menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

ENFLASYON TÜRLERİ

Murat Yerlikhan
Murat Yerlikhan
13 Ocak 2022, Perşembe

Başkaca enflasyon türlerinden söz edilse de başlıca iki tür enflasyon vardır. Birincisi talep enflasyonu, ikincisi arz enflasyonu. Bazen iki enflasyon türünün de aynı anda gerçekleştiği görülür.

 

Mal ve hizmetler için yapılan harcamalar fiyatları yukarı çektiğinde talep enflasyonu meydana gelir. Daha doğrusu toplam talep toplam arzdan fazla olduğunda enflasyon olacaktır.

 

Düşük vergiler veya müsrif hükümetlerin yaptıkları harcamalar enflasyona yol açacaktır. Devletin harcamaları için para basması ve devlet borcunu satın alarak merkez bankasının piyasaya para arzı ise talep enflasyonunu azdıracaktır. Buna hiper enflasyon denilmektedir. Hiper enflasyonda oran yüzde 100 ve daha yukarılarda seyreder.

 

Talep enflasyonu başka ülkelerden de gelebilir. Mesela, Çin aşırı büyümesi diğer ülkelerden ithalatını artırdığı için aşırı fiyatlar gündeme gelmiştir. 

 

Talep enflasyonunu körükleyen gelir olduğundan, tüketicinin geliri düşürülür veya tüketicinin tasarruf yapması teşvik edilir.

 

Maliyet enflasyonu, girdilerin fiyatları arttığında meydana gelir. Üretim maliyetindeki fiyat artışları büyük ve yaygın olduğunda enflasyon yükselir, reel GHYH düşer ve işsizlik artar.

 

Yüksek enflasyon, azalmış GSYH ve artan işsizlik stagflasyona yol açar. Stagflasyon, enflasyon içerisinde durgunluk yaşamak demektir.

 

Maliyet enflasyonunun iyi tarafı, GSYH azaldığından yüksek işsizliğin ve üretici fiyatlarının aşağıya inmesine sebep olmasıdır.

 

Konu enflasyon olunca iki konudan da söz etmek isterim: Birincisi, hükümetler yüzde 2-4 arasındaki bir enflasyona iyi gözle bakarlar. Çünkü, bazı fiyatlar yapışkandır, ücretler gibi. Kimse ücretlerinin indirilmesine izin vermez ama ücretler enflasyonla kendiliğinden aşağıya inerler. İkincisi de, varlık enflasyonudur. Literatüre yakında giren bir enflasyon türüdür. Varlık enflasyonu, konut piyasası gibi sadece belirli bir sektörde ortaya çıkar. Enflasyon düşükken meydana gelir. Sektörde fiyatlar çok hızlı yükselir. Bu fiyatlara balon fiyatlar denilir. Arz eksikliği durumu kötüleştirir. Sonunda bu sektördeki varlıkların değeri hızla düşerek piyasa çöker.   

 

Politika belirleyicilerinin enflasyonun türünü bilmeleri onlar çözüme yaklaştıracaktır.

 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
MERKEZ BANKALARININ EKONOMİYİ YÖNLENDİRMESİ SIRADAN OLAN VE OLMAYAN ŞEYLER ETKİLİ DİSİPLİN UYGULAMASI BAZI MURPHY KANUNLARI ENFLASYONDA KAZANANLAR VE KAYBEDENLER ENFLASYON TÜRLERİ ENFLASYON İŞSİZLİK NEDEN KÖTÜDÜR KENDİMİZİ TANIYOR MUYUZ? PİYASA BAŞARISIZLIKLARI KAYGAN ZEMİNLER KİMSEYE ZARAR VERME Kİ… TAVAN VE TABAN FİYATLAR YÖNETİCİLERİN GÜÇLÜ YÖNLERİ OYUN TEORİSİ YÖNETİCİNİN DUASI İŞ HAYATININ ALTIN KURALLARI TEMEL ORGANİZASYON PRENSİPLERİ AHLAKLI ADAM HERKESİN DEĞERLERİ HERKESE TARTIŞMA KENDİNE YATIRIM PLATON’UN MAĞARASI PLANLAMA PRENSİPLERİ NEDENSELLİK YÖNETİCİ TİPLERİ SORULAR SORULAR, YA DA, SORGULAMA YÖNETİMİN UNSURLARI DİSİPLİNLERİN KALIP DEĞER YARGILARI YÖNETİM ŞEKLİ YÖNETİM ŞEKLİ BİLİNÇALTI BİYOLOJİK AKIL BİLİNÇ YÖNETİM BECERİLERİ ZOR GÜNLERDE YÖNETİM YARATICILIK VE YENİLİKÇİLİK REKABETÇİ İŞ MODELİ PLANLAMA KURUM VE KURULUŞLARDA YÖNLENDİRME II KURUM VE KURULUŞLARDA YÖNLENDİRME I KURUM VE KURULUŞLARDA POLİTİKA DUYGUSAL DAVRANIŞ KURALLARI MAVİ YAKALILARLA ÇALIŞMAK İŞÇİLERLE İKALE SÖZLEŞMESİ YAPMAK STRATEJİK YÖNETİM DANIŞMANLARLA ÇALIŞIRKEN YAPILACAK İŞLER LİSTESİ İLETİŞİM DAVRANIŞLARI İLETİŞİM YÜKSEK İŞ AHLAKI SİSTEMİ ÇAĞIMIZIN GÜÇ UNSURLARI SİSTEMATİK DÜŞÜNME YÖNTEMLERİ KURUMLARIN KIYASLANMASI BİREYSEL YAŞAMDA KIYAS STRATEJİK PLANLAR BEŞERİ AKIL DİLEK VE TEMENNİLER MOTİVASYON GİROKRAT FRİEDMAN MATRİSİ KIRIK CAMLAR TEORİSİ PARKİNSON KANUNLARI CARTESİAN SORULAR (DESCARTES SORULARI) BEŞ NEDEN YÖNTEMİ KAMU MALLARININ TRAJEDİSİ GÖÇMEN GİRİŞİMCİLİĞİ ÖĞRENMEK İRADE ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK Sahip olmak veya var olmak Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi Herkes yeteneksiz olduğu seviyeye yükselmek ister Sözleşme yazmak ve okumak Etkili insanların 7 özelliği Ekonominin ilkeleri ve çevre GİRİŞİMCİLERİN KİŞİSEL ÖZELLİKLERİ Kayseri’de kadının adı yok Düşünme aracı dil Düşünmek Girişimcilerin sorunları GİRİŞİMCİ İşletme devirlerinde halef seçimi İşletmelerin sürdürülebilirliği SON 4 AYDA FAİZ İNDİRİMİ OLACAK MI? Aile işletmeleri İşletmelerde kurumsallaşma Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler v Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler 3 Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler 2 Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşleri Ahilik Mantıkdışılık İNŞAAT MALİYETLERİNDE ARTIŞ Konut satışları ve hayvansal üretim Sanayi üretim ve perakende satış endeksleri İşsizlikte rekor düşüş Biyolojik beynin düşünme şekli İklim değişikliği ve ormanlarımız
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır