menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

DİYALEKTİK

Murat Yerlikhan
Murat Yerlikhan
05 Ağustos 2021, Perşembe

Diyalektik, tartışma anlamına gelen Grekçe sözcükten türetilmiştir. Diyalektik var olanın zıddını düşünmek demektir. Belirli bir konuda tez ve antitezin ortaya konulmasıyla sentez inşa edilmesidir.

Diyalektik düşünceyi, ilk olarak Efesli düşünür Herakliteos evrenin işleyişine bakarak üretmiştir. O, değişimin karşıtlıklarından, birbirleriyle çatışan zıt gerçeklerin doğduğunu söylemiştir.

Kitaplarda diyalektikte zıtlığa örnek olarak Parminides’in “değişmeme” yanlısı, Herakletios’un “değişme” yanlısı olduğu gösterilmektedir. Diyalektik düşünceyi günümüzde en iyi uygulayan düşünürler ise Hegel ve Marx’dır. Bu filozoflara göre, düşünce ve maddenin hareketi tez, antitez ve sentezle açıklanır, çelişkilerin varlığından yeni bir şey çıkar.

Diyalektik yöntem analitik ve sentetik işlemlerden oluşmaktadır. Düşünme çelişkiler ve zıtlıklar üzerinde yapılmaktadır. Diyalektik düşünmede, çelişkiler ve zıtlıklar ortadan kaldırılarak sonuca ulaşılır.

Analizlerde ve eleştirilerde doğal beyin çalışmaktadır. Ancak 3. düşünme şekli olan diyalektikte beyin çapraz çalışır ve doğal değildir.

Beyin 2 türlü çalışmaktadır: Birincisi düz kontak, ikincisi çapraz kontaktır. Doğal akıl tek boyutlu, beşeri akıl çok boyutlu zıt ve soyut düşünmektedir. Tek tip okuma yapmak ve düşünmek, milyarlarca nöronun birbirleriyle düz kontak kurarak çalışmasını sağlamaktadır. Zıt şeyler okumak ve zıtlı düşünme nöronların trilyonlara varan çapraz kontak kurmasını sağlar. Dolayısıyla tek boyutlu somut beynin, çok boyutlu soyut beyinle baş etmesi imkânsızdır.

Diyalektik yöntem, birbirine zıt olan fikirlerin çatıştırılması işlemidir. Yani, diyalektik düşünme iki taraflı ve çok boyutlu çapraz düşünmedir. Zıtlarla yapılan diyalogdur. Bu çatışma zıt görüşü de içinde barındırdığından, karşıt görüşü mutlaka çürütme çekişmesi değildir.

Zıt ihtimaller düşünülerek mevcudun ilerisinde icat yapmak mümkün olmaktadır. Mesela; internet 2 tabanlı sayı sistemi içerisinde birbirine zıt (0) ve (1)’le çalışmaktadır.

Diyalektikle olgu, obje ve olayın çok sayıda boyutu sıralanır ve bunlarda bulunmayan boyutlar üretilir böylece olgu, obje ve olay geliştirilerek mevcut olmayan olgu, obje veya olay icat edilir.

Diyalektik düşünme günümüzde her alanda kullanılmaktadır. Mesela; demokrasi konusunda düşünenler diyalektiği kullanmaktadırlar. Çağdaş dünyanın aletlerinin kullanabilmek için de diyalektik gereklidir. Bilgisayarların diyalektik mantık üzerine kurulduğu görülmektedir. Diyalektik mantıkla yazılımlar yapılıyor ve programlar çalıştırılıyor. Günümüzdeki her türlü elektronik devreli teknolojik aletin yazılımları klasik ve sembolik diyalektik mantık bulgularıyla oluşturulmuştur.

İnsanlık, kendisine doğanın egemen olduğu dönemlerde gelişmesini bedensel çatışma olan savaşlarla sağlamıştır. Çağımızda gelişme ise, bedensel değil mevcut fikir ve bilgilerle insan zihninde çatışmayla yapılmaktadır.

Zihinsel çatışmayı yapamayan toplumlar gelişemezler ve zihinsel çatışmayı yapamadıkları için de bedensel çalışırlar.

Şiirde diyalektiği çok güzel anlatan Necip FAZIL şöyle diyor;

Düşmanım sen benim ifadem ve hızımsın,

Gündüz geceye muhtaç, bana da sen lazımsın!

 Diyalektik düşünme öğrenilmeli ve uygulamalıdır.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
KIRIK CAMLAR TEORİSİ CARTESİAN SORULAR (DESCARTES SORULARI) BEŞ NEDEN YÖNTEMİ KAMU MALLARININ TRAJEDİSİ GÖÇMEN GİRİŞİMCİLİĞİ ÖĞRENMEK İRADE Girokrat Sahip olmak veya var olmak Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi Herkes yeteneksiz olduğu seviyeye yükselmek ister Sözleşme yazmak ve okumak Etkili insanların 7 özelliği Ekonominin ilkeleri ve çevre GİRİŞİMCİLERİN KİŞİSEL ÖZELLİKLERİ Kayseri’de kadının adı yok Düşünme aracı dil Düşünmek Girişimcilerin sorunları GİRİŞİMCİ İşletme devirlerinde halef seçimi İşletmelerin sürdürülebilirliği SON 4 AYDA FAİZ İNDİRİMİ OLACAK MI? Aile işletmeleri İşletmelerde kurumsallaşma Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler v Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler 3 Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler 2 Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşleri Ahilik Mantıkdışılık Konut satışları ve hayvansal üretim Sanayi üretim ve perakende satış endeksleri İşsizlikte rekor düşüş İklim değişikliği ve ormanlarımız
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır