menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Finansal yatırım araçlarının getiri oranları

Murat Yerlikhan
Murat Yerlikhan
12 Ağustos 2021, Perşembe

TÜİK-Türkiye İstatistik Kurumu 2021 yılı Temmuz ayı itibariyle “Finansal Yatırım Araçlarının Getiri Oranları”nı Pazartesi günü saat 10’00 da açıkladı.

TÜİK, finansal yatırım araçları olarak DİBS-Devlet İç Borçlanma Senedi’ni, mevduat faizini (brüt), Amerikan Doları’nı, külçe altını, Euro’yu ve BİST/100-Borsa İstanbul 100 Endekslerini takip ediyor.

TÜİK, bahse konu finansal yatırım araçları değerlerini TÜFE-Tüketici Fiyatları ve Yİ/ÜFE-Yurt İçi Üretici Fiyatları Endekslerine indirgeyerek reel getiri oranlarını hesaplıyor.

Reel getiri oranları şu formülle hesaplanıyor;

(1+Getiri Oranı)/(1+Enflasyon Oranı)-1

Finansal araç getirileri TÜFE ve Yİ/ÜFE’ye indirgendiklerinde 2021 Temmuz ayında cüzi olan DİBS gelirleri hariç finansal yatırım araçlarının reel getiri sağlayamadıkları görülmektedir.

Üç aylık verilere bakıldığında TÜFE ile indirgenmiş reel getiri oranlarında külçe altın yüzde 3,5’la en fazla getiri sağlayan araçtır. Yİ/ÜFE’de ise durum farklıdır ve Amerikan Doları (yüzde 0,81) hariç yatırım araçlarının tümü kaybettirmiştir.

Finansal yatırım araçları yıllık değerlendirildiğinde TÜFE’ye göre Euro yüzde 9’la en fazla getiri sağlayan araçtır. Yİ/ÜFE’ne göre ise, tüm yatırım araçları zarar etmişlerdir.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
KIRIK CAMLAR TEORİSİ CARTESİAN SORULAR (DESCARTES SORULARI) BEŞ NEDEN YÖNTEMİ KAMU MALLARININ TRAJEDİSİ GÖÇMEN GİRİŞİMCİLİĞİ ÖĞRENMEK İRADE Girokrat Sahip olmak veya var olmak Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi Herkes yeteneksiz olduğu seviyeye yükselmek ister Sözleşme yazmak ve okumak Etkili insanların 7 özelliği Ekonominin ilkeleri ve çevre GİRİŞİMCİLERİN KİŞİSEL ÖZELLİKLERİ Kayseri’de kadının adı yok Düşünme aracı dil Düşünmek Girişimcilerin sorunları GİRİŞİMCİ İşletme devirlerinde halef seçimi İşletmelerin sürdürülebilirliği SON 4 AYDA FAİZ İNDİRİMİ OLACAK MI? Aile işletmeleri İşletmelerde kurumsallaşma Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler v Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler 3 Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler 2 Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşleri Ahilik Mantıkdışılık Konut satışları ve hayvansal üretim Sanayi üretim ve perakende satış endeksleri İşsizlikte rekor düşüş İklim değişikliği ve ormanlarımız
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır