menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Bilgi çeşitleri

Murat Yerlikhan
Murat Yerlikhan
27 Ağustos 2021, Cuma

Bilgi ait olduğu alan, elde edilişi, özne-nesne ilişkisi ve bağları açısından çeşitli türlere ayrılır. Tüm bilgi çeşitlerini altı başlıkta toplayabiliriz;

1.Gündelik Bilgi,

2.Dinsel Bilgi,

3.Teknik Bilgi,

4.Bilimsel Bilgi,

5.Sanat Bilgisi,

6.Metafizik Bilgi.

Gündelik bilgiler çok çeşitlidir. Herkesin deneyimleri, yaşantıları, sağladığı faydaları ve çıkarımları birbirinden farklıdır. Gündelik bilgiler kültürden kültüre değişiklik de gösterirler. Bu sebeplerle herkesin üzerinde anlaştığı gündelik bilgi yoktur. Gündelik bilgilerin, bilimsel temelleri ve genel geçer özellikleri yoktur.

Gündelik bilgiler, günlük hayatı kolaylaştırırlar ve doğruluğu kesin olmamakla birlikte fayda sağladığı sürece doğru kabul edilirler.

Gündelik bilgiler düzensiz bilgilerdir. Kişisel deneyimlere bağlı olarak edinildiğinden öznel ve subjektiftir. Bu bilginin edinilmesinde yöntem, iki olay arasında benzerlik kurmaktır. Gündelik bilgiler sezgiye dayanırlar ve sonuçları kesin değildir.

Gündelik bilgi, insanlığın sahip olduğu en eski bilgi çeşididir. Gündelik bilgiyi düşünürler zaman zaman kullanılmışlardır.

Dini bilgi ise, fizik yasalarının ötesinde bir bilgidir. Vahye dayanır. İlahi kaynaklı olduğundan deney, gözlem ve ölçme yapılamaz. Dini kaynaklarda bütün soruların sorulmuş ve bütün cevapların verilmiş olduğu kabul edilir. İnanç esasına dayanır, eleştiri ve şüpheye kapalıdır. Dini bilgiler mutlaktır ve kendisine göre bir sistemi vardır.

Teknik bilgi, adını “alet ve beceri” anlamına gelen kelimeden alır. Teknik bilgiler sadece somut bilgilerdir. Teknik bilginin amacı, sadece insanın temel ihtiyaçlarını karşılamak ve yaşamını kolaylaştırmak için araç-gereç üretmektir. Teknik bilgi başlangıçta gündelik bilgiye dayanıyordu, günümüzde bilimsel bilginin pratiğe dönüştürülmesine teknik bilgi deniliyor. Bilime dayalı teknik bilgi teknoloji adını almaktadır. Teknik bilgi günümüzde sistemli akla ve düşünmeye dayanmaktadır. Teknik bilgi birikimli ilerler. Kendisini düzeltici ve yenileyicidir, eleştiriye açıktır.

Doğa bilimleri açısından bilimsel bilgi, var olan varlıklar hakkında elde edilen bilgidir. Bir de lojik bilgi vardır. Lojik bilgi var olmayan olgu, olay ve obje ile üretilir. Lojik bilgi, teknik bilgiden farklı olarak teorik bilgidir.

Bilimsel yöntem deneye, gözleme, akla ve mantığa dayalı olmalıdır. Nedensellik ilkesi kullanılarak hipotezler üretilmeli ve bunlar deneylerle sınanmalıdır. Deneyi geçen hipotezler, bilimsel bilgi olurlar. Bilimsel bilginin temel özellikleri objektif, sistemli, düzenli, tutarlı ve açık olmaktır. Bilimsel bilgiler nesnel bilgilerdir, bireyden bireye değişmez ve herkes için aynıdır, evrenseldir, akla ve mantığa uygundur. Bilimsel bilgiler, aksine kanıt gösterildiğinde geçerliliğini yitirirler.

Bilimsel çalışmalar da birikimli ilerlerler. Koşulları önceden ortaya koyarak geleceğe ilişkin öngörülerde bulunurlar.

Sanat, inanın güzeli arama, bulma ve yaratma sürecidir. Sanat bilgisi sanatçı ile onun yöneldiği nesne arasındaki bağdan doğan bir bilgidir. Sanat bilgisi, dili ile diğer bilgilerden ayrılır. Sanat dışındaki bilgiler kelimeleri ve terimleri kullanırken; sanatçı ses, renk ve maddenin değişmesini kullanarak kendini ifade eder. Sanat bilgisi duygulara, coşkulara, yaratıcı düşünceye, hayal gücüne ve sezgiye dayanır. Sanat eseri özneldir, sanatçının iç dünyasını yansıtır.

Sanatın, nesnelerle ilgili olarak doğru bilgi vermek gibi bir sorumluluğu yoktur. Sanat bilgisine, akıl yoluyla da ulaşılmaz. Yani, sanat bilgisi sistemli değildir.

Metafizik bilgi insan aklının tanrı, ruh, ölümsüzlük, evrenin kökeni gibi bilinmeyen ve doğa ötesi konuları konu edinir. Metafizik bilgi bilimsel değildir. Mantık kuralları uygulanmaz. Sistemsiz düşüncedir. Metodu yoktur. Metafizik bilgi spekülatif düşünmeyle üretilir.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
KIRIK CAMLAR TEORİSİ CARTESİAN SORULAR (DESCARTES SORULARI) BEŞ NEDEN YÖNTEMİ KAMU MALLARININ TRAJEDİSİ GÖÇMEN GİRİŞİMCİLİĞİ ÖĞRENMEK İRADE Girokrat Sahip olmak veya var olmak Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi Herkes yeteneksiz olduğu seviyeye yükselmek ister Sözleşme yazmak ve okumak Etkili insanların 7 özelliği Ekonominin ilkeleri ve çevre GİRİŞİMCİLERİN KİŞİSEL ÖZELLİKLERİ Kayseri’de kadının adı yok Düşünme aracı dil Düşünmek Girişimcilerin sorunları GİRİŞİMCİ İşletme devirlerinde halef seçimi İşletmelerin sürdürülebilirliği SON 4 AYDA FAİZ İNDİRİMİ OLACAK MI? Aile işletmeleri İşletmelerde kurumsallaşma Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler v Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler 3 Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler 2 Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşleri Ahilik Mantıkdışılık Konut satışları ve hayvansal üretim Sanayi üretim ve perakende satış endeksleri İşsizlikte rekor düşüş İklim değişikliği ve ormanlarımız
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır