menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Beşeri soyut düşünmek

Murat Yerlikhan
Murat Yerlikhan
19 Ağustos 2021, Perşembe

Düşünme; bir amaca yönelik olarak, bilinenden yola çıkıp mantıklı işlemler yapıp bilinmeyene ulaşmak ve bilinmeyeni açıklığa kavuşturmaktır.

Düşünmeksizin aklın geliştirilmesi mümkün değildir. Düşünmek aklı, akıl da düşünmeyi geliştirir.

Heidegger,”ne kadar düşünüyorsak o kadar insanız. Düşünmek kendimizi olduğu kadar, varlığın doğasını da tanımak için de yapılır. Düşünmek, bir şeyin özünü anlamaktır”, diyor.

İnsan beyni hiyerarşik çalışır. Molekülden hücreye, hücrelerden nöron ağlarına adım adım ulaşır, gittikçe soyutlaşır ve sonuçta dile gelir. Beyin böylece tüme varım yöntemiyle çalışarak algılar.

Biyolojik düşünme, beyni beşeri soyut düşünmeye yabancı ve düşman olarak görür. Bu sebeple biyolojik beyin beşeri soyut düşünceyi engellemeye çalışır.

Beşeri soyut düşünme, beşeri akıl olan logosla yapılır.

Prof.Dr. Niyazi KAHVECİ’ye göre, doğal beynin beşeri soyut düşünmeyi etkin kılacak özellikleri şunlardır;

1.Yaratıcılık: Yaratıcılık yeni olgu, olay ve objelerin, süreçlerin, kavramların ortaya çıkmasını sağlayan düşünme işlemidir. Mevcut önermelerle, yeni önermeler arasında bağ kurularak yeni fikir üretilmesidir. Yaratıcılığı sürekli kılmak beyinde nöronların kesintisiz ve kademeli çalışmasına sebep olur.

2.Beynin durmadan çalışması: Beyin sürekli olarak durmaksızın anlam üretir. Beyin anlam üretme işlemini uyurken ve uyanıkken yapabilir. Düşünen kişi beynin üretim kabiliyetini fazlaca kullanmalıdır.

3.Dikey düşünme: Dikey düşünme, eldeki verilere bakılarak uygun sorular yöneltilerek çözüme ulaşmaya çalışmak demektir. Konuyu enine boyuna düşünmektir.

4.Yatay düşünme: Asıl konu dışındaki yakın konuları düşünmektir. Yakın konuları düşünmek, asıl konu hakkında yaratıcılığı artırmaktadır.

5.Aykırı (lateral) düşünme: Aykırı düşünme, çok boyutlu düşünmedir. Aykırı düşünme, aynı konu için birden fazla alternatif üretmeye denilmektedir. Aykırı düşünme, gelişmenin şartlarındandır.

6.Bağ kurmak: Düşünmek, bütünü oluşturan parçalar arsında bağ kurmaktır. Varlıklar, doğal malzemelerin bağ kurulmasıyla oluşur. İlişki ve bağ kurma ilkesi adeta kanundur. İki ilişki arasında bağ kurularak üçüncü ilişki üretilir. Beyinde ne kadar bilgi varsa, bunların birbiriyle ilişkisi kurulur.

7.Bağıntı: Parçalar arasındaki ilişkilerin tümüne bağıntı denilir. Bir bütünü parçaların birbiriyle olan bağıntıları (korelasyon) oluşturur. Parçalar arasında sürekli bağıntı kurulmalıdır.

8.İvme: Beyin kendiliğinden düşünür. Bu sebeple kişi beynine düşünme ivmesi vermelidir.

9.Yansıtma: Beyin yansıtıcıdır. Beyin ürünlerini kendi beynine ve dış dünyaya yansıtır.  

10.Uyurken düşünmek: Beyin uyanıkken yaptığı işlemlerin aynısını uyurken de yapar. Yani, beyin hiçbir zaman uyumaz. “Gece zor gelen bir sorunun sabahleyin uykudan uyanınca çözüldüğü çok görülmüştür (John Steinbeck)”.

11.Düşünmede insan beyninin tamamı kullanılmalıdır. Çünkü, bütünleşmiş beyin çok yönlü düşünür.

12.İhtimaller: Beyin sadece kendi düşüncesine saplanıp kalmamalı ve başkaca ihtimallerin de olabileceğini düşünmelidir. İnsan tüm ihtimalleri düşünmelidir.

13.”Beyin ne kadar çok kullanılırsa o kadar güçlü ve kendini her konuyla baş edebilecek kadar esnek olur (Leslie Sberlin)”.

14.Acele etmemek: Düşünürken acele edilmemelidir. Her açıklama düşünerek yapılmalıdır, çünkü düşünmeden yapılan acele açıklamalar ileride sorun olmaktadır.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
KIRIK CAMLAR TEORİSİ CARTESİAN SORULAR (DESCARTES SORULARI) BEŞ NEDEN YÖNTEMİ KAMU MALLARININ TRAJEDİSİ GÖÇMEN GİRİŞİMCİLİĞİ ÖĞRENMEK İRADE Girokrat Sahip olmak veya var olmak Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi Herkes yeteneksiz olduğu seviyeye yükselmek ister Sözleşme yazmak ve okumak Etkili insanların 7 özelliği Ekonominin ilkeleri ve çevre GİRİŞİMCİLERİN KİŞİSEL ÖZELLİKLERİ Kayseri’de kadının adı yok Düşünme aracı dil Düşünmek Girişimcilerin sorunları GİRİŞİMCİ İşletme devirlerinde halef seçimi İşletmelerin sürdürülebilirliği SON 4 AYDA FAİZ İNDİRİMİ OLACAK MI? Aile işletmeleri İşletmelerde kurumsallaşma Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler v Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler 3 Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler 2 Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşleri Ahilik Mantıkdışılık Konut satışları ve hayvansal üretim Sanayi üretim ve perakende satış endeksleri İşsizlikte rekor düşüş İklim değişikliği ve ormanlarımız
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır