkanı Şevket BAHÇECİOĞLU anlatmıştı. Kayınpederinin İzmir’de büyük inşaat şirketi varmış. Hacca giderken geçici olarak işlerini oğluna bırakmış. Oğlu da, çalışkan olduğunu gördüğü işçiyi ustabaşı yapmış. Zaman içerisinde o çalışkan çocuktan eser kalmamış. Baba hacdan dönmüş, işçinin pek çalışmadığını görmüş. Oğluna sormuş ve oğlu da anlatmış. BAHÇECİOĞLU’nun kayın pederi “Çocuğa yazık etmişin, artık o çocuk çalışmaz” demiş.   

İşletmelerde yeteneksizlik seviyesi sorunuyla karşılaşmamak için beceri ve performans konuları birbirinden ayrılmalıdır.

Yetkilisi izine ayrıldığında terfi ettirilmesi düşünülen çalışanlar, kısa süreliğine de olsa test edilmesi amacıyla bir üst makama vekâleten atanabilir. Böyle birkaç denemeden sonra çalışan hakkında bir kanaate sahip olunabilir.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
YÖNETİM BECERİLERİ ZOR GÜNLERDE YÖNETİM YARATICILIK VE YENİLİKÇİLİK REKABETÇİ İŞ MODELİ PLANLAMA KURUM VE KURULUŞLARDA YÖNLENDİRME II KURUM VE KURULUŞLARDA YÖNLENDİRME I KURUM VE KURULUŞLARDA POLİTİKA DUYGUSAL DAVRANIŞ KURALLARI MAVİ YAKALILARLA ÇALIŞMAK İŞÇİLERLE İKALE SÖZLEŞMESİ YAPMAK STRATEJİK YÖNETİM DANIŞMANLARLA ÇALIŞIRKEN YAPILACAK İŞLER LİSTESİ İLETİŞİM DAVRANIŞLARI İLETİŞİM YÜKSEK İŞ AHLAKI SİSTEMİ ÇAĞIMIZIN GÜÇ UNSURLARI SİSTEMATİK DÜŞÜNME YÖNTEMLERİ KURUMLARIN KIYASLANMASI BİREYSEL YAŞAMDA KIYAS KELEBEK ETKİSİ STRATEJİK PLANLAR BEŞERİ AKIL DİLEK VE TEMENNİLER MOTİVASYON GİROKRAT FRİEDMAN MATRİSİ KIRIK CAMLAR TEORİSİ CARTESİAN SORULAR (DESCARTES SORULARI) BEŞ NEDEN YÖNTEMİ KAMU MALLARININ TRAJEDİSİ GÖÇMEN GİRİŞİMCİLİĞİ ÖĞRENMEK İRADE ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK Sahip olmak veya var olmak Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi Herkes yeteneksiz olduğu seviyeye yükselmek ister Sözleşme yazmak ve okumak Etkili insanların 7 özelliği Ekonominin ilkeleri ve çevre GİRİŞİMCİLERİN KİŞİSEL ÖZELLİKLERİ Kayseri’de kadının adı yok Düşünme aracı dil Düşünmek Girişimcilerin sorunları GİRİŞİMCİ İşletme devirlerinde halef seçimi İşletmelerin sürdürülebilirliği SON 4 AYDA FAİZ İNDİRİMİ OLACAK MI? Aile işletmeleri İşletmelerde kurumsallaşma Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler v Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler 3 Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler 2 Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşleri Ahilik Mantıkdışılık İNŞAAT MALİYETLERİNDE ARTIŞ Konut satışları ve hayvansal üretim Sanayi üretim ve perakende satış endeksleri İşsizlikte rekor düşüş Biyolojik beynin düşünme şekli İklim değişikliği ve ormanlarımız
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır