menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Düşünmek

Murat Yerlikhan
Murat Yerlikhan
16 Eylül 2021, Perşembe

İnsanda düşünmek biri doğal (biyolojik), diğeri yapay (beşeri) olmak üzere 2 tanedir. Yapay düşünme devreye girmediğinde doğal düşünme egemen olmaktadır.

Düşünmeyenler kendi bedenleriyle ama, başkalarının başlarıyla yaşarlar. Başkalarının ürettiği teoriler uygulanarak medeniyet yaşanacak, ancak bu medeniyet onun medeniyeti olmayacaktır.

İnsanoğlu 2.500 yıl öncesine kadar sistemsiz düşünmüştür. Felsefeyle birlikte sistemli düşünce öğrenilmeye başlanmıştır.

Tüm canlılarda ve insanlarda söz ve eylemlerin motoru düşünmedir.

Çağın düşünme biçimi akılcı ve bilimsel düşünmedir. Akılcı ve bilimsel düşünce Kant tarafından oluşturulmuştur. Ona göre; bilginin kaynağı akılcı ve bilimsel düşünce, bilgi etme metodu ise deney ve akıldır.

Kant’a göre deneysiz kavramlar boş, kavramsız deneyler kördür. Yani, doğru bilgiye akılla ve duyguların verileriyle ulaşılabilecektir.

Her şeyden önce, en küçük ayrıntısına kadar teknik bilgiye sahip olunmalıdır. Tek başına teknik bilgi ile düşünülemez. Teknik bilgiyle birlikte sistematik akıl yürütülerek beşeri düşünme yapılmalıdır. Burada amaç, nihai kararın objektif olmasını sağlamaktır.   

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
KIRIK CAMLAR TEORİSİ CARTESİAN SORULAR (DESCARTES SORULARI) BEŞ NEDEN YÖNTEMİ KAMU MALLARININ TRAJEDİSİ GÖÇMEN GİRİŞİMCİLİĞİ ÖĞRENMEK İRADE Girokrat Sahip olmak veya var olmak Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi Herkes yeteneksiz olduğu seviyeye yükselmek ister Sözleşme yazmak ve okumak Etkili insanların 7 özelliği Ekonominin ilkeleri ve çevre GİRİŞİMCİLERİN KİŞİSEL ÖZELLİKLERİ Kayseri’de kadının adı yok Düşünme aracı dil Düşünmek Girişimcilerin sorunları GİRİŞİMCİ İşletme devirlerinde halef seçimi İşletmelerin sürdürülebilirliği SON 4 AYDA FAİZ İNDİRİMİ OLACAK MI? Aile işletmeleri İşletmelerde kurumsallaşma Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler v Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler 3 Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler 2 Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşleri Ahilik Mantıkdışılık Konut satışları ve hayvansal üretim Sanayi üretim ve perakende satış endeksleri İşsizlikte rekor düşüş İklim değişikliği ve ormanlarımız
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır