menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Aile işletmeleri

Murat Yerlikhan
Murat Yerlikhan
08 Eylül 2021, Çarşamba

Aile işletmeleri, birbirine bağlı en az iki akrabanın işletmede yüzde 51 sermaye paylarına sahip oldukları veya yönetiminde etkin oldukları işletmelerdir.

Aile işletmeleri dünyadaki tüm ülke ekonomilerinin bel kemiğidir, can damarıdır ve olmazsa olmazıdır.

Aile işletmeleri tüm dünyada yaygın olmalarına rağmen ömürleri çok kısadır. İşletmelerin ortalama ömrü dünyada 24 yıldır. Kurulan işletmelerin yüzde 30’u ikinci nesle devredilebilmektedir.

Aile işletmeleri çok önemli değere sahiptirler, ama çeşitli sebepler yüzünden hemen dağılmaktadırlar. En önemli sebep ise akrabalar arasındaki ilişkilerdir.

Aile işletmeleri öz sermaye ile finanse edilmeleri, hızla karar almaları, çok çalışmaları ve sosyal duyarlılıkları yüzünden avantaj sağlamaktadırlar.

Ancak aile işletmelerinin dezavantajları (zayıf yanları) da vardır. Akraba kayırma, akrabaya fazla ödeme, aile çatışmaları, işletmenin sonraki nesle aktarılması ve gücün tek elde toplanması aile işletmelerinin zayıf yönleridir.

Aile işletmelerine üç tane alt sistem bulunmaktadır: Aile, işletme ve profesyonel yöneticiler. Aile işin kurulmasında ve yönetilmesinde canla başla çalışmıştır ve mal varlığının iyileştirilmesi gibi ödüller ister. İşletme ekmek kapısıdır ve en temel alt sistemdir. İşletmelerin yenilikçiliğe, profesyonel çalışanlara ve nakde ihtiyaçları vardır. Profesyoneller yenilikçidir ama işletme kurucu ve yöneticileri geleneklerine bağlıdırlar. Çatışmalardan birisi de bu çelişkiden kaynaklanmaktadır.

Üç alt sistemde yer alan kişilerin tipleri de aile işletmesini etkilemektedir. Bunlar işletmede çalışmayan akrabalar, profesyonel çalışanlar, işletmeyi kurmuş ve emekli olmuşlar ve danışmanlardır.

Aile işletmelerinde herkesin elde etmek istediği üç temel ayrıcalık vardır. Bunlar güç, meşruiyet ve önceliktir. Güçlü olmak, karar verme yetkisinin tek kişide olmasını ifade eder. Meşruiyet, yöneticinin bir karara bağlı olarak göreve getirilmesidir. Bir de, tartışmalarda karalarına öncelik verilen yöneticilerdir.

Yapılan çalışmalar aile işletmelerinde iletişimin önemli olduğu yönündedir. İletişim sorunların aşılmasında çok önem kazanmaktadır. Ayrıca, aile işletmeleri aileye değil, aile işletmeye hizmet etmelidir.   

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
KIRIK CAMLAR TEORİSİ CARTESİAN SORULAR (DESCARTES SORULARI) BEŞ NEDEN YÖNTEMİ KAMU MALLARININ TRAJEDİSİ GÖÇMEN GİRİŞİMCİLİĞİ ÖĞRENMEK İRADE Girokrat Sahip olmak veya var olmak Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi Herkes yeteneksiz olduğu seviyeye yükselmek ister Sözleşme yazmak ve okumak Etkili insanların 7 özelliği Ekonominin ilkeleri ve çevre GİRİŞİMCİLERİN KİŞİSEL ÖZELLİKLERİ Kayseri’de kadının adı yok Düşünme aracı dil Düşünmek Girişimcilerin sorunları GİRİŞİMCİ İşletme devirlerinde halef seçimi İşletmelerin sürdürülebilirliği SON 4 AYDA FAİZ İNDİRİMİ OLACAK MI? Aile işletmeleri İşletmelerde kurumsallaşma Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler v Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler 3 Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler 2 Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşleri Ahilik Mantıkdışılık Konut satışları ve hayvansal üretim Sanayi üretim ve perakende satış endeksleri İşsizlikte rekor düşüş İklim değişikliği ve ormanlarımız
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır